Проектантски институт ИНТЕРПРОГРАМА
Проектантски институт ИНТЕРПРОГРАМА
Заповядайте на статията от 1985 г. да Ви запознае с дейността на тази важна организация! :D
,,Българо-съветският научноизследователски и проектантски институт ИНТЕРПРОГРАМА е основан в София през 1977 г. Неговата главна задача е със съвместните усилия на български и съветски специалисти да разработва и да предоставя на предприятията и организациите в СССР и България програмни продукти за изграждане на системи за автоматизация на производството и управлението в тях.
ИНТЕРПРОГРАМА е първата чисто софтуерна организация в България. Резултатите от нейната дейност спомогнаха разработването на програмно осигуряване да получи обществено признание в страната и да се развие като програмна индустрия.
За да могат резултатите от дейността на ИНТЕРПРОГРАМА да се използват едновременно в СССР и България, институтът разработва програмни продукти само за компютри, които се произвеждат едновременно в двете страни или имат сходни технически параметри и операционни системи. Това са:
- ЕИМ от Единната система (РЯД-1 и РЯД-2) с операционна система ОС 6.1 (но редица продукти са приспособени и за използуваната в някои организации у нас операционна система ОС-351).
- Миникомпютри от типа СМ-4 (ИЗОТ 1016) с операционна система ДОС РВ.
- ПК с процесори от типа ИНТЕЛ-8080 под управлението на операционни системи, съвместими със СР/М: ИЗОТ 1031, Правец 82 (със СР/М-платка), СМ-1800 и др.
- Персонални 16-разрядни компютри.
- Локални мрежи от миникомпютри и ПК от типа ИЗОТРИНГ (ИЗОТ 4501, ЕСТАФЕТА-2), както и мрежи от СМ-4 под управлението на ППП МРЕЖА (СЕТЬ-1, СЕТЬ-2 и др.).
Основните направления на работата на института са следните:
- Автоматизация на техническата подготовка иа производството и на управлението на машиностроителни предприятия. Разработени са програмни продукти и комплексни типови програмни системи за предприятия с масов, сериен и единичен характер на производството. Техническите средства са: ЕИМ от Единната система в предприятието или в териториален изчислителен център и/или миникомпютри в предприятието за целите на оперативното управление на производството и складовете.
- Автоматизация на машиностроителното проектиране. Създават се програмни продукти за двумерна машинна графика, ориентирани към ПК или миникомпютри с растеров графичен терминал и малък плотер.
- Автоматизация на машиностроителното производство. В института се работи по програмни продукти за миникомпютри, предназначени за управление в реално време на гъвкави автоматизирани производствени системи (ГАПС). Създадена е и система за имитационно моделиране на ГАПС, чрез която на ЕИМ от Единната система могат да се проверят различни конфигурации и режими на ГАПС и да се изберат най-добрите.
- Автоматизация на учрежденческата дейност в предприятията и организациите. Разработени са програмни продукти за ПК за таблични изчисления, информационни справки, тестообработка, електронен календар (вкл. контрол на решенията) и др. През 1985 г. предстои свързването на тези продукти в цялостна система, основана на използването на локални мрежи от ПК и осъществяването на електронна поща между тях. Подобна система на друга техническа база — СМ-4 и мрежа от терминали, вече е реализирана.
- През близките 2—3 години се предвижда въз основа на разработените програмни продукти да се изградят интегрирани системи за предприятията. Чрез тях комплексно ще се обхващат функции от проектирането, техническата подготовка на производството, управлението на производствените процеси и организационно- икономическото управление.
- За реализацията на тази цел, а и въобще за изграждането на ефективни системи важна роля имат и другите две направления на работата на ИНТЕРПРОГРАМА, които са традиционни за института още от 1977 г.
- Разработка на системи за управление на бази от данни. Създадени са системи за различни модели на данните и за различни видове ЕИМ, както и разпределени системи за мрежи от ЕИМ. Разработени са програмни продукти да въвеждане и контрол на данните, генератори на отчети, а също езици за заявки, предназначени за потребители-непрограмисти.
Разработка на програмни средства за укьвършенствуване на технологията на програмирането. Тук влизат създадените средства за диалогово програмиране, за обслужване на програмните библиотеки, за автоматизирано документиране и т. н. Технологията на програмирането придобива все по-голяма актуалност а условията на бързо развиващата се у нас програмна индустрия. Тя се превръща в технология на производството на програмни продукти, която да осигури не само висока производителност иа програмистите, но и високо качество на произведените програмни продукти.
ИНТЕРПРОГРАМА ежемесечно организира семинари в института за запознаване на потребителите у нас с новите програмни продукти Освен това веднъж в годината (през последната седмица на май) на Слънчев бряг се организира семинар за обмяна на опит между потребителите от използването на разработените продукти.
В България програмните продукти на ИНТЕРПРОГРАМА се разпространяват и съпровождат от Стопанския комбинат Национален програмен и проектен фонд. Неговият адрес е:
София 1202,
ул. „Каменоделска“ 6-а,
СК „НППФ“
Тел.: 39-20-98 (номератор),
39-31-08 (за сведения по програмните продукти)
Телекс 22071
Интересуващите се от програмните продукти на ИНТЕРПРОГРАМА могат да се обърнат и непосредствено в института на следния адрес:
София 1000, п. к. 795,
Интерпрограма
Тел.: 84-181 (номератор),
83-51-98 (за сведения по програмните продукти)
Телекс 22716″
Източник: сп. Компютър за Вас 1985 г.
Вашият коментар