Автоматични еднополюсни прекъсвачи АЕ1000
Автоматични еднополюсни прекъсвачи АЕ1000 в Сандъците – Sandacite
- Предназначение
Тези прекъсвачи са от втората половина на 1970-те години. Производство са на Електроапаратурен завод Пловдив (ЕАЗ).
Автоматичните въздушни еднополюсни прекъсвачи тип АЕ1000 са предвидени за монтаж в еднофазни електрически осветителни вериги с номинално напрежение до 240 V. честота 50 или 60 Hz. Прекъсвачите са предназначени за защита на електрически мрежи на жилищни, административни и производствени сгради при претоварване, токове на късо съединение и за не чести /до 6 в час/ оперативни Включвания и изключвания на указаните вериги ръчно.
- Основни технически данни
- Номинален ток 25А
- Номинално напрежение 240 V, честота 50 или 60 Hz
- Механическа износоустойчивост — 50000 цикли
- Електрическа износоустойчивост — 25000 цикли
Комутационна възможност — при напрежение 1 -1,1 Uн и Cos φ= 0,9. Прекъсвачите притежават комутационна възможност, определена в долната таблица. Токът на късо съединение е ударен /амплитудна стойност/.
Изпълнение на максималното- | Ток на късо | Изпитателен цикъл |
ковите изключватели | съединение
А |
|
а. Комбиниран или електромагнитен за токове 16 и 25А | 2000 | О-ВО-ВО-ВО-О |
в. Комбиниран за токове 6 и 10А | 1500 | О-ВО-ВО-ВО-О |
с. Топлинен | 1000 | О-ВО-ВО |
- Характеристика на електромагнитните изключватели — сработват моментно /отсечка/ при ток не по-малък от 12 Ін и не по-голям от 18 Ін.
- Характеристика на топлинните изключватели. От студено работно състояние, при температура на околната среда 20°С,топлинните изключватели притежават характеристика, показана на долната фигура.
Забележка: След изключване чрез изключвателите, при претоварване или къси съединения, повторното включване е възможно след време не по-малко от 1 min.
Фиг. 1.
3. Стандарти и работни условия
Автоматичните еднополюсни прекъсвачи тип АЕ1000 отговарят на ТУ 41 152.00.00-69.
Работни условия — Автоматичните прекъсвачи тип АЕ1000 са предназначени за работа при:
а/ Температура на околната среда 5 до 40°С /без падане на роса и образуване на скреж/
б/ Височина над морското ниво — не повече от 2000 м. Относителна влажност на околния въздух не повече от 90 % при 20°С и не повече от 50 % при температура 40°С.
г/ Вибрации в местата на монтиране на прекъсвача — честота до 25 Hz и ускорение не повече от 0,7 g
д/ Околната среда трябва да бъде взривобезопасна, да не съдържа значително количество прах /в това число и токопроводящ/, агресивни газове и пари в концентрации, разрушаващи металите и изолацията.
е/ Мястото на монтаж на автомата трябва да бъде защитено от попадане на Вода, масло и други подобни.
ж/ Отсъствие на непосредствено въздействие на слънчева радиация.
з/ Работно положение на прекъсвача — на вертикална плоскост- вертикално с означението „I“ нагоре, с Възможност за завъртане Върху тази плоскост на 90° в двете страни. Допуска се отклонение от работното положение до 5° във всяка страна.
4. Конструкция
Прекъсвачът се състои от следните основни възли /фиг. 2/: основа /1/, капак /3/, механизъм за управление /2/, контактна система /6/, дъгогасително устройство /7/, максималнотокови изключватели /4 и 5/.
Механизмът за управление осигурява оперативно затваряне и отваряне на контактите.
Контактната система се състои от подвижни и неподвижни контакти и осигурява единично прекъсване на тока във Всяка фаза. Дъгогасителното устройство представлява камера от фибър с дейонна решетка, състояща се от стоманени дъгогасителни пластини.
Комбинираният изключвател за максимален ток се състои от електромагнит и биметална пластина.
Изводните клеми на автомата позволяват да се осъществи предно и задно присъединяване на външни проводници с медни и алуминиеви жила със сечение до 6 мм2.
Операцията включване и изключване на прекъсвача се осъществява чрез завъртане на ръкохватката нагоре В положение „I“ и надолу В положение „0″.
Операцията Включване на прекъсвача след автоматично изключване се извършва чрез преместване на ръкохватката надолу В положение „0″, при което се осъществява зареждане, а след това завъртане нагоре в положение „I“.
5. Варианти на изпълнение
а/ По наличие на изключвателите за максимален ток
- с електромагнитни изключватели
- с топлинни изключватели
- с комбинирани изключватели
б/ По номиналния ток на изключвателите 6; 10; 16 и 25 А
в/ По климатично изпълнение — нормално и тропическо /ТН ІІ/ По начин на монтаж и начин на присъединяване на външните проводници — според долната таблица:
6. Избор на автоматичен еднополюсен прекъсвач за защита на ел. инсталации
Номиналният ток на изключвателите на прекъсвача трябва да бъде избран така, че неговата стойност да не бъде по-ниска от стойността на тока на защищаваната верига при продължителен режим и предвидените технологични претоварвания да не предизвикват изключване на прекъсвача.
Проверката за несработване на топлинния изключвател може да бъде направена по защитната характеристика, дадена на фиг.1. На тази характеристика е дадено времето на сработване от студено състояние. Времето на сработване от топло състояние на прекъсвача, т.е. след продължително протичане на ток 1, ще бъде приблизително 1 – I2/I2 гр от времето на сработване от студено съcтояние. /I гр е граничният ток на прекъсвача./ При избора на прекъсвач с топлинен или комбиниран изключвател трябва да се държи сметка за температурата на околната среда. Различията във времетоковата характеристика при крайните температури, определени в т. 3, се дават в упътването за монтаж и експлоатация.
Друг фактор при избора на прекъсвач е стойността на възможния ток на късо съединение на защищаваната верига. Прекъсвачът, снабден с комбиниран или електромагнитен изключвател, трябва да заработва моментно /отсечка/ при ток 12 ч- 18 Ін, където Ін е номиналният ток на изключвателя. Комутационната възможност на прекъсвача е определена в първата таблица в статията.
7. Указания 3а монтаж
Прекъсвачите трябва да се закрепват на вертикална плоскост с винтове М4. Плоскостта, на която се закрепва прекъсвачът, трябва да бъде равна.
Не се допуска при монтаж на прекъсвача външните проводници да създават усилия, които биха могли да повредят клемите. Местата на присъединяване трябва да бъдат металически чисти.
Автоматичният прекъсвач е предвиден да работи беззачиства не на контактите и без смяна на частите.
А ето сега и как се е осъществявала поръчката. В поръчката е трябвало да бъдат посочени:
а/ наименование на апарата
б/условно означение на типоизпълнението на прекъсвача в/номинален ток на прекъсвача в ампери/А/
г/номернаТУ411 52.00.00-69
За условното означение се ползва следната структурна схема:
Обозначение изпълнението по начина на монтаж и присъединяване на външните проводници.
Автоматичен еднополюсен прекъсвач за защита на инсталации с номинален ток go 25А.
- — Закрепване на предната страна на панели с предно присъединяване на външните проводници.
- — Закрепване на предната страна на изолационна панела със задно присъединяване на Външните проводници.
- — Закрепване на задната страна на металическа панела със задно присъединяване на проводниците.
Обозначение на изпълнението по вида на изключвателя за максимален ток.
- — комбиниран
- — топлинен
- — електромагнитен
Пример за поръчка на автоматичен еднополюсен прекъсвач от серия АЕ1000 с номинален ток на изключвателя 10А, с комбиниран изключвател за максимален ток, за монтаж на прекъсвача на предната страна на панела, с предно присъединяване на външните проводници.
Един материал на Сандъците – Sandacite.
Вашият коментар