Кварцова лампа Ултравиолукс от началото на 60-те г.
Отново българска кварцова лампа в Сандъците – Sandacite.
Кварцовите лампи са луминесцентни източници на силни ултравиолетови излъчвания. Основният елемент в тях, който преобразува електрическата енергия в ултравиолетови лъчи, е т. нар. кварцова горелка. Кварцовата горелка е стъклена или кварцова тръба, от която е изтеглен въздухът. Тръбата е изпълнена с живачни пари и аргон. Горелката завършва на двата края с метални изводни електроди. На фиг. 2 е показана подковообразна горелка, а на фиг. 3 — права горелка.
Ако на изводните електроди на горелката се включи определено напрежение, получава се тлеещ електрически разряд, който с увеличаване на плътността на тока преминава в постоянен дъгов разряд, т. е. горелката се запалва и започва интензивно излъчване на ултравиолетови лъчи. За улесняване на запалването върху стъклената тръба на горелката е поставена тънка метална лента, свързана с един от електродите. Тази лента играе ролята на външна арматура на кондензатор, а йонизираният газ в горелката представлява вътрешната му арматура. При включване на тока най- напред се зарежда металната лента, а след това вътрешната арматура, т. е. зареждането предизвиква активизиране на газовите йони и улеснява запалването на горелката. На фиг. 4 е показана принципната схема на кварцовата лампа Ултравиолукс-500, произвеждана в България в началото на 1960-те години. Тази лампа има подковообразна горелка с мощност 500 W и с помощта на автотрансформатора АТ може да се превключва да работи при мрежови напрежения 110, 127, 150 и 220 V.
Това вероятно е първата българска кварцова лампа.
Тъй като при запалването на горелката токът е близо два пъти по- голям от стационарния ток, обикновено последователно на горелката се включва дросел или омично съпротивление, които предпазват горелката от претоварване. При лампата Ултравиолукс ролята на дросела се изпълнява от вторичната намотка на трансформатора, който работи в режим на насищане на магнитопровода, и с помощта на магнитни мостове може да се регулира режимът на работа на горелката. Кондензаторът 1 микрофарад, който се включва с помощта на бутона Б, и съпротивлението 2 мегаома, свързано с металната лента, служат за осигуряване на запалването на горелката. На заглавната фигура е показан общият вид на кварцовата лампа Ултравиолукс-500. Тя се състои от монтирана върху три колелца основа с цилиндър, в който са монтирани мрежовият трансформатор-дросел, кондензаторът, съпротивлението, волтажният разпределител, бутонът и мрежовият ключ. Горната част на лампата, свързана с основата посредством метална тръба, се състои от два peфлектора, изводни клеми и горелка. Лампата има трижилен шнур и щепсел със заземена клема. Включването й става, като се завърти мрежовият ключ в положение І. Ако горелката не се запали, натиска се и се отпуска неколкократно бутонът, който включва кондензатора 1 микрофарад.
Кварцовите лампи имат широко приложение. Те се използват при лекуване на ревматизъм, кожни заболявания, носно-гърлени заболявания, ишиас, астма, малокръвие и др.
Ето още нещо по темата, което може би ще Ви е интересно:
https://www.sandacite.bg/кварцова-лампа-слънце-ръководство-за/
Литература:
Рабов, С., и др. Електротехнически наръчник. Ч. ІV – Електромедицински апарати. София, Наука и изкуство, 1957.
Маринчев, К., и др. Електромедицински апарати. София, Нар. просвета, 1958.
Вашият коментар