Notifications
Clear all

Неизвестен български телевизор от 1977 г.

26 Posts
7 Users
0 Reactions
22.4 K Views
Антон Оруш
(@ao-opy)
Posts: 2563
Member Admin
Topic starter
 

Разглеждайки споменатия Каталог на стоките за народно потребление от 1977 г., попаднах на този неизвестен за мен български телевизор. Описан е като София 31. Вижда се надпис Resprom на латиница, както и 4 сензорни бутона (кликнете за по-голямо изображение):

София 31 за износ?

1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
_________________
- МОИТЕ КОЛЕКЦИИ ==> РАДИОПРИЕМНИЦИ (клик!) | ТЕЛЕВИЗОРИ (клик!) | ГРАМОФОНИ (клик!) | БГ КОМПЮТРИ (клик!)
- ИЗТЕГЛИ БЕЗПЛАТНО СТАРОТЕХНИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА ==> (клик!)
_________________
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
_________________
Антон К. Оруш - за връзка с мен:
e-mail: deltichko@abv.bg
Skype: respromcho
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria

 
Posted : 19.08.2014 21:33
 dimi
(@dimi)
Posts: 25
Eminent Member
 

По тази тема съм писал в този форум / по спомен/. В края на 1976 г телевизор С31 и С21 са готови от конструкторското бюро на НИПКИРЕ и предадени за производство в завода. От този модел за износ не са произвеждани. Това е един от първите модели в европа изработен изцяло на интегрални схеми на фирмата SGS. На тази тема ще пиша по-късно. Интегралните схеми и тунера бяха внос от Италия. Блока за настройка и потенциометрите също. Първите модели представих на есенното изложение в Солун същата година. Първия образец на С31 все още е в мен. Той е в испанска кутия. Нашата не беше готова за момента. Показания на снимката модел не е С31 а С21. Като модел може и да е имало със сензори, който да е бил сниман. Като телевизор не е произвеждан.

 
Posted : 20.08.2014 14:12
Антон Оруш
(@ao-opy)
Posts: 2563
Member Admin
Topic starter
 

Благодаря!
Наистина, сниманият много повече прилича на 21 и се зачудих защо са написали 31.
Накратко казано - това е София 21 със сензорни бутони, изработен в единична бройка ,,за кадро", който не е влизал в масово производство.

1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
_________________
- МОИТЕ КОЛЕКЦИИ ==> РАДИОПРИЕМНИЦИ (клик!) | ТЕЛЕВИЗОРИ (клик!) | ГРАМОФОНИ (клик!) | БГ КОМПЮТРИ (клик!)
- ИЗТЕГЛИ БЕЗПЛАТНО СТАРОТЕХНИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА ==> (клик!)
_________________
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
_________________
Антон К. Оруш - за връзка с мен:
e-mail: deltichko@abv.bg
Skype: respromcho
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria

 
Posted : 20.08.2014 16:37
 dimi
(@dimi)
Posts: 25
Eminent Member
 

Здравейте. Предлагам Ви да уточниме малко терминологията в написването на термините "произведени" и "изработени". В първия случай "произведени" се отнася само за производствени серии. При тях няма промяна било то схемна или технологична. Във втория случай "изработени" се отнася за отделни бройки 1,2,3, които не са серия. Това са модели, експонати, образци, които може да послужат като предвестие за едно производство. В случая бройката на С21 със сензорно управление е модел изработен от конструкторите за да покажат че могат да предложат и такъв вариянт на модела С21. Същия не е възприет защото не се вмества в крайната цена на изделието. В тези години вносните материяли не можеха да надвишават определен лимит. Ценообразуването в тези годити на планова икономика е много различно. То не кореспондира с пазарната икономика.

 
Posted : 22.08.2014 23:42
Антон Оруш
(@ao-opy)
Posts: 2563
Member Admin
Topic starter
 

Благодаря! Редактирах си мнението.

1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
_________________
- МОИТЕ КОЛЕКЦИИ ==> РАДИОПРИЕМНИЦИ (клик!) | ТЕЛЕВИЗОРИ (клик!) | ГРАМОФОНИ (клик!) | БГ КОМПЮТРИ (клик!)
- ИЗТЕГЛИ БЕЗПЛАТНО СТАРОТЕХНИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА ==> (клик!)
_________________
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
_________________
Антон К. Оруш - за връзка с мен:
e-mail: deltichko@abv.bg
Skype: respromcho
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria

 
Posted : 24.08.2014 1:33
 ivo1
(@ivo1)
Posts: 504
Honorable Member
 

Няма да коментирам предишният строй и плановата му икономика. Четейки мнението на Дими, ще кажа само едно - жалко за кадърните хора, които предполагам са предложили вариянт на механичната тастатура на телевизора, с цената предполагам на безсънни нощи, само и само да се докажат, че МОГАТ и не са ПО НАЗАД ОТ ДРУГИТЕ СИ КОЛЕГИ в чужбина. Спирачката на предния строй, ги е пратила в пета глуха, благодарение на някой партиен член, който ги е отрязъл като "кисела краставица" и ги е изхвърлил зад борда, въпреки кадърноста им.

Ребята давайте жить дружно!

 
Posted : 25.08.2014 2:43
Антон Оруш
(@ao-opy)
Posts: 2563
Member Admin
Topic starter
 

Така е, напоследък чета много публикации върху икономиката на периода до между 1947-1990 и все повече се натъквам на примери, в които съвсем иновативни разработки са били точно ,,пращани в трета глуха" поради тесногръдие и сляпо желание да се върви по утъпканите релси. Жалко за талантливите разработчици, които сме имали. И това не се отнася само за България, а и за други страни от соцлагера.
Политиците не им разбира главата от творчество. Те гледат много отгоре на нещата, защото имат твърде много власт, и рядко се вслушват в мнението на тесните специалисти. Затова и има конфликт между администратори и експерти.

1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
_________________
- МОИТЕ КОЛЕКЦИИ ==> РАДИОПРИЕМНИЦИ (клик!) | ТЕЛЕВИЗОРИ (клик!) | ГРАМОФОНИ (клик!) | БГ КОМПЮТРИ (клик!)
- ИЗТЕГЛИ БЕЗПЛАТНО СТАРОТЕХНИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА ==> (клик!)
_________________
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
_________________
Антон К. Оруш - за връзка с мен:
e-mail: deltichko@abv.bg
Skype: respromcho
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria

 
Posted : 25.08.2014 11:17
Щирлиц
(@p)
Posts: 6024
Illustrious Member
 

Както винаги аз имам пък обратното мнение. Даже баш кадърните ги вземаха в специални закрити за останалите места където ползваха знанията им .Ако и руснаците така са си спирали своите кадри то тогава нямаше първи да летят в космоса.
Въобще мнения от различна гледна точка . icon_rolleyes

Синджира си идва а козата я няма....

 
Posted : 25.08.2014 12:58
(@sawow)
Posts: 196
Reputable Member
 

Така е, напоследък чета много публикации върху икономиката на периода до между 1947-1990 и все повече се натъквам на примери, в които съвсем иновативни разработки са били точно ,,пращани в трета глуха" поради тесногръдие и сляпо желание да се върви по утъпканите релси. Жалко за талантливите разработчици, които сме имали. И това не се отнася само за България, а и за други страни от соцлагера.
Политиците не им разбира главата от творчество. Те гледат много отгоре на нещата, защото имат твърде много власт, и рядко се вслушват в мнението на тесните специалисти. Затова и има конфликт между администратори и експерти.

Както винаги аз имам пък обратното мнение. Даже баш кадърните ги вземаха в специални закрити за останалите места където ползваха знанията им .Ако и руснаците така са си спирали своите кадри то тогава нямаше първи да летят в космоса.
Въобще мнения от различна гледна точка . icon_rolleyes

А каква е истината ?
Истината е, че и двамата сте абсолютно прави. И двете мнения не само не си противоречат, а се потвърждават взаимно. Да, "те" си взимаха талантливи и послушни главно момчета, като ги прилапваха още от училище, казарма и висшите учебни заведения. Аз знам такива десетки примери. Но г-н Коцев е до тук. Въпроса е, че умни и талантливи бяхме много повече отколкото им трябваха, особено, ако не отговаряхме на условието - послушни. Такива все пак успяваха да живеят, но както всички обикновени Славяно-Българи - бачкане, карти, табла, гости, на море, на планина, до Полша на екскурзия и т.н. Онези, поробените, обикновено служеха в различни отдели, звена, служби, радиостанции (и т.н.) на държавната сигурност и всъщност си бяха роби на началниците си (и на властта), а те, началниците им бяха лумпени, та отгоре - общо взето родени тъпунгери, без образование, без професии, издигнати като ръководители от партията майка точно по тези причини, но бяха изпълнителни и верни до смърт на "партията" и началниците им, които пък също бяха най-обикновени тъпунгери (и т.н.) Дискриминацията спрямо всички, не само на знаещите и можещите, се упражняваше главно заради това, че жертвата просто нямаше кой да я защити, нямаше си "човек", като тя - жертвата - пострадваше по различни причини. Най-невероятни понякога. Например - в ЗММ -то, някъде през 80-те години, един изключителен специалист не беше изпратен на работа в чужбина, само защото "голям шеф" чукаше жена му денем и нощем. А местото в чужбината беше в българска търговско-сервизна фирма, плачеща за специалист като него. Разбира се изпратиха друг на неговото место, който машините, които трябваше да обслужва беше виждал само в проспектите.
И въпреки всичко се живееше и хората бяха спокойни и щастливи, просто защото България беше толкова богата, че имаше за всички, и за тъпунгерите и за народа.
Оставам отворено вниманието ми за евентуална дискусия.
С уважение
Савов

 
Posted : 25.08.2014 23:57
Щирлиц
(@p)
Posts: 6024
Illustrious Member
 

Нека да не мацаме темата с други писаници. Важното е че изясни имало ли е такива телевизори макар и единични бройки. icon_rolleyes

Синджира си идва а козата я няма....

 
Posted : 26.08.2014 0:39
Антон Оруш
(@ao-opy)
Posts: 2563
Member Admin
Topic starter
 

Полезни са писаниците в този случай. Последните две-три мнения казват за периода между 47-а и 90-а повече от два тома скалъпени демократурни съчинения. Просто са по-обективни.

1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
_________________
- МОИТЕ КОЛЕКЦИИ ==> РАДИОПРИЕМНИЦИ (клик!) | ТЕЛЕВИЗОРИ (клик!) | ГРАМОФОНИ (клик!) | БГ КОМПЮТРИ (клик!)
- ИЗТЕГЛИ БЕЗПЛАТНО СТАРОТЕХНИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА ==> (клик!)
_________________
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
_________________
Антон К. Оруш - за връзка с мен:
e-mail: deltichko@abv.bg
Skype: respromcho
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria

 
Posted : 26.08.2014 1:16
(@sawow)
Posts: 196
Reputable Member
 

Нека да не мацаме темата с други писаници. Важното е че изясни имало ли е такива телевизори макар и единични бройки. icon_rolleyes

Г-н Коцев,
Нямам представа защо когато аз напиша нещо (и не само в този форум), Вие или се правите, че моя пост не съществува или реакцията Ви е сякаш съм Ви изял десерта. Ето и сега, това което съм написал за "онзи", по-хубавия свят, един малък щрих от нашия (и Вашия) живот, използвайки тази тема, не се разбира защо реакцията Ви е меко казано неадекватна. "Мацане на тема с други писаници" са изключително постовете само на определен контингент от участници в темите, в раздела "енциклопедия на ремонтите" от така наречената група на "черешарите". И ако все пак сте забелязали, никой не им (Ви) прави нито забележки, нито коментарии и т.н. Няма да забравя никога сопването Ви навремето по мой адрес, че мошеника е Ваш приятел, нито пък тук в този форум, след простащините на Фишев по мой адрес, Вие си позволихте да ме предупреждавате, че еди какво си, което в моите очи Ви постави редом с него. Или както казваше баба ми -"Сине, там на където си тръгнал, аз отдавна съм се върнала", та в този аспект, когато тук в този форум, независимо каква е темата и прочетете нещо написано от мен, Ви предлагам да не го коментирате, да не ми правите забележки и заплахи, и не е лошо да си копвате моите мисли, да си ги събирате, защото преди всичко съм Ви батко, а моите постове са сентенции с висока морална и информационна стойност, а и никога за тези (доста) години по всичките форуми никога не съм написал или помислил нещо, което е обидно за Вас, а и професионалното ми нивото, за да го видите, трябва да си повдигнете погледа поне на 45 градуса нагоре. Темата ми за 11АК30 (и няколкото ми поста в раздела) беше един опит да вляза в групата Ви (както се видя - неуспешен), въпреки, че не мога да обясня защо и на себе си, може би от голямата самота в която живея, а и наборите ми почти не останаха, някои отдавна, а други по от скоро ме чакат във великите ловни полета на Маниту.
Ако все пак си направите труда да прочетете още веднъж спорния ми предишен пост, ще забележите, че накрая съм написал най-любезно, че съм готов на дискусии по въпроса поставен от мен, а Вашия пост не считам, че е дискусионен и тонът му не ми звучи хармонично и дискусионно. Както желаете.
Та на въпроса за моделите - Антончо отдавна боледува от желанието да открива все повече и повече модели българска техника. А конкретно за телевизорите - българските черно-бели телевизори са само няколко модела, а именно:
1. Опера 1 (и 2)
2. Опера 3 (и 4)
3. Кристал (и Дунав)
4. Пирин - стар модел
5. Пирин - нов модел (тук са всички лампови телевизори до спирането им от производство)
6. Осогово (Мизия, Мургаш, Преслав, София 11)
7. София 21 (София 31 и т.н. до края на производството на черно-белите телевизори)
Всички останали имена и измислени "модели" са пълни глупости. В Техническата Наука няма различни модели, защото е сменено дървото на кутията или вида на копчетата отпред, или .... дъра - бъра два чадъра.
И отново
оставам с уважение
инж. Григор Савов

 
Posted : 26.08.2014 3:43
Щирлиц
(@p)
Posts: 6024
Illustrious Member
 

Нямам нищо лично против когото и да е било . Имах в предвид че за такива писаници както това твоето последното си има раздел Общи Приказки и там можем на воля да си ги пишем тия неща . Нали уж взехме решение от Първи Май да се опитаме да въведем някакъв ред в темите .
Какво общо имат снимките с темата дали е имало такъв телевизор произведен или не ?? icon_rolleyes
Здраве да е . Темата е пусната от Админа и той има тежката дума ..

Синджира си идва а козата я няма....

 
Posted : 26.08.2014 11:42
Антон Оруш
(@ao-opy)
Posts: 2563
Member Admin
Topic starter
 

Админът отдавна желае да намира все повече българска старотехника, да, защото смята, че това е необходимо и нужно, и я класифицира според това, което пише по самите табелки, защото така най-лесно се разбира за кой точно образец става дума. Иначе ясно, че българските телевизори примерно се делят на ,,продуктови семейства" със съвсем малки разлики между членовете на едно семейство (примерно тип Осогово).
А за дискусиите - нямам против да продължат в рамките на добрия тон.

1940 ==> 2010 | 1941 ==> 2011 | 1942 ==> 2012 | 1943 ==> 2013 | 1944 ==> 2014 | 1945 ==> 2015...
_________________
- МОИТЕ КОЛЕКЦИИ ==> РАДИОПРИЕМНИЦИ (клик!) | ТЕЛЕВИЗОРИ (клик!) | ГРАМОФОНИ (клик!) | БГ КОМПЮТРИ (клик!)
- ИЗТЕГЛИ БЕЗПЛАТНО СТАРОТЕХНИЧЕСКА ЛИТЕРАТУРА ==> (клик!)
_________________
! ==> КУПУВАМ ВСЯКАКВИ Б Ъ Л Г А Р С К И ТЕЛЕВИЗОРИ И РАДИА <== !
_________________
Антон К. Оруш - за връзка с мен:
e-mail: deltichko@abv.bg
Skype: respromcho
GSM: 0896 625 803
lat. 42° 41'; lon. 23° 18'
DIN, МС/ТС, 1942
1000 Sofia, Bulgaria

 
Posted : 26.08.2014 13:06
Waveman
(@waveman)
Posts: 19
Eminent Member
 

Този на снимката си е чиста 21-ца, имаше серия с тази лицева аранжировка. Шасито е едно и също, има само леки разлики в отклонителните блокове, свързани с разл. кинескопи. Ако се анализира произходът на снимката (!), това със сигурност ще даде обяснение на недоразумението с надписа.

"Материята се състои от атоми"
Демокрит

"Атомите са просто конфигурации от вълни на пространството"
Е. Шрьодингер

"Пространство-времето се изкривява от материята"
А. Айнщайн

 
Posted : 01.09.2014 4:31
Page 1 / 2
Share: