Notifications
Clear all

Лазерни глави KSS-213A, B, C

24 Posts
4 Users
0 Reactions
27.6 K Views
(@plashilo)
Posts: 81
Trusted Member
 

Ще взема да снимам малко литература по въпроса от 90 те, не виждам смисъл повече да си чешем клавиатурите, пък и в нета колкото искаш информация.
Лично за мен диска е мъртъв стандарт, но няма лошо ако някой иска да се научи на нещо.http://www.vcdpickup.com/KSS-213C(FOR%20KSM-213CCM)(smartech).pdf обърнете внимание на страница 14 от документа и помислете, дали работния ток на лазер диода минава през тримера или тримера е в обратната връзка... Като имам време ще ви щракна една много хубава книжка, описваща доста точно практически неща.
(Моля да имате предвид, че навсякъде написаното от мен в тази тема се отнася към оптика KSS-213)
http://www.radiofan.ru/faq/cd/part1.htm - четиво докато се наканя да снимам книжката

 
Posted : 27.05.2014 2:01
 mbg
(@mbg)
Posts: 85
Estimable Member
 

Колега, тръгнал си да обясняваш на ремонтчик за обратни връзки и кое как работи... Нали като смени целия модул всичко работи - него друго не го интересува. И като врътне тая врътка, оптиката започва да чете, колкото клиента да си вземе дръжкофона :D

 
Posted : 27.05.2014 17:50
peppone1
(@peppone1)
Posts: 211
Reputable Member
Topic starter
 

Ще взема да снимам малко литература по въпроса от 90 те, не виждам смисъл повече да си чешем клавиатурите, пък и в нета колкото искаш информация.
Лично за мен диска е мъртъв стандарт, но няма лошо ако някой иска да се научи на нещо.http://www.vcdpickup.com/KSS-213C(FOR%20KSM-213CCM)(smartech).pdf обърнете внимание на страница 14 от документа и помислете, дали работния ток на лазер диода минава през тримера или тримера е в обратната връзка... Като имам време ще ви щракна една много хубава книжка, описваща доста точно практически неща.
(Моля да имате предвид, че навсякъде написаното от мен в тази тема се отнася към оптика KSS-213)
http://www.radiofan.ru/faq/cd/part1.htm - четиво докато се наканя да снимам книжката

Това е така, тримера е свързан към приемащия фотодиод и през лентовия кабел се свързва паралелно на него и го шунтира. Но въпреки това, той индиректно като оптрон регулира тока на лазерния диод. Като пренебрегнем толеранса на прожектора, можем горе-долу да се ориентираме на какъв ток работи. Ако главата чете CD-R със сребърна повърхност или ако поддържа CDRW, но на оригинални дискове прескача, значи тока е прекалено висок и трябва се намали, като увеличим съпротивлението на реостата.
Към колегата, който каза, че трябва да се прави цялостна настройка на ситемата, не е прав, защото оптиката е фабрично фокусирана, и ако трябва да я фокусирам от CD-модула с тези стари, залепени и напукани тримери, и после да ги сменям с нови, по-добре да дам 2лв. за билетче и да я сменя в магазина. Избягвам да правя експерименти със стара техника и да върша такива "Свински" ремонти, въпреки, че съм правил такава настройка, но без осцилоскоп е доста трудоемко, а осцилоскопа няма да ти оправи дефектния консуматив и трудно ще го свържеш в кнтр. точки в процес на работа. Достатъчни са само два диска, един оригинален и един менте и един омметър за да настроиш целия модул.Или както в темата за "Баланса на бялото", който се настройвал с апарат, насочен в центъра на екрана, а яркостните градации, които при почти всеки нов телевизор се разминават, сякаш не мога да си отворя очите и да го видя, а ще слагам "ел. очила".

Умния човек не казва и половината от това което знае, а глупавия не разбира нищо от това което говори. Lao Tzu.

Професионализмът не е в това да не допускаш грешки, а да си направил всички възможни грешки, в най-тясната област.

 
Posted : 27.05.2014 18:29
(@plashilo)
Posts: 81
Trusted Member
 

Аз много добре видях от предходните му мнения в профила му , но нали в края на краищата трябва да се научи все някога. Сега ще разберем дали може да е читател, или е само писател.

 
Posted : 27.05.2014 20:14
peppone1
(@peppone1)
Posts: 211
Reputable Member
Topic starter
 

А в кафевия форум прочете ли мненията ми? За колеги, с 40г. трудов стаж, които не знаят честотата на двуполупериодения изправител, от какво зависи големината на вихровите токове, не случайно писах за Баланса на бялото, защото едно време така си дадох парите напразно, за работата на филтровия кондензатор и т.н. А по този въпрос какво толкова има да се учи, това е елементарно, дали не съм обърнал внимание къде се свързва тримера по схемата, просто не ме е вълнувало и това нищо не променя, дали ще регулираш тока на една крушка с обикновен реостат или с димер с дистанционно, крайния резултат е същия. Интересуваше ме конкретно значението на буквата, за която е отбелязано в документа да не се подменя с друга, но и резисторите ги дават 0,25W, а всъщност са 0,125W, като практически не се събират по-големи. Не знам дали това е оригиналният фирмен каталог. Разстоянието между диска и лещата не оказва голямо влияние, тъй като лъчът се регулира автоматично, и следи всяко изкривяване при въртенето на диска, както и шпиндел мотора, при износен колектор и четки, дори скоростта му да се забави, процесора автоматично ще я усили. Случвало ми се е тракинг мотора за придвижване на оптиката на DVD плеър да спира по някое време и дискът прескача на едно място, но след капване на малко спрей WD40 в дупките за четките, се оправи и работи без проблеми, но не е добре втулките да се смазват със спрей, защото отмива старата смазка и мотора започва да скърца. Под ментета оптики имах предвид не просто дефектни, а недълготрайни, които лесно се изморяват при продължително слушане, около 60 мин. Друга с буква D в началото работеше добре, но след 1 месец отказа да приема някои фабрични дискове, но след изтриване на цветния слой със спирт, започна да приема всички дискове.

Умния човек не казва и половината от това което знае, а глупавия не разбира нищо от това което говори. Lao Tzu.

Професионализмът не е в това да не допускаш грешки, а да си направил всички възможни грешки, в най-тясната област.

 
Posted : 27.05.2014 22:01
 mbg
(@mbg)
Posts: 85
Estimable Member
 

И пак да кажа. Тока не се пипа, лазера започне ли да прегрява - е за кофата. Този тример е последното нещо, дето трябва да се пипа. Преди това имаш още цели четири подсистеми на сервото, които се настройват. И без осцилоскоп къде си тръгнал, ето защо изглеждаш (а и сигурно си) толкова некомпетентен, като даскал от средно училище, ама не като какъв да е, а като такъв, дето цял живот е преподавал това, дето някога прочел и нищо не е видял на практика как се прави.

 
Posted : 27.05.2014 23:38
(@plashilo)
Posts: 81
Trusted Member
 

При смяна на оптиката няма как да не се пипа, то точно защото не се настройва тока по номинал и оптиката за месец два умира, после били менте.... Друг критичен параметър дето да я умори толкоз бързо няма.

 
Posted : 28.05.2014 0:53
peppone1
(@peppone1)
Posts: 211
Reputable Member
Topic starter
 

При смяна на оптиката няма как да не се пипа, то точно защото не се настройва тока по номинал и оптиката за месец два умира, после били менте.... Друг критичен параметър дето да я умори толкоз бързо няма.

Някой май не е бил в час и не е чул какво казах. Говорих, че избягвам всякакви настройки, без основателна причина, както по-горе казах главата се изморява от слабоотражателни дискове и продължително търсене на траковете. Последната, която споменах не съм я подсилвал, а погрешка изтрих синкавия филм. Няма как да усилиш тока без да се разфокусира лъча и да чете всички дискове. Както казах осцилоскопа няма да ти извърши ремонта. Очевидно съм създал грешно впечатление, като зубрачите с нищожна практика или практика без анализ, само като стаж. Точно обратното първо анализирам и с теорията сравнявам знанията си, но тук не сме на изпит и не е нужно да се доказвам, вече си платих с изключване от предния форум, невъзможно е да убедиш теоритик без практика, айде остави практиката, но теоритик-зубрач, но съм доволен, че с 10 реда съм създал впечатление за даскал от средно училище. Много рядко в ремонт на аудио-видео техниката се налага използването на осцилоскоп, и да се наложи може да се замени с други спомагателни уреди, той просто ще ти покаже изкривения сигнал, което е очевидно, но няма да ти покаже кой резонатор е дефектирал. Повечето настройки оказват пряко влияние върху работата на апарата и просто е нужно да си отвориш очите и ушите на 4. Не инструмента прави майстора, а майстора прави инструмента.

Умния човек не казва и половината от това което знае, а глупавия не разбира нищо от това което говори. Lao Tzu.

Професионализмът не е в това да не допускаш грешки, а да си направил всички възможни грешки, в най-тясната област.

 
Posted : 28.05.2014 1:46
(@plashilo)
Posts: 81
Trusted Member
 

Знаете ли кое е лошото? Това, че утре ще си повярвате и ще отворите по-сложен и опасен за Вас и околните уред от сд плеър.
Четете по-често, уверявам, Ви не боли и гърбица не се получава от четене.
Защо ли изобщо се хванах на това кръгче да пиша в темата.... Хайде със здраве!

 
Posted : 28.05.2014 1:55
Page 2 / 2
Share: