Когато се строеше Електрокарният завод
Когато се строеше Електрокарният завод
Заводската площадка е разположена в западната част на София, между кварталите Красно село и Овча купел, непосредствено край Владайската река, върху площ от 200 дка.
Строителството се изпълнява на два етапа. Първият етап приключи и част от завода е включена в пробна експлоатация. След завършване на втория етап през 1965 г. заводът ще произвежда по предварителна програма около 13 500 бр. различни видове електрокари годишно.
Заводският комплекс се състои от главен производствен корпус и административно-битови помещения към него, от ковачно-щамповъчен цех, котелно помещение, склад за гориво-смазочни материали, гаражни помещения и др.
Основната производствена програма ще се изпълнява в главния корпус, който се простира на площ от 40 000 квадратни метра. В него ще се обособят според характера на работата различни цехове: пресово-механичен, монтажен, дърводелски, инструментален, ремонтно-механичен и бояджийски.
Върху площта, предвидена за бъдещото разширение, ще ое издигне административен корпус, в който ще бъдат разположени технологични, прототипни и конструкторски бюра, производствено-изпитателна лаборатория, помещения за културен отдих, медицински пункт, столова и др. Отстрани на покрития е широка козирка главен вход ще се построи гараж за велосипедите и мотоциклетите на работещите в завода. Освен това при разширението спомагателните цехове — инструментален, ремонтно-механичен и лрототипен, ще бъдат отделени в нов корпус, а на освободените площи ше се разшири основното производство.
Целият терен ще бъде богато озеленен с храсти и дървета. Ще ое редуват обширни тревни и цветни площи. Широки и удобни асфалтирани пътища ще свързват отделните цехове, а за работниците ще се построи мрежа от пешеходни тротоарни платна. Край завода вече е оформена широка пътна артерия, по която след време ще мине и трамвайна линия.
Новият завод за електрокари в София е изцяло проектиран в Института за промишлено-заводско строителство „Заводпроект“.
–
Източник: сп. Наука и техника за младежта 8-1964
Вашият коментар