Първоначално исках да покажа високоговорителя на един от апаратите, които наскоро добавих към сбирката си . Той на възраст е с поне 5-6 години по-възрастен от мен , но изглежда далеч по-добре- за сега ще покажа само негова снимка . След това в суетенето по фотографиране и прибиране отнякъде в кадър се появи и един друг негов неродственик , по-скоро някакво негово копие . Той е по-млад , но несъмнено попаднал не където е заслужавал и годините, и условията направо са го съсипали . Първият е холандец, втория-чех или чехословак, и двамата са прекарали живота си на наша територия.
Привет,
По спомени повечето радиоапарати "Филипс", с които съм си имал работа, произведени около 40-те, бяха с говорители, подобни на този вдясно, с бакелитова фунийка по средата. Но споделете, моля, какво е предназначението на фунийката - дали да служи като опора на плата или някакво друго, чисто функционално значение има тя? Във всеки случай тази фунийка има собствени честоти, на които резонира (като камбанка), макар и с нисък качествен фактор. Съответно от спектрална гледна точка присъствието й там е нежелателно.
Левият говорител пък съм го виждал в нашите "Христо Ботев"...
И още нещо искам да Ви питам, в случай, че и вие сте се занимавали с апарати "Филипс". В един от тях срещнах много странен елемент, чието предназначение не ми се изясни, защото много от самата схема не беше оцеляло - само някакво изуродвано от циганите шаси. Този елемент представляваше стъклен цилиндър с изводи в двата края, а в този стъклен цилиндър към вътрешните изводи беше присъединена с метализиране някаква пръчица от напълно прозрачен материал. Чудих се - дали е някакъв високоомен резистор, дали е някакъв кристален резонатор, но така и не ми се изясни.
Поздрави!
"Материята се състои от атоми"
Демокрит
"Атомите са просто конфигурации от вълни на пространството"
Е. Шрьодингер
"Пространство-времето се изкривява от материята"
А. Айнщайн
И в този и във всички останали случаи фунийката е с чисто функционално предназначение-както при рупорните високоговорители служи за корекция на честотната лента и повишава кпд-то му. Колкото до непознатия елемент може само да се гадае , но едва ли е резонатор , по-скоро херметизиран резистор. Ако се знае какъв модел е апарата по схемата му може да се установи наличието на някакъв специален елемент. По-малкият говорител е от Тесла- мисля Акорд- но е точно копие на филипсовия . Може би е произведен по лиценз , може и просто да е копиран. Междувпрочем и някои цели шасита на Тесла са трудно различими от тези на Филипс.
Благодаря ви за отговора!
Но понеже и любопитството идва с отговорите както апетитът - с яденето, питам как е решен проблемът с АЧХ при по-късните широколентови говорители, които нямат фунийка? Доколкото знам елиптичните и ексцентричните елиптични са били такива решения. Но днес има почти само кръгли, при това без фунийка. Не съм им снемал характеристика, но съм разглеждал какво "се твърди", че възпроизвеждат на различните честоти. Изглежда неправдоподобно добре, а на слух не е лесно да се прецени. Затова питам: как се постига широколентовост при кръглите говорители сега?
Що се отнася до онзи прозрачен елемент, все повече се скланям над мисълта, че е бил утечен резистор на първа решетка на предусилвател на НЧУ, защото по спомен някъде там се намираше. Но ако е бил резистор, върху стъклото сигурно е имало тънък метален слой, толкова тънък, че въобще не се е виждал...
"Материята се състои от атоми"
Демокрит
"Атомите са просто конфигурации от вълни на пространството"
Е. Шрьодингер
"Пространство-времето се изкривява от материята"
А. Айнщайн