Notifications
Clear all

Проблем с триене на лента Астра 205

25 Posts
5 Users
0 Reactions
24.9 K Views
(@karrlito)
Posts: 24
Eminent Member
Topic starter
 

Имам един магнетофон астра 205 който се опитвам да го докарам в най- работещо състояние преди да го продам. Обаче не разбирам руски за да чета от книжката. Кажете първо правилно ли го пускам да трие. Натискам бутона трюк и пускам да върти лентата. Това го пробвах и с натиснат запис и трюк едновременно и пак не я трие. Нямам микрофон за да пробвам, но ако няма сигнал на входа и дам да записва дали няма да стане празна лентата? Почистих контактите презапоих някой съмнителни спойки и прегледах всички кабели дали са здрави. Това съм направил засега. Всички елементи са оригинални. Кажете кое да проверя на по прост език :oops: и дали има нужда за профилактична смяна на кондензатори и какви да взема?
п.п. Лампата отгоре която свети синьо като е включен свети в двата края, а като натисна запис светва цялата и се изцежда пак в краищата.
C8(отдясно на лампата) се е надул отстрани и липсва C14(в схемата е със * и може и да не трябва да го има ама аз да си кажа) това успях да видя с просто око.

Схемата :

Имам такъв преход http://www.hit-electronics.com/images/products/medium/kabel-5-tsa-3-5m-st-zhak-7058.jpg Дали с него ще мога да пусна сигнал от компютъра примерно за да направя запис. Ако става кажете на кой вход да пробвам за да разбера дали записва.

 
Posted : 28.12.2012 23:41
bojitchko
(@bojitchko)
Posts: 127
Estimable Member
 

Не ми е попадъл такъв. Интересна комбинация на ламби и транзистори.
Щом ще го продаваш, защо го правиш? Няма да вземеш повече. :grin:
Генераторът за триене е на транзистор. Виж напреженията. Ако имаш осцилоскоп е по-лесно. Ако не си сигурен какво правиш, по-добре не го прави. Също не е ясно откъде взе схемата. Тук има сервизно:

http://www.rw6ase.narod.ru/000/mg1/astra5_205_206.html

0888/231 599

 
Posted : 29.12.2012 0:11
radko
(@radko)
Posts: 238
Reputable Member
 

Трюк (трик) - при този режим на запис става наслагване на запис върху стар запис, без да го трие.
Така че, пробвай само при запис дали трие.

 
Posted : 29.12.2012 0:17
(@karrlito)
Posts: 24
Eminent Member
Topic starter
 

bojitchko Схемата е взета от там. Нямам осцилоскоп, а напреженията ако са тея които едвам се виждат на схемата ще е трудно защото трябва да гадая какво пише.
radko не трие нито с 1 нито с двата натиснати бутона. Един от бутоните за входен сигнал трябва ли да е натиснат? Не знам дали не записва защото няма сигнал на входа. Сега добавих към първото мнение какво имам дали мога да пусна такъв сигнал. Имам стар микрофон с няколко кабела без жак и радиола вега стерео 312 ама нямам кабел. Ако другата комбинация става ще е добре. Само тогава ще мога да пусна да записва нещо.
Кажете примерна цена щом няма значение дали работи като се има впредвид, че имам и ленти и може би микрофон.
П.п пуснах намален сигнал през компютъра на втория вход (средния бутон) звукоснимателъ. Всичко работи и записването го докарах. Само трябва да се знае къде да се държи нивото на записа на синята лампа за да е хубав звука ама това с проби става. А триенето за да е хубаво го правя с магнит от хард диск, че още не знам как става с копчетата. Като го сглобя и изчистя може да го пусна за продажба ако не си го оставя да го ползвам за усилвател :D Бая хубав звук вади от компютъра.

 
Posted : 29.12.2012 0:28
bojitchko
(@bojitchko)
Posts: 127
Estimable Member
 

Щом правиш запис на празна лента, генераторът работи.
С "трик" бутона се изключва изтриващата глава. Провери този ключ, че те, руските ключове, може и да са ръждясали. :grin: С омметър провери има ли маса на изтр. глава. Трик бутонът не е включен.
Не се занимавай с подаване на сигнали. При натиснат запис, трябва да трие всичко.

0888/231 599

 
Posted : 29.12.2012 2:04
(@karrlito)
Posts: 24
Eminent Member
Topic starter
 

Щом правиш запис на празна лента, генераторът работи.
С "трик" бутона се изключва изтриващата глава. Провери този ключ, че те, руските ключове, може и да са ръждясали. :grin: С омметър провери има ли маса на изтр. глава. Трик бутонът не е включен.
Не се занимавай с подаване на сигнали. При натиснат запис, трябва да трие всичко.

С натиснат запис има маса и на двете крачета на триещата глава. С не натиснат бутон запис и с натиснати 2та бутона няма маса и на 2те.

 
Posted : 29.12.2012 2:11
bojitchko
(@bojitchko)
Posts: 127
Estimable Member
 

Това е лошо. :grin: Значи ключовете работят. Интересно как правиш запис. Ако записът е добър (качествен) значи има подмагнитване, т.е. генераторът работи. Ако е така, трябва да се търси около главата. Виж на схемата и проследи жиците. Огледай и главата.

0888/231 599

 
Posted : 29.12.2012 2:59
(@karrlito)
Posts: 24
Eminent Member
Topic starter
 

На колектора на Т1 без натиснат запис 11.69v с натиснат запис 9.60v. На празна лента не е кристален записа ама го има, то и старостта на лентата и начина на триене(магнит от hdd) си оказват влияние. И на двете глави кабелите са ок.

 
Posted : 29.12.2012 3:50
bojitchko
(@bojitchko)
Posts: 127
Estimable Member
 

:grin: Ами и на лоша лента добър запис си е добър запис. Без подмагнитване ще бъде много слаб, глух и с много кривини.
Малко е ниско напрежението на колектора. По схема дават 12.5в. Премери при запис някакво променливо напрежение на изтриващата глава. Трябва да е минимум 50-60 волта.
В генератора има един тример за режима, има и два кондензатора, от които зависи честотата и напрежението, но без осцилоскоп не те съветвам да ги пипаш.
Задачата е трудна! :grin:

0888/231 599

 
Posted : 30.12.2012 1:11
(@karrlito)
Posts: 24
Eminent Member
Topic starter
 

Напрежение при запис на тр.глава няма и на двата кабела, без запис има 11.7v и на 2та. Същото напрежение го има и на свободно положение без да върти лентата. Записа който прави на празна лента май е такъв какъвто казваш обаче не криви, а е дрезгав някакси и това на максимум на потенциометъра на сигнала когато двата светещи края на лампата са 1 върху друг (това предполагам е някакъв индикатор за нивото). Не може ли да се окаже изсъхнал електролитен кондензатор за да е по лесно :grin:

 
Posted : 30.12.2012 5:38
(@soton)
Posts: 166
Estimable Member
 

Много ме неприятно когато дойде за ремонт някое устройство,което е пипано преди това от някой дето се е учил на него!Не унищожавайте апаратите!

Защо да е просто като може да е сложно!
0878640251
близо до София

 
Posted : 30.12.2012 14:14
(@karrlito)
Posts: 24
Eminent Member
Topic starter
 

Аз нищо не съм му сменял по платката, само механични и визуални проблеми съм оправил. Затова питам може ли да се направи нещо от моя страна или да го пускам така. А и човек трябва да се научи от някъде, защото и в училище и в университета само теория, а не ти дават платка и да мислиш какво не работи. Ако ми се каже примерно какво може да се смени за да тръгне какъв е проблема като не експериментирам, а сменям елемент със същия, но нов.

 
Posted : 30.12.2012 17:15
bojitchko
(@bojitchko)
Posts: 127
Estimable Member
 

Вчера пробвах да отговоря, но имаше бъг с форума.
Та, разбра се, че генераторът не работи. Той се включва само при запис с контакт, който подава маса към всички чаркове от него. Провери този контакт дали работи, защото мериш напреженията спрямо обща маса и затова ги имаш. Мери към неговата маса. Това, което мериш на главата, е правото напрежение - минава през транзистора и бобината. Кво друго - гледай схемата и проверявай бобината за прекъсване, за късо...Здрав ли е транзисторът, съпротивленията...С кондензаторите е трудно - трябва да ги сваляш и заменяш. Абе работа си е, но първо виж подава ли се маса към групата. Предполагам е отделна платка, а и да не е, си личи кое как е вързано.

0888/231 599

 
Posted : 02.01.2013 1:34
(@karrlito)
Posts: 24
Eminent Member
Topic starter
 

Успях да докарам доста добри записи ама с триене с магнит. Напрежението между 2та кабела на триещата глава е около 11.7 волта при запис. А преди като съм мерил не е имало никакво. Забелязах, че тримерите са местени и там където е мацнато с боя е на друго положение и затова го оставям и ще го пусна така ако някой го иска. Да сменя ли все пак някой от електролитните кондензатори, които се намират лесно по магазините, че има някой по 20uf примерно които не съм ги срещал. Се пак са стотинки а старите са на 37 години или се губи антикварната му стойност :grin: Уреда ми мери конд. до 200uf, така че мога да ги пробвам преди да ги отпиша.

 
Posted : 02.01.2013 21:03
(@tatenceto)
Posts: 369
Honorable Member
 

http://www.rw6ase.narod.ru/000/mg1/astra5_205_206.html Погледни тук и научи руски инак лошо кат погледна схемата може да ти напиша

 
Posted : 02.01.2013 21:13
Page 1 / 2
Share: