Шаси АХТ01, ТВ-то дойде със подгънало изображение отдолу, викам си, аха някой изфирясъл кондензатор около вертикала.Отварям го и имаше един два "съблечени" около ТДА-то и един надут .Смених ги, огледах за студени спойки, между другото това му е първо отваряне - не бе пипан досега.
Накачам куплунзите и пускам и до там, няма никой.Позаглеждам се към свтодиода на панела - мига, бодвам осцилоскопа - всичко вторично пулсира.Позаслушах се от към импулсното и го чувам да цъка в такт с пулсирането на светодиода.
Откачих В+ преди ТХО-то и сложих 100W лампа, пускам и си стои на ст. б.,108V на В+ коват, няма пулсации, 5-те волта към проца и те стабилни.
Друго какво направих , пусках го и без чипа за ВО - без промяна , пак си цъка, това със възстановено захранване към ТХО-то .
Вадени и мерени V904 и V905 - здрави, сменях и оптрон за проба - няма разлика.
Някой да подскаже нещо ако е имал подобен проблем ,че се изчерпах ....
Огледай да не си мушнал куплунга за говорителите на друго место.
Като цъка +В колко е ? Май си открил дефекта че е в ТХОто,щом без него захранването държи на лампа.Откачи напрежението на платката на кинескопа за видеоусилвателите .Отклонителната или елементи около нея и ТХОто.
Синджира си идва а козата я няма....
Говорителите са 2 с отделни куплунзи, тях при пробите въобще не ги включвам, а и имам навика да си бележа по куплунзите с цветен маркер кой от къде го вадя.
В+ като цъка, пулсира от 85 до 105 волта.Откачих куплунга на захранването на видеоусилвателите - няма промяна, но като го пуснах с откачена отклонителна и подкара, светодиода на понела отпред светна постоянно и се усети характерното свистене около ТХО-то .... ебахти и ремонта,от де тръгнах, къде отидох ....
Боднах външно една отклонителна от подобен кинескоп с близки стойности на оригиналното и ТВ-то потегли .... естествено на точка отпред на киното.
Е ся как да му обяснявам на човека че е за отклонителна, а дойде при мене работещ, само с подгъва отдолу?
Добре че е приятелче и ще ме разбере, не е капризен клиент ....
П.П. Ще го мъча с тая дето тръгна но за всеки случай някой ако има от скрапа отклонителна с-ма XY 2103, кинескоп - CHUNGHWA A51AEZ90X99
Мога да кача и снимка ако ще Ви е по-лесно ...
По-лесно ще е.
Буай му каквато имаш в ишлика и пей сърце.На китаеца всичко му каквото му поставиш все уйдисва.
Ама тоя телевизор май беше с плосък кинескоп.
Синджира си идва а козата я няма....
Бай Иване кат не му е ден на човек , не е .....ще го наритам под масата и ще го оставя да отлежи ...
Сложих тая дето тръгна с нея на кинескопа, пуснах го - светна, разширен по вертикала само .
Викам айде това сервиз ще го натъкмя ...слагам другите куплунзи включвам и почва да цъка и да мига светодиода ...
Много интересен ефекте се получи , вадя куплунга на откл. и светодиода светва, набивам куплунга и ТВ-то тръгва.
Е да ама при следващи проби - не иска.Върнах старата ОС, и сега съм на изходна позиция, междувременно смених и крайния с нов , няма промяна .Като суча платката насам-натам и честотата на примигване на светодиода се променя ....дали не ми върти номер някоя спойка, то бая мотане насам-натам имаше това шаси докато му сменях кондерите в началото?
Дефекта ти е фасулски.
Вадиш куплунга и пей сърце, тръгва. знами тръгваш по платката около куплунга има сям-секиш кондензатори и разни елементи .Някой от тях прави мизерия.Просто системата прави верига с тия елементи .Каква научна Академична мисла ти дадох.
Синджира си идва а козата я няма....
Мислата е супер, ама стана ракиено време и го оставям за утре ....тамън да поотлежи и го почвам пак с начале
Тука вече си прав.Моя телевизор дето уж щях днеска да го правя стои от1998г.Клиента му забрави и марката каква е.Тая година се сдобих със схема ,следващата може и да го почна ремонта му.
Синджира си идва а козата я няма....
Откачих В+ преди ТХО-то и сложих 100W лампа,
В този подход има две грешки, говоря по принцип.
1. Лампата (щом ще е лампа, само да не е на Диоген ) се слага след ТХО-то, на мястото на колектора на крайния транзистор. Така се проверява самото ТХО за евентуален пробив към маса. Някои колеги препоръчват дори колектора на транзистора да не се отпоява, а само базата му. По този начин се проверява състоянието на C-E и на вградения демпферен диод (ако има такъв).
2. 100W са понякога множко. За това захранване не, но някои "клякат" по гореописания начин над 15W. Хубаво е лампата да е оборудвана с "мързеливо Ловешко ключе", да може да се пуска отпосле, демек след като заработи захранването, това също важи за някои други захранвания...
Ламбата също може да бъди от тия с навитите тръбички икономичните и обезателно китайска. Тя тръгва от раз при работещо захранване.
Синджира си идва а козата я няма....
Др. Коцев, айде малко по-сериозно. Има захранвания и захранвания. Някои трябва да се проверят при максимален товар, аннадънму?
Какво ще натовариш тогава с тези твои търбички?
За съвсем точни товари се използват например мощни жични резистори или програмируеми активни товари, изпълнени с транзистори и т.н.
Е ти пък го взема хептен на сериозно .
Обаче практиката ми с такава лампа го е доказала при Филипс особенно .При него с обикновенна лампа не тръгва а трябва да отпоиш единия край ,да пуснеш телевизора и тогава да запоиш другия край. Обаче с китайската лампочка тази операция е излишна.
Синджира си идва а козата я няма....