Текстообработка с програмата Текст 16 от 1986 г.
Разцъкайте Текст 16 – българска програма за текстообработка – в Sandacite.BG.
Продължаваме серията статии за стари български компютърни програми.
Текст 16 е българска програма за текстообработка, разработена през 1986 г. в Института по техническа кибернетика и роботика към БАН и разпространявана от Комбината за микропроцесорна техника в Правец. Записва се на 1 бр. 5,25-инчова дискета. Към обширната документация на програмата е включена и помощна таблица, която можете да видите скенирана по-долу.
Днешната лекция в Сандъците започваме с:
Предназначение и функционални възможности на ТЕКСТ 16
Програмната система ТЕКСТ 16 е предназначена за създаване, редактиране, запис и отпечатване на различни текстове с помошта на персонален компютър ПРАВЕЦ-16. Текстовете могат да представляват: документи, отчети, делова кореспонденция, ръководства, брошури, книги, финансово-счетоводни форми и т.н. В документацията на ТЕКСТ 16 те са обединени в събирателното понятие документи.
ТЕКСТ 16 позволява да се повиши ефективността на вашата дейност в тези области, като съществено облекчава процеса на изготвяне на документи и съкращава времето за тяхното създаване. Значително се повишава качеството на документите, изготвени с ТЕКСТ 16 и се създават условия за стандартизация и унификация на различни професионални текстове. Програмната система предоставя средства за:
- въвеждане на единен стил при създаване на документи,
- структуриране на документи,
- проверка на текстовете за логическа съвместимост и пълнота на изложението,
- независимо изготвяне на части от документи,
- актуализация на данни,
- компактно съхранение на големи масиви с текстова информация,
- вързи справки за селективна информация от създадени документи ,
- лесно възпроизвеждане и размножаване на документи.
Програмната система ТЕКСТ 16 осигурява следните функционални възможности:
- работа с помощта на менюта и команди,
- редактиране на текстове и документи, като основните текстови манипулации се извършват чрез единични клавиши,
- структуриране и форматиране на документи,
- отпечатване на текстове и документи,
- вързо създаване на делова кореспонденция с използуване на ваза данни от променлива информация,
- създаване на вивлиотечни файлове с често използувани фрази и фрагменти от текст,
- работа и математически операции с таблици,
- създаване и изпълнение на процедурни файлове, позволяващи записването на набор от команди,
- създаване на резюмета на документи, позволяващи автоматично търсене на документи по ключови думи,
- създаване на файлове, съвместими с интегрирани програмни продукти от типа на МУЛТИПАК,
- използване на HELP-информация от потребителя по време на работа,
- интерактивна работа със системата,
- визуална информация за текущи режими и натиснати клавиши.
Процес на текстообработка
Подготовката на текстове (документи) с помощта на компютър, в специализираната литература се определя като процес на текстообработка. Този процес има много принципно обши неща с изготвянето на документи с помощта на старите пишещи машини. В същото време, спецификата на компютъра добавя редица съществени допълнения и някои нови изисквания.
Процесът на текстообработка се състои от следните основни фази:
- Създаване на нов документ.
- Запис на документа върху носител на информация.
- Редактиране на предварително създаден документ.
- Отпечатване на готов документ.
Създаването на документ е аналогично на работата с пишеща машина. Новият текст се въвежда от клавиатура, която в основната си част е идентична с машинописната клавиатура. Множеството от допълнителни клавиши улесняват работата с документи. Въвежданият текст се показва на екран (видеомонитор). С натискането на произволен клавиш на екрана се появява неговият символ. Екранът е предназначен за показване на въведения текст и замества листа хартия, върху който ние пишем при работа с пишеща машина. Текущата позиция на екрана, в която ще се запише следващият натиснат клавиш, се сигнализира чрез специален мигащ знак, наречен маркер. В ТЕКСТ 16 маркерът е мигащ знак за равенство, който се разполага под въведените символи. При работа с пишеща машина, за да изберем определена позиция в текста, преместваме листа хартия. При текстообработката, изборът на определена позиция в текста се извършва чрез преместване на маркера с помощта на специални клавиши. При писане на пишешд машина въведеният текст веднага се отпечатва на листа хартия. При текстообработката, въвежданият текст се изобразява на екрана и последователно се записва в паметта на компютъра.
След като документът е въведен в компютъра и работата с него е приключила, той трябва да бъде записан върху постоянен носител на информация за съхранение. При персоналните компютри, за постоянни носители се използват т.н. гъвкави магнитни дискове (дискети). Определението „гъвкав“ подчертава типа на носителя. Върху една дискета можете да запишете около 144 стандартни машинописни страници и да ги съхранявате неограничено време. Документът може много лесно да се въвежда многократно от дискетата в паметта на компютъра за промени, справки и др. При работа, дискетите се поставят в специални устройства наречени, дискови устройства (флопи-дискови устройства) . Стандартното изпълнение на ТЕКСТ 16 има две дискови устройства. Всяко дисково устройство има име (спецификация на дисковото устройство), за да може да се определя, кое от устройствата ще се използува в момента.
Процесът на текстообработка позволява много лесно да се коригират допуснати грешки при въвеждането на текста и да се редактира стар документ чрез довавяне, изтриване или преравотка на части от текста. За да се редактира стар документ, той се зарежда в компютъра от дискетата, на която се съхранява, коригира се и отново се записва върху дискетата. Тези възможности правят много удобно актуализирането и модифицирането на документи.
Всеки документ може да бъде отпечатан с помощта на печатащо устройство, свързано към персоналния компютър. Печатащото устройство позволява отпечатването на документите върху листове хартия с различни формати. Може също така да се зададе необходимия брой копия, които ще се отпечатат последователно.
Както при работа с пишеща машина, така и при текстообработката, документите се състоят от страници. Преди въвеждането на документа ние извираме широчината и дължината на страницата, и броя редове на страница. Ако в процеса на изготвяне на документа или преди отпечатването, решим да променим някои от тези параметри извършваме т.н. преформатиране на текста. При преформатирането, записаният в паметта на компютъра текст се пренарежда, за да се запише в новия формат за страница.
Програмната система ТЕКСТ 16 осигурява при равота с текстове т.н. АВТОМАТИЧЕН ПРЕНОС на нов ред. Преди създаването на документа се определя максималният врой символи на ред. При въвеждането на текста, системата следи за всеки ред този брой да не бъде превишаван, като след достигането му, тя прехвърля маркера автоматично на нов ред.
Експлоатационни характеристики на ТЕКСТ 16
Програмната система ТЕКСТ 16 работи с персонален компютър ПРАВЕЦ-16 под управлението на операционната система MS-DOS. За стандартен режим на равота в настоящата документация е прието използването на две дискови устройства. Системата позволява работа с едно дисково устройство както и включването на допълнителни дискови устройства, включително твърд диск. Може да се използва цветен или черно-вял монитор вез специална настройка, при наличие на контролер за управление на цветен монитор. ТЕКСТ 16 работи с набор от печатащи устройства, описани в т.1.3.
Основните функции на ТЕКСТ 16 се осъществяват чрез натискането на единични функционални клавиши. Само част от функциите се активират с комбинирано натискане на два функционални клавиша. Програмната система е изградена като меню-организирана система. Менютата са разделени на две нива. На първо ниво се използва само т.н. Главно меню, в което се извира основния режим на работа. Изворът в менютата се извършва чрез въвеждане на единичен цифров код. Последователното влизане и излизане от менютата не е задължително и са разрешени директни връзки между различните режими на работа. Параметрите за работа се извират и въвеждат в навор от екрани на системата .
ТЕКСТ 16 е потребителски ориентирана система. Тя осъществява диалогов режим на равота с потребителя, подсказва и напомня за необходимите действия. Системата поддържа режим за помощна информация по време на равота. Работейки над даден документ, потребителят може да получи информация за всички функции на ТЕКСТ 16 и начините за тяхното изпълнение.
При работа с ТЕКСТ 16 трябва да се съблюдават следните ограничения (максимално допустими величини):
- брой редове на страница – 150,
- брой символи на ред – 156,
- брой символи на страница – 6144,
- брой страници на документа – 250,
- размер на документа в байтове – 128К,
- брой модели в една библиотека – 100,
- брой променливи във вторичния документ при сливане, при 65 за стр. – 250
- брой символи в името на документа – 20,
- брой символи в името на променливите във вторичния документ при сливане – 12,
- брой символи в името на модел на библиотека – 3,
Размерът на една страница на ТЕКСТ 16 може да варира от 1 до 6144 символа. Броят символи на страница определя максимално допустимия брой на страници за документа, както следва:
Брой символи: 1 – 510 2500 6144,
Брой страници: 250 50 21
Та таака… Надяваме се, че Ви беше интересна срещата с Текст 16. До скоро виждане!
Вашият коментар