Български електронен електроневростимулатор

Електроневростимулация с българския ЕНС

В Sandacite.BG намерихме нов български медицински уред – електроневростимулатор!

Български електронен електроневростимулатор
Български електронен електроневростимулатор

През 70-те и 80-те години интересът към иглотерапията (акупунктурата) рязко се повишава. Бива установено, че не само убождането, а и други дразнители и физикални фактори, приложени в биологично активните точки на човешкото тяло, могат да повлияят благоприятно редица остри и хронични болестни състояния. Особено ефективно се оказва въздействието с електрически ток върху тези точки. Така се създава т.н. електропунктура, която бързо получава широко разпространение.

ЕЛЕКТРОНЕВРОСТИМУЛАЦИЯ

Електродинамичната рефлексотерапия, или електроневростимулацията, представлява физиотерапевтичен лечебен метод, при който се използва презкожното въздействие на краткоимпулсен електрически ток с висока амплитуда върху рефлексогенните точки на човешкото тяло. Електроневростимулацията има изразен обезболяващ ефект, подобрява кръвоснабдяването, оптимизира мускулния тонус и подобрява обмена на веществата в тъканите. Използва се обикновено за отстраняване на хронични болки от различен произход.

Презкожната електроневростимулация предизвиква разпространение на импулсите през нервите, предаващи на главния мозък сигнал за неприятни усещания. Приложението на този метод намалява лекарственото натоварване на човешкия организъм. Невромиостимулацията намалява отичането и се противопоставя на възпалителните процеси. За разлика от много аналгетици, тя има с малък риск от възникване на странични ефекти. Електростимулацията на нервите намира приложение в ортопедията, неврологията, хирургията и дерматологията. Електродинамичната невростимулация е единственият физиотерапевтичен метод, използван при онкоболни.

Показания за електроневростимулацията са пренесени травми, хронични възпаления, влошаване на кръвоснабдяването, отразени и фантомни болки. Съществуват, разбира се, и противопоказания – това са остри възпалителни заболявания, епилепсия и недостатъчности на вътрешните органи. Ако имате кардиостимулатор или кохлеарен имплант, електрическите импулси могат да нарушат тяхната работа. При тромбози, камъни в черния дроб или в бъбреците не трябва да се провежда електростимулация близо до локализацията на тромба или камъните. Понякога се среща индивидуална непоносимост – повишена чувствителност към въздействието на високоамплитуден ток.

Електропунктурата има това предимство, че при нея не се нарушава целостта на кожата – избягва се убождането. Същността на метода се състои във въздействието с електрически ток чрез повърхностни електрони на неголяма зона (точка) върху човешката кожа. Ето защо прилагането на електропунктурата е свързано с познаването на тези акупунктурни биологично активни точки. Те представляват проекция на лежащи в дълбочина нервни съдови елементи върху кожата. При тяхното раздразване се откличват различни по сложност реакции с лечебен ефект. Механизмът на електропунктурата е рефлекторен. Електрическото дразнение тук има по-скоро информационн, отколкото енергийно въздействие върху избрани структури на човешкия организъм. При електропунктурата биологично активните точки и подлежащите тъкани се явяват часто т затворена електрибеска верига и това обуславя повлияването им от електрическия ток.

За електропунктура обикновено се използват нискочестотни импулсни токовe, главно в диапазона на фарадичната честота. Особено подходящи за практиката се оказват малките портативни електростимулатори като нашия тук – произвежданият от 1986 г. в комбинат ,,Електрон“ Плевен ,,ЕНС“ (Електронен НевроСтимулатор).

БЪЛГАРСКИЯТ УРЕД

Апаратът е положен н удобно кожено калъфче. Представлява устройство с тегло около 150 грама. Има малки размери (дължина около 20 см, дебелина около 5) и дизайн с форма на ръкохватка. Захранва се от 9-волтова батерия. Може да се използва в клинична и извънклинична обстановка, в амбулаторната практика, в спортната медицина, а също така и при контролирано от лекар домашно лечение.

Български електронен електроневростимулатор
Български електронен електроневростимулатор

Ето как да работим с ЕНС. Стимулаторът се държи с дясната ръка така, че копчето на ключ-потенциометъра да попадне под палеца. Потенциометърът се завърта надясно до упор, при което трябва да се усети прещракването на ключа и контролният светодиод да изгасне. След това потенциометърът се върти плавно наляво, като след прещракването на ключа се наблюдава светодиодът, който също трябва плавно да засили светенето си пропорционално на засилващия се ток. След това изключете уреда – вече сме го проверили.

Български електронен електроневростимулатор
Български електронен електроневростимулатор

Конструкцията на осезателя позволява извършването на електростимулация както на биологично активни точки, така  и на рефлексогенни зони по кожната повърхност. Въздействието е ограничено от контактната повърхност на неактивния електрод-ринг, като по този начин се изключва неконтролируемо токоизтичане в нежелани телесни зони.

Български електронен електроневростимулатор
Български електронен електроневростимулатор

Апаратът ЕНС има 9 контактни върха (пъпки) на активния електрод, като се стремим централната пъпка да евърху търсената биологично активна зона. При стимулация на рефлексогенни зони централната пъпка се разполага в центъра на кожната зона.

Пациентът се поставя в удобно положение, седнал или легнал, като участъкът от тялото, върху който ще се въздейства, е освободен от дрехите. За стимулация на различнвите точки се използватт следните изходни положения:

а) пациентът е легнал по гръб – за точките върху гърдите, корема, вътрешната, предна и странична част на долните крайници;

б) пациентът е легнал по гръб или седи – за точките върху предната част на главата, лицето и горните крайници;

в) пациентът е седнал, опрял гърба ои на облегалката на стола – за точките върху задната част на главата, шията и горния отдел на гръбначния стълб;

г) пациентът е легнал по корем – за точките върху долната част на гърба, поясната област и задните части на долните крайници.

Желателно е лечебната процедура да се провежда на суха, обезмаслена кожа, При влажна и мазна кожа може да се получи чувство на парене и да се възпрепятства проникването на тока в дълбочина,

Апаратът се хваща с дясната ръка, Работната повърхност на осезателя се поставя да прилепне плътно към третираната кожна област, без да се притиска силно. Със свободния палец се завърта плавно копчето на регулатора, като едновременно се следи и светодиодният индикатор, Силата на тока се оценява по яркостта на пулсиращата светлина на светодиода и се определя от субективното усещане на пациента, като се поддържа под прага за получаване на дискомфортни мускулни съкращения. При една и съща сила на изходния сигнал субективното усещане за електрическия ток е по-силно върху биологично активните точки, отколкото върху рефлексогенните зони.

Времето за въздействие върху една биологично активна точка и рефлексогенна зона се определя от специалиста – терапевт в зависимост от заболяването и изходното състояние на птациента, но обикновенно не надвишава 30  60 секунди на точка, рядко до 2 минути. Сеансите е целесъобразно да се провеждат всеки ден, а в някои случаи, по преценка на лекаря – и по два пъти дневно,

Курсът на лечение се състои обикновено от 8 – 12 процедури, а при необходимост може да се повтори след 15 дни.

Не се препоръчва електропунктурата в съчетание с рентгеново и лазерно облъчване или с ексртемни дози ултравиолетови лъчи,

ПОКАЗАНИЯ И ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ ЗА ЕЛЕКТРОПУНКТУРА          ,           *

Показани за лечение чрез електропунктура с електронния невростимулатор са широк кръг болеви синдроми и заболявания:

–           остеохондроза на гръбначния стълб с многообразните и болестни прояви: спондилози и спондилартрози, дископатии, шийни, гръдни и поясно-кръстцови радикулити, рефлекторни съдови синдроми и др.;

–           ангио-трофоневрози (болест на Рейно);

–           артрозни промени и периартрити на раменна, лакътна, гривнена става, пръсти, тазобедрена, колянна, глезенна става и стъпало;

–           следфрактурни състояния с болки и ограничения на движенията в по-горепосочените стави;

–           темпоромандибуларен артрит;

–           замръзнало рамо, епикондилит на лакътната става;

–           фантомни болки;

–           следоперативни болеви синдроми;

–           интеркостална невралгия, неврит на лицевия нерб;

–           неврози, главоболие, включително мигренозно;

–           енурезис ноктурна (нощно напикаване);

–           артериална хипотония,-

–           пушене и др,

Противопоказани за електропунктура и рефлекторна терапия са: деца до 5-годишна възраст, възрастни хора над 75 години, силно отслабнали и изтощени болни, доброкачествени и злокачествени новообразувания, фебрилитет и остри инфекциозни заболявания, състояния на остра психическа възбуда и психични заболявания, гърчове и епилептиформени припадъци в анамнезата, инфаркт на миокарда (допустимо е използуване на електропунктура след 6-ия месец от инфаркта), сърдечни операции с имплантиран кардиостимулатор, недостатъчност на кръвообращението 3-та степен, бременност, тромбофлебит, генерализирани кожни заболявания и др.

Не се допуска прилагането на електропунктура в денервирани кожни зони.

СХЕМА И ПРИНЦИП НА РАБОТА НА ЕЛЕКТРОНЕВРОСТИМУЛАТОРА

Ето как работи:

Български електронен електроневростимулатор - схема
Български електронен електроневростимулатор – схема

Ето и схемата му, ако сте любопитни:

Български електронен електроневростимулатор - схема
Български електронен електроневростимулатор – схема

Ето и още един стар български медицински уред, само че той е за зъбно здраве:

Български стоматологичен рентген от средата на 60-те

Share this post

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *