Запознайте се с българския трамвай Т4М-54 от 1954 г.
Малко известният стар български трамвай Т4М-54 в Sandacite.BG!
През 1954 г. в София е пусната в пробна експлоатация новата трамвайна мотриса с моделно означение Т4М-54. Наречена е Мотрисата на мира по случай 10-годишнината от 9-ти септември 1944. Присвоен й е инвентарният номер 101, но по-късно е преномерирана на 231, както виждаме и на снимката по-горе. Работи по линия 5 заедно с ремарке номер 541, което е от модела Република, него го боядисват в синьо.
След красивите за времето си и удобни мотриси, които са били произведени няколко години преди това, тя се превръща в нов, ценен подарък на столичани от Трамвайния и тролейбусен завод „6 септември“. Всъщност наименованието Т4М-54 трябва да се чете като ,,мотриса трамвайна четириосна, разработена 1954 г.“
В тази статия ще се опитаме да я опишем за читателите на Сандъците – сандъците.
Тази мотриса е боядисана в светлосиньо с бяла лента и има характерните за времето си заоблени външни форми, които й придават естетичен вид вид. Направени са старания трамваят да съчетава грижата за удобството на пътниците и обслужващия персонал.
Трамвайната мотриса има максимална скорост 40 юм в час. На двете й двуосни колички са монтирани четири електромотора, всеки от по 45 киловата. Така всяка ос се задвижва от отделен електромотор. Теглото, носено от двигателните колела, обуславя теглителната сила. В това отношение новата мотриса има съществено преимущество. Теглото й. около 20 тона, се използва изцяло за постигане на голяма теглителна сила, понеже всичките й оси са задвижвани от електромотори. Поради това идеяа е била лесно да може да се обслужва проектираната тогава трамвайна линия „Дворецът на пионерите — Драгалевци“, която е щяла да бъде най-стръмната в София.
Колесата на тази трамвайна мотриса се различават съществено от колесата на дотогава строените мотриси. Гривните, които се търкалят по релсата, са съединени чрез 16 гумени шайби за главината, която е набита на оста. По този начин се постига плавен и безударен ход. Намаляват се ударите по релсите. Така се увеличава тяхната дълготрайност. Понеже при трамвайните мотриси токовата верига се затваря между мрежата и земята през колелото (релсите служат за проводник), за да се избегне изолацията, причинена от гумените шайби, гривната и главината са съединени с проводници.
На една от количките, които носят каросерията, е монтиран компресор, задвижван от отделен електромотор. Компресорът дава сгъстен въздух за въздушните спирачки, за затваряне и отваряне на вратите и пр.
Трамвайните мотриси работят с прав ток (тогава напрежението в трамвайната контактна мрежа е 550 волта). Това дава големи преимущества при регулиране скоростта на движението им. Тъй като правият ток не може да се трансформира направо, за получаване ток с ниско напрежение е монтирано динамо което захранва акумулаторна батерия. Тя дава ток за електрическия звънец, електрическите светещи пътепоказатели, за електромагнитната релсова спирачка, резервното осветление, фаровете и др. Фаровете подобно на автомобилните са с къси и дълги светлини. По осветените градски улици се използват късите светлини, а извън града — дългите.
Каросерията на мотрисата лежи върху двете колички чрез осем спирални пружини и осем листови ресори. Това дава възможност «а мотрисата да се движи спокойно и плавно. Ударите по релсите почти не се чувствуват. Мотрисата има 26 места за сядане и 74 за правостоящи. Столовете са с лека тръбно-шперплатна конструкция.
Трите врати на мотрисата (една за качване и две за слизане) дават възможност едновременно да се качват двама и слизат трима души. Това позволява да се намали престоят по спирките. Така се увеличава средната скорост на движението. Пътниците, които са за по-далечните спирки, минават напред и слизат през предната врата. За кондуктора има удобно малко издигнато над пода място до задната врата. Оттук, той може свободно да наблюдава.
Мотрисата е радиофицирана. Токът за захранване на приемника се черпи от акумулаторната батерия, а не от мрежата (както е при дотогава строените мотриси) и поради това смущенията са почти избягнати. Вентилацията при новата мотриса е подобрена. Горните прозорци могат удобно да се издигат и свалят. Това осигурява добро проветряване на въздуха над главите на пътниците. През зимата в мотрисата ще се поставят няколко електрически реотанови печки.
При трамваите от стар тип поради неудобния стол и лошото разположение на пулта за управление ватманите в повечето случаи работят прави, което е доста изморително. В мотрисата Т4М-54 има удобен стол за сядане, а пултът е монтиран така, че ватманът работи винаги седнал. Ръчката за управление на електромоторите е заменена с волан (както при автомобилите). Стъклото пред ватмана е наклонено и има специален нагревател, който зиме го предпазва от заледяване. Двете извити странични стъкла на мотрисата придават красив аеродинамичен вид.
Количките, които могат да се въртят около вертикална ос, а също и да се наклоняват странично, позволяват на мотрисата да взема лесно острите завои по улиците на града. В трамвая Т4М-54 рамата и каросерията са обединени в единна конструкция. Красивата и удобна каросерия понася целия товар на пътниците. Това намалява теглото с 20—30 % и поевтинява мотрисата.
Върху покрива на Т4М-54 са монтирани реостатите за електромоторите, гръмоотводът и др. Отпред има автоматична предпазна скара. Тя действа много сигурно, като се откача и при най-лекото допиране независимо от контрола на ватмана. С това се предотвратяват нещастните случаи.
Мотрисата Т4М-54 е снабдена с четири вида спирачки: електрическа, въздушна, електромагнитна и ръчна. Електрическата спирачка е основна работна спирачка и действува пряко върху електромоторите по електричен път. С въздушната спирачка се действува, когато мотрисата вече е забавила хода си, а с ръчната — при крайни спирки и при нужда. Новост за мотрисата са четирите електромагнитни релсови спирачки. Тяхното действие е резултат на притегателната сила (общо 18,000 кг), създадена между четирите електромагнита и релсите. Електромагнитната спирачка получава ток от акумулаторната батерия, така че тя ще може да работи и тогава, когато се прекъсне токът в мрежата. Тя ще се включва при големи наклони, когато е необходимо бързо опиране.
Конструкцията на тази мотриса е съобразена с тогавашните идеи за бъдещо развитие на трамвайния транспорт, защото проектът е бил трамвайните композиции — мотриса и ремарке – да се заменят с единични мотриси.
Явно обаче, въпреки големия ентусиазъм по изработката на този трамвай и високите очаквания към него, качеството му не е било на особено високо равнище. Мотрисата дава много дефекти, прекарва много време в сервиза и през 1971 година е бракувано след авария, причинена от новата й за тогава конструкция на контролера. (Схемата му е съвсем различна от контролера на Републиките КД и КД-57, монтиран на мотриси №231 – 240.)
А ето къде и кога всъшност е началото на трамвайното дело в България…
Вашият коментар