Notifications
Clear all

Респром Д 202 - най-сетне намерен!

32 Posts
9 Users
0 Likes
59.4 K Views
Антон Оруш
(@ao-opy)
Posts: 2563
Member Admin
Topic starter
 

От доста време събирам (компонент по компонент, така се стекоха обстоятелствата) уредбата на Респром от края на 80-те - моделът 202. Като знаем, комплектът се състои от дек, тунер и усилвател. Първата част ми убягва от доста време вече, докато днес, на излизане от битака, мернах целия комплект върху едно чердже. Бях се натоварил с 3 торби книги и съвсем не ми беше до носене на още едно нещо, но все пак се спрях и попитах за цена. Бяха ми поискани 20 лв, а на другите два компонента по 10. Замислих се, отговорих, че имам само 11, и изявих желание да дойда на другия ден да додам липсващото. ,,Е, айде, дай 11, няма сега да те връщам" - търсеният ефект беше постигнат и аз, тръпнейки дали все пак това няма да се окаже подигравка, отделих мечтания дек от купчината и го понесох под мишница. Няколко метра по-нататък се снабдих и с торба за дека, последва носене до тролея, възторжено посрещане в склада, а от понеделник съм по магазините в търсене на подходящите кабели за свързване на компонентите помежду им. Респромски колони си имам в излишък.

1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
_________________
- МОИТЕ КОЛЕКЦИИ ==> РАДИОПРИЕМНИЦИ (клик!) | ТЕЛЕВИЗОРИ (клик!) | ГРАМОФОНИ (клик!) | БГ КОМПЮТРИ (клик!)
- ИЗТЕГЛИ БЕЗПЛАТНО СТАРОТЕХНИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА ==> (клик!)
_________________
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
_________________
Антон К. Оруш - за връзка с мен:
e-mail: deltichko@abv.bg
Skype: respromcho
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria

 
Posted : 13.10.2013 1:00
Антон Оруш
(@ao-opy)
Posts: 2563
Member Admin
Topic starter
 

Ето и снимките му (кликнете за по-голямо изображение):

1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
_________________
- МОИТЕ КОЛЕКЦИИ ==> РАДИОПРИЕМНИЦИ (клик!) | ТЕЛЕВИЗОРИ (клик!) | ГРАМОФОНИ (клик!) | БГ КОМПЮТРИ (клик!)
- ИЗТЕГЛИ БЕЗПЛАТНО СТАРОТЕХНИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА ==> (клик!)
_________________
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
_________________
Антон К. Оруш - за връзка с мен:
e-mail: deltichko@abv.bg
Skype: respromcho
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria

 
Posted : 20.12.2013 1:06
Ricarq
(@ricarq)
Posts: 66
Estimable Member
 

А пробва го ? Голяма любов са ми тези декове - имам 3 такива. Много време съм се занимавал с тях. Механиката им е слба и доста често прави проблеми - например при превъртането на зад.Не е необходомо да го свързваш за пробата - достатъчно е индикацията да работи . На тях често им горят 2-та основни чипа за левия и десния канал,много са капризни. Писнало ми беше да ги отпоявам да ги подменям и най - накрая им запоих цокли. ИС (мисля , че беше А202D) стуваше под 2 лв.При изгърмяла не работи индикацията на съответнияканал, а ДЕК-а си има и изход за слушалки - страхотен звук вади през слушалките Антоне :)

Продавам радиолампи, тел: 0878 650 456 - Георги
E-mail: geo_gb@abv.bg

 
Posted : 20.12.2013 3:01
Антон Оруш
(@ao-opy)
Posts: 2563
Member Admin
Topic starter
 

Запали ме. Проба ще направя вечерес.

1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
_________________
- МОИТЕ КОЛЕКЦИИ ==> РАДИОПРИЕМНИЦИ (клик!) | ТЕЛЕВИЗОРИ (клик!) | ГРАМОФОНИ (клик!) | БГ КОМПЮТРИ (клик!)
- ИЗТЕГЛИ БЕЗПЛАТНО СТАРОТЕХНИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА ==> (клик!)
_________________
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
_________________
Антон К. Оруш - за връзка с мен:
e-mail: deltichko@abv.bg
Skype: respromcho
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria

 
Posted : 20.12.2013 18:20
(@chronometer)
Posts: 168
Estimable Member
 

Дай снимки и на трите компонента като цялостен комплект - дек, тунер и усилвател.
Да оплакнем окото...Така де, нали смисълът е в тръпката (coco64)
А имаш ли ги и колонките от комплекта - ОТ 202? Ако ли не - кажи и ще намерим някакъв вариант да ги имаш (coco62)

 
Posted : 28.12.2013 0:10
felicialx
(@felicialx)
Posts: 424
Honorable Member
 

Антоне , за 11 лв. добре си го взел. Да знаеш обаче че това е невероятен барутник. Просто не става за дек, става само за късане на нервите и за снимки. Купувал съм целият комплект от ЦУМ преди 20г но дека е такъв боклук , че го изхвърлих в кофата много отдавна. Тунера и усилвателя работят идеално. Има още една модификация на този дек под номер Д202 А. Този модел е по-нормален защото е с вносна механика с меки бутони.

Красотата се ражда в мъки

 
Posted : 28.12.2013 3:55
felicialx
(@felicialx)
Posts: 424
Honorable Member
 

Това не е дек, а посмешище, по-скоро е едно парче недодялана ниско качествена пластмаса.

Все пак за да има повече данни за него ще снимам и кача оригиналната му книжка. Догодина обаче. Cheershappy (coco9)

Красотата се ражда в мъки

 
Posted : 30.12.2013 2:31
(@studio_hifi)
Posts: 51
Trusted Member
 

До колкото знам механиката е същата в касетофона РМС323. Имам такъв и нямам никакви оплаквания, превърта си без проблеми, ремъка не е сменян до сега. Дори и доста добри записи прави от външен източник.

 
Posted : 31.12.2013 16:48
(@chronometer)
Posts: 168
Estimable Member
 

Действително, малко се прекали с негативните изказвания за "Д202". Вярно, има още какво да се иска от декчето. Унгарската механика е като рохко яйце и дори един опит да се донастрои азимута, може да доведе до точно обратния резултат. Под реглажния болт на главата няма пружина, а някаква втулка от пластмаса, която се очаква да изпълни същата функция. Няколко навивания на болта при реглаж са достатъчни тя да се сплеска и да излезе от строя. След това е невъзможно да се настрои азимутът. Противоречивите мнения за качеството на звука пък се дължат на това, че унгарските глави BRG, използвани в тази механика, се влагаха безогледно, без да се държи сметка за разликите между тях. Производителят на главите е възприел маркиране с един от три цвята, за да даде информация за индуктивността. Главите с червен надпис са с най-ниска индуктивност и най-лоша горна гранична честота и се предполага да бъдат влагани в непретенциозни касетофони. Следват ги главите със зелен надпис с малко по-добри характеристики, за влагане в по-качествена апаратура, а най добри са главите със син надпис, за влагане в касетни декове. За съжаление обаче, Респром не държеше сметка за това и ги влагаше както дойде, може би защото механиките идваха от Унгария, екипирани с един от изброените типове глави, като доставката беше според тамошното производство, а тук са влагани според нуждите за момента. Поради тази причина съм попадал на изненадващо добре свирещи радиокасетофони РМС - 323, които със звука си направо трепеха аналогични западни модели и на изненадващо зле свирещи декове Д-202 Подразбира се, че тези аномалии се дължат на вложената при производството на механиката глава.
Нещата определено се оправиха, след като беше пусната в производство модификацията "Д-202 А", която е със софт тъч механика, производство на RFT по западен лиценз. Същата механика се влага в радиокасетофона SKR-720 - РТЕ бр. 8 и 9/1991 г. И механиката, и главата са добри и предполагат добри качества на касетофона или дека, в който са вложени. Извън казаното, като общ недостатък на дековете Д-202 мога да отбележа липсата на шумов редуктор Долби, вероятно за да не се заплаща лиценз. Има само DNL, който датира от 70-те години и е неефективен и морално остарял за края на 80-те и началото на 90-те години, когато беше произвеждан Д-202. Тунерът и усилвателят от същата серия също имат някои кривици, които предходните модели не показват, но за тях - като му дойде времето.

 
Posted : 31.12.2013 19:05
Ricarq
(@ricarq)
Posts: 66
Estimable Member
 

За мен Респромските декове са ми слабост , въпреки изброените недостатъци. До последно съм слушал касети на тях.

Най-голямата тръпка ми е било когато съм правил запис - с тези светодиодни индикации тръпката при настройката на записа беше огромна :)

Продавам радиолампи, тел: 0878 650 456 - Георги
E-mail: geo_gb@abv.bg

 
Posted : 31.12.2013 21:59
(@radio-hobi)
Posts: 28
Eminent Member
 

Аз имам модела с ГДР-ейската механика и с най-хубавата глава ( със син надпис ) и си свири доста прилично. (coco2)
От системата само тунера си нямам .

 
Posted : 31.12.2013 22:57
Антон Оруш
(@ao-opy)
Posts: 2563
Member Admin
Topic starter
 

Chronometer, много благодаря за написаното! Научих неща, които досега не знаех! Искрени благодарности!
И честита нова година!

1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
_________________
- МОИТЕ КОЛЕКЦИИ ==> РАДИОПРИЕМНИЦИ (клик!) | ТЕЛЕВИЗОРИ (клик!) | ГРАМОФОНИ (клик!) | БГ КОМПЮТРИ (клик!)
- ИЗТЕГЛИ БЕЗПЛАТНО СТАРОТЕХНИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА ==> (клик!)
_________________
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
_________________
Антон К. Оруш - за връзка с мен:
e-mail: deltichko@abv.bg
Skype: respromcho
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria

 
Posted : 01.01.2014 14:13
(@chronometer)
Posts: 168
Estimable Member
 

Cheershappy Весела и спорна!

 
Posted : 01.01.2014 16:32
(@studio_hifi)
Posts: 51
Trusted Member
 

От вчера и аз съм собственик на Д202А. В много добро външно състояние, и без никакви ремонти от вътре обаче единия ремък е скъсан. Какъв размер трябва да е или как да обясня какъв точно ми трябва в магазина? Ето за този става въпрос:

Оригиналния го открих вдървен и залепнал по пластмасовите части.

 
Posted : 08.02.2014 4:26
(@chronometer)
Posts: 168
Estimable Member
 

Честито! Д202А се намира трудно. Конкретно на въпроса - след като старият ремък е бил на парчета и не можеш да го замериш, прекарай конец през колелата, така че да ги обхване плътно, все едно е ремък и измери дължината му. Може да ползваш и парче бобинажен проводник. Само че, след като си го прекарал през колелата и отрязал точно нужната дължина, мери така, все едно е ремък - сгъваш го надве и тогава мериш. Допуска се известна грешка при този начин на измерване, затова купи освен измерения размер, с половин до един сантиметър по-дълъг и по-къс ремъци. Цената им е някакви стотинки, затова е по-добре да купиш три вместо един, защото повторното разкарване може да ти излезе по-скъпо, особено ако ползваш транспорт. Новият ремък трябва да обхване колелата плътно, но не много стегнато или много хлабаво.
Има и аритметични начини за изчисление с формули, известни от геометрията, но по-добре ползвай практичния.

 
Posted : 08.02.2014 16:37
Page 1 / 3
Share: