Български принтер ИЗОТ 0230-М1
Българският принтер ИЗОТ 0230-М1 в Сандъците – Sandacite!
ИЗОТ 0230-M1 е производство на Завода за пишещи машини — Пловдив и е предназначен за използване в компютри за отпечатване на буквено-цифрова н графична информация. Бил е предвиден за ,,Единната система“ (ЕС) компютри на СИВ. Вероятно производството му започва през 1983 година.
Принтерът ИЗОТ 0230-М1 е матричен, както най-масовите от епохата. Той работи с гъвкав печатащ диск (т.н. „маргаритка“), който дава възможност за отпечатване на 96 различни знака. ИЗОТ 0230-М1 е окомплектован с три вида „маргаритки“ със следните набори от символи:
- Кирилица — главни и редовни букви
- Латиница — главни и редовни букви
- Кирилица и латиница — само главни букви
ДРУГИ ТЕХНИЧЕСКИ ПАРАМЕТРИ:
- Средна скорост на печатане — 30 знака в минута
- Максимална ширина на хартиената лента — 380 мм
- Програмируема стъпка между отпечатваните символи
- Програмируемо междуредово разстояние
- Отпечатва до 5 екземпляра с възможност за двупосочен печат
Абе, печата си – те така и го наричат в рекламата, ,,изходно печатащо устройство“. Като се замислим, не се сенащем как може да е ,,входно печатащо“ и какво би печатал в такъв случай, ама карай… :)
Габаритни размери:
- височина 248 мм
- ширина 680 мм
- дължина 395 мм
Маса — до 25 килограма. Спокойно, в една торба ИКЕА ще го занесете – щом ние успяхме, и Вие ще сколасате. :)
Ето още две технически подробности.
Този принтер се е поддържал от тогавашните български компютри, но не по единен начин – за някои е трябвало да се добави към компютъра платка с необходимия хардуерен интерфейс (по-точно, с конектор за него), така щото да може да се включи принтерът към компа. При други кампютри това не е било проблем, защото те са имали вграден такъв интерфейс. Така например, такава щайга е all-in-one-ът ИЗОТ 1031С. Той е снабден с вграден контролер и затова включването на печатащото устройство ИЗОТ 0230-М1 към него не е проблем.
Как обаче е трябвало да постъпят притежателите на ПК Правец 82, да речем? Да се обърнат към ПСП „Техноснаб“ — Пловдив. Неговата районна пласментна база за изчислителна и организационна техника по желание на клиентите е можела да достави принтера, окомплектован с необходимата интерфейсна платка за включване към ПК Правец 82. Контролерът е произвеждан също в Завода за пишещи машини и цената му е била 130 тогавашни лева. ПСП „Техноснаб“ — Пловдив, осигурява необходимия контролер и на свои клиенти, закупили принтери от тях през някоя предишна година, но без него.
ИЗОТ 0230-М1 има и допълнителна възможност за обогатяване на използваните шрифтове — неговите „маргаритки“ са заменяеми с гъвкавите печатащи дискове, произвеждани от фирмата „ДИАБЛО“ (така пише и в брошурата му – може би това е някакво тогавашно българско предприятие).
Сервизното обслужване в гаранционен и извънгаранционен срок се е извършвало от завода-производител. Адресът е бил следният:
ПСП „Техноснаб“ — Пловдив
ул. „Асеновградско шосе“
(Непосредствено до Завод за пишещи машини)
Comment (1)
Диабло е фирмата създала първите популярни маргариткови принтери и интерфейса и управляващите команди. Не е Българска, а американска.