Радиоприемник Тенор + схема и описание
Радиоприемник Тенор + схема и описание
Тенор е български транзисторен радиоприемник, влязъл в производство през 1973 г. в Завод за радиоприемници Велико Търново. Той е приносим и е предназначен за радиоразпръсквателни станции от средновълновия и късовълновия обхват. В него са използвани осем германиеви транзистора, един диод и един селенов стабилизатор. Тенор е първият български радиоприемник, в който се използват тънкослойни интегрални схеми.
В единия тип са интегрирани елементите,които определят постояннотоковия режим на работа на отделните стъпала на междинночестотния усилвател, а в другия тип — пасивните елементи на детектора.
Тенор е комплектован е с кожен калъф.
Основни технически данни:
Честотни обхвати:
СВ—520-1600 kHz КВ—5,8-5-12 MHz
Чувствителност при отношение сигнал/шум 20 dB:
СВ—1 mV/m КВ—70 µV
Избирателност по съседен канал: 30 dB
Избирателност по огледален канал: СВ—26 dB; КВ—8 dB
Изходна мощност: 0,25 W
Междинна честота: 468 kHz
Точки за настройка:
СВ—600 kHz и 1540 kHz КВ—6 MHz и 11,8 MHz
Захранване: 6 V (четири батерии тип R 14)
Размери: 233 x 124 x 52 mm
Тегло без батериите: 1 kg
Забележка: При настройка и измерване на къси вълни проводникът, свързан към телескопичната антена, се отпоява и към него през кондензатор с капацитет 8 pF се подава напрежение от сигнал-генератора.
Кутията на радиоприемника е изработена от удароустойчив полистирол. През прозрачния прозорец на кутията се виждат скалата и стрелката, които са закрепени към гетинаксо- вата плочка. Върху последната са монтирани всички детайли на радиоприемника, скалният механизъм и скалата. Към кутията са монтирани високогорителят, леглото за батериите и телескопичната антена.
Феритната антена служи и за двата обхвата. Бобините са поставени в двата края на феритна пръчка с диаметър 10 mm и дължина 200mm. Феритната пръчка е от материал „Manifer 340“.
Високоговорителят е с диаметър 75 mm. Импедансът му е 4Q , а номиналната му мощност — 0,5 W.
Схемата на радио Тенор –
Вашият коментар