ИЗДАТЕЛ – българска настолна издателска система
ИЗДАТЕЛ – българска настолна издателска система
Настолната издателска система ИЗДАТЕЛ датира от 1988 г. и е разработка на СО Програмни продукти и системи. Днес в Сандъците ще се запознаем с нейните възможности.
ИЗДАТЕЛ позволява да се изготвят книги, брошури, списания, бюлетини и вестници (до формат АЗ) в самото издателство, редакция или просто на средно голямо бюро. С нея се композира текстът, макетират се страниците, обработват се цифрови изображения и се съчетава текст и графика. При това готовият продукт има напълно професионален вид — той е изпълнен с действителния шрифт и графични знаци, с който ще се печати изданието и представлява компактно оформен екземпляр с всички елементи на печатното издание. Даже и отпечатан на лазерен принтер, той се чете 25 % по-бързо, отколкото ако е написан с шрифта на качествена пишеща машина, а компактността му предоставя 50 % по-висока информационна плътност. Настолната издателска система е съвременен и точен инструмент за издателите, която (засега!) не си поставя за цел да измести фотонабора с неговия висококачествен отпечатък. Подготвеното и записано на магнитен носител издание може направо от дискетата да бъде експонирано на професионален фотонаборен автомат. В много случаи обаче, когато не се цели много високо качество на отпечатъка или има нужда от няколко бързо издадени екземпляра, те могат да се отпечатат на лазерния принтер на системата със специално създадените за нея висококачествени шрифтове. Така настолната издателска система ви дава възможността сам да бъдете едновременно автор, редактор, оформител и печатар.
Как изглежда системата?
Пред Вас се намира 16-битов персонален компютър от типа IBM PC/AT с графичен монитор и контролер тип EGA и твърд диск с достатъчно голям капацитет. Специализираната периферия включва плосък скенер (А4 с разделителна способност 300 точки на инч) и лазерно печатащо устройство със същия формат и разделителна способност. Рядко ще ви се налага да използвате клавиатурата на компютъра, тъй като повечето действия се извършват бързо и лесно с координатен преобразовател тип ,,мишка“.
Какво включва системата?
Обикновено работата протича на два етапа:
- подготвителен — набиране на гладкия текст и илюстративния материал;
- заключителен — обединяване и съвместно монтиране на текста и илюстрациите по страници и отпечатване на готовия материал.
Системата включва необходимите програмни продукти за всеки етап:
- ДОКС 2.0 е професионална текстообработваща система, чрез която бързо и лесно се подготвя гладкият текст. Ще споменем само няколко от възможностите на ДОКС: едновременна работа с няколко текста на екрана, готови типографски формати, автоматично страниране и номериране, автоматично изготвяне на съдържание и различни показалци, автоматично пренасяне на текста, проверка на правописа и много други.
Програмните продукти от групата Многофункционална Автоматизирана Графика (МАГ) дават възможност бързо и лесно да се създават рисунки, чертежи, схеми, графики и т.н. направо върху екрана на компютъра. В момента за тази цел се предлагат три взаимосвързани програмни продукта:
МАГ СРЕДА — средство за комуникация с компютъра, базирана не на компютърни команди, а па прости графични символи. Оттук се стига бързо до всеки компонент на настолната издателска система, без никакви познания за операционната система и други специализирани програмни средства.
МАГ ОБРАЗ дава възможност за създаване на качествени художествени изображения от всеки, който умее да рисува. Продуктът предлага широк набор от инструменти за рисуване – четка, молив, пулверизатор и т.н., и богата цветова палитра.
МАГ СХЕМА е мощно средство за графично представяне на данни. След въвеждане на данните се избира желаната графична интерпретация — линейна или стълбовидна графика, секторна или обемна диаграма и тя се изобразява на екрана в готов за отпечатване вид.
В специализираните издания често се налага да се включват чертежи на различни конструктивни елементи, използвани в машиностроенето, архитектурата, строителството, електротехниката и т.н., които в момента се изготвят ръчно. За автоматизираното им начертаване системата съдържа:
- ГРАФКАД — универсална графична система за конструиране и автоматизирано документиране. С нея на екрана на компютъра се създават двумерни модели на реални обекти. Основните й функции са създаване и оразмеряване на модела, редактиране, онагледяване и начертаване — върху екрана, с плотер или като входен файл за системата, интегрираща текст и графика.
- УНИКАД е също универсална графична система за създаване и използване на съставящите чертежа компоненти. Тя съдържа и редица допълнителни и специални функции. Продуктът поддържа изход върху екран, плотер или създава файл с чертежа в съвместим с ИЗДАТЕЛ формат.
- Заедно с ГРАФКАД и УНИКАД се предоставя и библиотека от условни графични символи по Единната система за конструкторска документация по БДС (ГРАФ-ЕСКД), използването на която многократно повишава качеството и бързината при изготвянето на чертежите.Изключително полезен източник за цифрови изображения за настолната издателска система е включеното в нея сканиращо устройство (скенер). За работа с него е създаден програмният продукт СКЕНЕР, който позволява редактиране на полученото изображение — увеличение и намаление, изрязване на части от него и т.н. Готовото изображение се форматира автоматично така, че да може да се включи при макетирането на страницата.
Как се подготвя изданието?
След като се подготвят текстът и графичните изображения, те трябва да се съчетаят в едно цяло. За това служи продуктът ИЗДАТЕЛ, който работи на принципа WYSIWYG (какво- то виждате на екрана, това и получавате отпечатано).
Първата задача е да се определи как да бъде оформено изданието. Начинът на оформяне е различен за брошура, книга, списание, вестник, писмо, доклад — всичко това може да се направи чрез Настолната издателска система ИЗДАТЕЛ. Идеята за оформяне на страницата се описва чрез т.нар. маска. Тук се задава вариантът на изданието, параметрите на изданието, размерът на страницата, белите полета и наборното поле, броят на колоните и т.н. В маската може да се укаже и поставянето на различни линии — вертикални между колоните, над, под или около текста и т.н. Максималният брой колони на страница е осем.
Форматирането, което е следващият етап в работата с ИЗДАТЕЛ, е процес на определяне на типографските атрибути на текста. За всеки абзац, различен от основния текст, се описва специфичен формат, като към една маска могат да се свържат до 128 различни формата. Във формата се описват шрифтът, подравняването, интервалите, разделителите, автоматичното сгъстяване, междуредието.
За облекчаване на работата ИЗДАТЕЛ разполага с няколко десетки готови маски, включително за най- често употребяваните размери наборни полета по БДС 3538-81.
Местата за илюстративния материал се определят чрез очертаване на правоъгълно каре, което може да се мести по екрана, а размерите му да се променят.
След описанието на страницата (то се съхранява за многократно използване) се преминава към нейното действително създаване. На ИЗДАТЕЛ се посочва кои текстови файлове да се включат в изданието и те се „изливат“ в него, като автоматично се извършва подравняване и пренос, заобикалят се резервираните за графични изображения места. В Настолната издателска система ИЗДАТЕЛ е вграден собствен процесор за текстообработка, чрез който въведеният текст може допълнително да се редактира, коригира и ошрифтява. Предвидена е възможност и за подготвяне на таблици.
За вмъкване на графичните изображения е достатъчно да се покаже в кое каре да се поместят, да се подбере подходящият мащаб и разположение, и … те вече са на мястото си в страницата. За дообработваие на въведените графични изображения ИЗДАТЕЛ разполага с възможности за чертане на графики. Ако се подготвя по-обемисто издание, например книга, поотделно се подготвят глава по глава, след което се оформя цялото издание. С ИЗДАТЕЛ може да се създават томове, съдържащи до 128 глави и до 9999 страници. Настолната издателска система ИЗДАТЕЛ позволява автоматично съставяне на съдържанието на книгата, на индексен указател по глави или общо за изданието.
Изменението на външния вид на изданието е една от най-приятните дейности при работа с ИЗДАТЕЛ. Достатъчно е само да се промени желаният атрибут във формата или маската и на екрана се показва новият вариант на изданието. Произволно и за секунди може да се увеличава или намалява броят на колоните, дължината на наборното поле или шрифта, да се отваря място за нов илюстративен материал, за добавяне на нов текст.
При преформатирането на текста графичните изображения могат да останат неподвижни на страницата или, ако е необходимо, да „плуват“ заедно с текста. ИЗДАТЕЛ поддържа и колон-цифри, използвани за включване в началото и края на всяка страница на повтарящи се текстове. Той автоматично поставя в колон- цифрите форматиран с маска текст. Предвидена е и възможност за включване в текста на бележки под линия.
Предвидена е възможност страницата да се види умалена, в нормален размер или увеличена, което позволява да се работи и на по-малък екран или в по-големи от А4 формати.
Настолната издателска система ИЗДАТЕЛ има претенциите да задоволи изискванията за високо качество на използваните шрифтове. Освен осповния набор, в който са включени най-използваните фотонаборни шрифтове — „Таймс“ и „Универс“, към системата може да се добавят и всякакви други софтуерно получени шрифтове за постигане на желаното полиграфическо качество. И още нещо — осигурено е пълно съответствие между екранния шрифт и шрифта за печат, важно условие за реализиране на принципа WYSIWYG.
С ИЗДАТЕЛ може да се подготви и издание за цветен печат.
Увеличаването и намаляването на разстоянието между думите, а при желание и между буквите, е важно за издания с по-високи изисквания. Така текстът става по-четлив и се премахват „белите полета“ в него. Като професионална система ИЗДАТЕЛ автоматично намалява разстоянията между някои букви и сгъстява думите в текста.
Проблемът със сричкопренасяието е решен по начин, обединяващ най-доброто от известните методи. Сисгемата разполага с компютърен алгоритъм за български, руски, английски, френски и испански език, комбиниран с речник на изключенията. Допълнително може да се създаде собствен речник (с приоритет пред речника на изключенията и компютърния алгоритъм) за въвеждане на думи, които никога не трябва да се пренасят или задруга изключения ог общите правила. Предвидена е и възможност да се работи в режим за автоматично сричкопренасяне на два езика едновременно, например на български и на английски.
Различните размери и формати могат да бъдат задавани в сантиметри, инчове, пиксели (пунктове) и цице- ри, като използваната единица може да бъде променяна по всяко време.
Дотук описахме работата на Настолната издателска система ИЗДАТЕЛ в програмно-техническа среда, обхващаща определен набор текстообработващи и графични програми, апаратни средства и т.н. На практика обкръжението на ИЗДАТЕЛ е много по-широко благодарение на създадения за почти всички текстообработващи продукти и графични пакети, както и за различни периферни устройства интерфейс.
Специалистите от СО Програмни продукти и системи са били на разположение на всички интересуващи се за доставка, консултации, помощ в подбора на най-подходящите програмно-технически средства при внедряване на системата и обучението на специалисти за работа с нея.
Вашият коментар