Notifications
Clear all

neo tv-1442s проблем със захранването

15 Posts
5 Users
0 Reactions
15.2 K Views
(@smuser)
Posts: 194
Estimable Member
Topic starter
 

Въпросното neo е със трите транзистора в захранването -шасито е неизвестно ,като го донесоха ,захранването не тръгва изобщо -няма дори моментен импулс за да захрани обратната връзка през оптрона.Преровил съм го изцяло,всеки елемент е тестван вън от платката -всичко изглежда здраво ,но не тръгва .Забелязах че при пускане мощния транзистор след известно време почва да грее и след изключване кондера на греца бързо се изтощава ,няма проблеми във вторичните вериги .Само веднъж докато меря при включено захранване ,изведнъж заработи перфектно и стартира както трябва телевизора ,до последващото изключване и това е .Мерих керамичните кондензатори -точно са си откъм капацитет ,студени спойки няма ,спукани писти също .
Идеи някакви който има ,моля да пише .
Отделно че дойде и едно сони 14-ка със str 6307 ,от преди една седмица и се държи по същия начин и ме трови и то -веднъж заработи захранването му от самосебе си и след изключването ни вопъл ни стон ,кондензаторите съм сменил ,всичко друго здраво пък не тръгва .

 
Posted : 16.11.2016 3:19
elmondo
(@elmondo)
Posts: 509
Honorable Member
 

А пусковите резистори /120 килоома по спомен/ проверени ли са icon_rolleyes.gif

Ай сиктир бе драги зрители!Повредата не е във вашият телевизор...
elmondo@abv.bg

 
Posted : 16.11.2016 9:24
vesko_tv
(@vesko_tv)
Posts: 979
Noble Member
 

За соната сменяйки STR а за другия ще мислим.

Не съм роден да работя, но се налага.
vesko_tv@abv.bg

 
Posted : 16.11.2016 11:01
(@smuser)
Posts: 194
Estimable Member
Topic starter
 

Двата резистора по 120к са проверени ,транзистора на оптрона е 2sb764 ,сменял съм го ,сменил съм за проба и другите два транзистора,всички елементи от топлата част накрая ги дигах един по един и съм ги мерил извън платката ,диодите не съм ги сменял ,но не дават утечка ,поне на мерене.
За сонито днес ще отида до елимекса да купя стр-а .

 
Posted : 16.11.2016 13:14
(@pamporov)
Posts: 2756
Famed Member
 

Диодите направо ги сменяй. На мерене с цифров уред може и да не покажат проблем. Ако имаш стрелкови уред, пробвай с него да ги премериш. За спорта.

 
Posted : 16.11.2016 14:29
elmondo
(@elmondo)
Posts: 509
Honorable Member
 

Колко волта е след 120 килоомовите резистори - към масата на мрежовият кондер icon_rolleyes.gif

Ай сиктир бе драги зрители!Повредата не е във вашият телевизор...
elmondo@abv.bg

 
Posted : 16.11.2016 17:28
(@smuser)
Posts: 194
Estimable Member
Topic starter
 

Напрежението е 18 волта след резисторите -нормално мисля като за неработещо захранване ,диодите смених ,няма разлика в положението.
Днес в елимекса ме затреляха с цена от близо 12 лв за стр-а,купих го и го смених ,пак неще да тръгва пустото сони.Ама поне и новия стр не гърми .
Пък това нео,дето съм правил хиляди такива с такова захранване ,тъй да се опъва като магаре на мост .Ама той нашия занаят затова е интересен ,като ни поставя в такива случаи в шах .

 
Posted : 17.11.2016 1:04
vesko_tv
(@vesko_tv)
Posts: 979
Noble Member
 

Много ментата има от тоя STR,дано не си попаднал на такова че в голям филм ще влезеш.Обикновенно не тръгва от него или от С.

Не съм роден да работя, но се налага.
vesko_tv@abv.bg

 
Posted : 17.11.2016 1:59
(@smuser)
Posts: 194
Estimable Member
Topic starter
 

Веско ,той може ли стр-а ту да работи ту не .Човека като го донесе мислеше че е от мрежовия ключ,ту тръгвал ту неще при пускането от копчето ,после след време вика пускам копчето и няма нищо ,оставам го каза за един час и тръгва сам и си работи докато не го изключи .Щурав телевизор.С новия стр не тръгва изобщо ,може и да е ментарка както казваш,той клиента каза че ако е повече от 20-30 лв максимум няма да го правим ,значи имаме още едно 15 лв за варианти на ремонта и поне да не съм на минус -ще е за спорта сонито.

 
Posted : 17.11.2016 2:21
(@smuser)
Posts: 194
Estimable Member
Topic starter
 

Почнах неото с духалката и хоп на с514 100n като нагрея и тръгва.След 10 минути пускам пак няма никой ,нагрявям въпросния кондер и трак тръгва диването.Оригиналния си е точно 100n на мерене с уреда.Смених го и ще изчакам до сутринта дали ще пали захранването.

 
Posted : 17.11.2016 3:00
(@valeri2636)
Posts: 104
Estimable Member
 

STR-ра от Елимекса вероятно е менте. Сложи на неговия STR външен транзистор от рода на BU508. На тия STR им прекъсва мощния ключов транзистор.

 
Posted : 17.11.2016 7:25
(@pamporov)
Posts: 2756
Famed Member
 

Добре е преди това да изреже 1, 2 и 3 крак на сегашния STR и с осцилоскопа да види на пътечката към 3 крак дали идват някакви импулси.

 
Posted : 17.11.2016 12:21
(@smuser)
Posts: 194
Estimable Member
Topic starter
 

Благодаря ти Валери,с външен BU508a и стария str тръгна захранването.

 
Posted : 18.11.2016 12:46
vesko_tv
(@vesko_tv)
Posts: 979
Noble Member
 

Значи се оказах прав за STR и за ментетата. icon_e_biggrin.gif а от Елемекса купувам точно нищо.

Не съм роден да работя, но се налага.
vesko_tv@abv.bg

 
Posted : 18.11.2016 15:29
(@smuser)
Posts: 194
Estimable Member
Topic starter
 

То вече незнам дали има сигурен на 100% доставчик на части при който да няма ментета .За Елимекс-доста колеги не купуват даже и резистори от там.
Неото го дадох и не се е обадил човека за проблем -значи от кондензатора е бил проблема,обаче за номера с STR-a за сонито дето Валери ми каза -евала му правя ,няма грешка ,плюс това ми спести доста излишни нерви и пари,не го знаех този чалъм дори след толкова години практика ,ама човек се учи докато е жив.
Хвала на такива колеги като Валери !
Поздрави на всички !

 
Posted : 18.11.2016 15:36
Share: