Селенов токоизправител на Респром
Нека сега в Sandacite.BG се запознаем с един български селенов токоизправител!
АПС 12-24/30-15ер е произвеждан от Завода за токоизправители Перник в системата на ДСО Респром. Производството започва в началото на 1980-те години. Изнасян е и за различни страни от Източния блок от ВТО Електроимпекс.
Този селенов токоизправител се използва за зареждане на всички видове стартерни оловни акумулаторни батерии с номинални напрежения 12 и 24 V, с капацитет до 165 Ah, служещи като източник на ток за запалване на автомобилни, за тракторни и други двигатели с вътрешно горене и за поддържане на осветителната и сигналната система на тези превозни средства.
Селеновият токоизправител може да се използва и за зареждане на оловни акумулаторни батерии с номинално напрежение 12 и 24 V, захранващи телефонни централи, осветление на жп. вагони, за резервно осветление и командуване на оперативни вериги в електрически станции и подстанции, за галванични вани, лабораторни и други цели.
Токоизправителят е бил особено подходящ за обзавеждане на гаражи, авторемонтни работилници и машинно-тракторни станции.
Технически данни
Селеновият токоизправител е оформен в метален шкаф (първата снимка и долната), и е снабден с метални дръжки за пренасяне. Той е затворен с капаци от листова стомана (перфорирани за подобряване на вентилацията) за предпазване на обслужващия персонал от случаен допир до открити тоководещи части, а самите елементи на токоизправителя от повреда и разрушаване. Лицевата му част е използвана за командно табло, върху което за удобство при експлоатацията са разположени: ЦК. ключ 1 за включване и изключване на токоизпра- теля; ключ 2 за превключване постоянното напрежение 12 и 24 V (за което е предназначен токоизправителят), регулаторът на ток 3, с помощта на който се постига плавно регулиране на зареждащия ток;волтметърът 4 и амперметърът 5, с който се измерватнапрежението и токът на зареждане; предпазителят 6, предпазващ токоизправителя от късо съединение в захранващата верига; предпазителите 7 и 8, предпазващи токоизправителя от късо съединение в постояннотоковата верига и веригата на консуматора; тоководещите устройства 9, с помощта на ксито се свързва зарежданата батерия към токоизправителя; индикаторната лампа 10; клемите за свързване на токоизправителя към захранващата мрежа, подходящо означени с табелка, са разположени на задната му страна. Всички командни и регулиращи устройства са означени с табелки. Заземяването е външно и се извършва посредством заземителен винт, разположен върху задния ляв крак на токоизправителя.
Електрическа схема и принцип на действие на селеновия токоизправител
Мрежовото напрежение през предпазителя със стопяема вложка Пр1 (6A/500V) се подава на клемите на ЦК ключа — К1 и през него захранва регулиращия автотрансформатор — Р. Тр., който регулира първичното напрежение на захранващия трансформатор — Тр. Вторичната страна на захранващия трансформатор захранва селеновия комплект — С.Ст. Захранващият трансформатор има две отделни вторични намотки, които захранват двата отделни стълба на токоизправителния комплект. Те са от типа 2 х М 25/20-15 и са обединени в един стълб,състоящ се от 8 селенови клетки 100 x 200 mm. Всеки стълб е свързан в еднофазна мостова схема (Грец). Постоянното напрежение през предпазителите със стопяема вложка Пр2 (16 A/500 V) и Прз /16 V/500 V) се подава на клемите на ключ К2, който чрез последователно или паралелно превключване на селеновите стълбове позволява да се получат постоянни номинални напрежения 24 V и 12 V. Оттук постоянното напрежение през амперметъра А и волтметъра В се подава на токопроводящите устройства на селеновия токоизправител.
Индикаторната лампа Л (6,3 V /0,3 А) се захранва от отделна вторична намотка на захранващия трансформатор. Тя показва, че токоизправителят е включен под напрежение.
Регулирането на постоянното напрежение, следователно и на постоянния ток на селеновия токоизправител, е плавно и се постига чрез изменяне на първичното напрежение на захранващия трансформатор с помощта на регулиращ автотрансформатор. Постоянното напрежение може да приеме всяка стойност от 0 до 30 V (при положение на ключ К2— 24 V) при условие, че постоянният ток не надвишава съответната номинална стойност, дадена за токоизправителя.
Експлоатация и поддържане на селеновия токоизправител
По своята електрическа схема и конструкция токоизправителят тип АПС 12-24/30- 15-ер има универсални възможности. За сигурната му и безаварийна работа трябва да се спазват следните правила при експлоатацията:
Токоизправителят е конструиран за работа в закрити помещения при нормални климатични условия — околна температура, не по- висока от +35 гр. С, и относителна влажност, която не надвишава 80 %.
Необходимо е в експлоатационни условия селеновият токоизправител да не бъде монтиран във влажно помещение и наблизо до отоплителни тела (гореща печка, радиатор и др.). Трябва да се осигури достатъчен приток на охлаждащ въздух и токоизправителят да бъде по възможност по-далеч от зарежданата акумулаторна, батерия, понеже киселинните пари действуват разрушително върху металните части и изолацията на токоизправителя. При повишаване на околната температура над 35 С токоизправителят може да се пусне в действие само при условие, че токът за зареждане се намали значително. Например при околна температура +45 С зареждащият ток — до 10,5А при 24 V и 21 А при 12 V.
Преди да се включи в захранващата мрежа, селеновият токоизправител трябва да бъде заземен. Заземяването е външно и се извършва, като заземителният винт, разположен на левия заден крак на токоизправителя, се свърже със земя съгласно изискванията за защитно заземяване. Това е необходимо, за да се предотвратят злополуки при евентуален електрически пробив, който би се получил в експлоатационни условия. Сечението на заземителния проводник не трябва да бъде по-малко от 2,5 mm2.
Токоизправителят се захранва от еднофазна мрежа с напрежение 220 V. Препоръчва се сечението на шнура да не бъде по-малко от 2 x 0,75 mm2. След това към тоководещите устройства 9 се свързва зарежданата батерия, като се спазва точно поляритетът на батерията на токоизправителя. При правилно свързване стрелката на волтметъра се отклонява надясно и показва напрежението на батерията. За да се избягнат загуби в проводниците към батерията, се препоръчва сечението на проводника да не бъде по-малко от 2,5 mm2.
Селеновият токоизправител не трябва да работи с постоянен ток, по-висок от номиналния, означен върху табелката му. Ако той е нов или не е работил дълго време (повече от 2 месеца), трябва да се включи предварително на празен ход (без товар) по следния начин: първите 15 минути токоизправителят да работи при напрежение 50 % от номиналното, следващите 15 минути— 75 % от номиналното и накрая 30 минути — с номиналното си напрежение. Това е необходимо, за да могат селеновите клетки да се формират допълнително и да станат напълно годни да поемат товара при зареждане на акумулаторната батерия.
Селеновият токоизправител трябва да работи винаги със затворени капаци. В зависимост от типа на акумулаторната батерия ключът 2 се превключва на положение 24 V или 12 V, след което с помощта на ключ 1 токоизправителят се включва под напрежение. Индикаторната лампа светва и токоизправителят за почва да зарежда. С помощта на регулатора на ток 3 се регулира токът съобразно режима на зареждане. С негова помощ се компенсират и колебанията на мрежовото напрежение, падението в проводниците към батерията и остаряването на селеновите клетки. Когато токът на зареждане е по-голям от необходимия, регулаторът се завърта наляво, а когато е по-малък — надясно. Довеждането до желаното и постоянно напрежение и ток се контролира чрез вградените в токоизправителя волтметър и амперметър, разположени на лицевата му страна.
Повреди в селеновия токоизправител и отстраняването им
Токоизправителят е така конструиран, че са изключени възможности за повреда, стига да се манипулира внимателно.
Нека погледнем отново илюстрация 3. Ако след включване на токоизправителя под напрежение с помощта на ключ 1 индикаторната лампа не светне, трябва да се провери дали има напрежение в мрежата. Ако има напрежение, трябва да се провери състоянието на предпазителя 6 и индикаторната лампа 10. При дефект те се подменят с изправни. Ако контролната лампа свети, но липсва постоянно напрежение, т. е. волтметърът и амперметърът не показват отклонение, въпреки че токоизправителят е свързан със зарежданата батерия, трябва да се проверят предпазителите 7 и 8, които може да са изгорели поради късо съединение във веригата на консуматора или постояннотоковата верига.
За сигурна работа на селеновия токоизправител е необходимо при замяна на предпазителите да се спазва строго тясната предписана стойност. Абсолютно се забранява използуването на медни жички и други, заменящи предпазителните патрони.
Ако при въртене ръчката на регулатора 3 се получават резки токови колебания, това се дължи на лош контакт между контактната ролка и намотката на бобината на регулиращия автотрансформатор. В случая трябва да се почисти контактната ролка и да се увеличи контактният й натиск. При нормална работа той трябва да бъде около 250 г. За целта се отвива гайката, притягаща оста на вилката на въгленовата ролка. След това с помощта на отвертка се завърта по посока на часовниковата стрелка, докато се увеличи контактният натиск до желаната стойност. Тогава гайката отново се притяга. Оста е фиксирана в желаното положение и контактният натиск е увеличен.
Прегледът и ремонтът на селеновия токоизправител трябва да се извършват от квалифициран електротехник, но винаги при изключен от напрежение токоизправител.
Дълготрайността на токоизправителя се увеличава, ако той периодично (поне веднъж на 6 месеца) се преглежда и почиства от прах и замърсяване. Движещите се части също трябва да се почистват, смазват тънко с масло, а разхлабените винтове и електрическите връзки се притягат.
Ако при въртене на ръчката на регулатора 3 до крайно дясно положение максималният постоянен ток е значително по-нисък от но миналния, това е сигурен признак за остаряване на селеновите клетки. Този ефект може да се наблюдава само след продължителна експлоатация на селеновия токоизправител. В този случай е необходимо селеновите клетки да бъдат подменени с нови.
Comments (2)
От къде мога, да си купя такъв?
Здравейте трябва ми схема на регулатора на ток или нещо което може ми помогне с регулацията .Искам да си възстановя моя !!!!