AI Assistant
Notifications
Clear all

Нещо като танк

1 Posts
1 Users
0 Reactions
3,517 Views
Форум
(@lager)
Posts: 139
Reputable Member
Topic starter
Translate
English
Spanish
French
German
Italian
Portuguese
Russian
Chinese
Japanese
Korean
Arabic
Hindi
Dutch
Polish
Turkish
Vietnamese
Thai
Swedish
Danish
Finnish
Norwegian
Czech
Hungarian
Romanian
Greek
Hebrew
Indonesian
Malay
Ukrainian
Bulgarian
Croatian
Slovak
Slovenian
Serbian
Lithuanian
Latvian
Estonian
 

Това, което ще видите на първата снимка не е електродвигател от стара българска или съветска перална машина. Това е задвижване от тип "Direct drive" на един от ранните модели съветски магнетофони ,по-точно ДНЕПР5 .Той е част от моята скромна сбирка магнетофони, все още неотремонтиран, макар и започнат доста отдавна. Яд ме беше на покупката,по-скоро на продавача, чието име няма да споменавам за да не предизвикам неприятни спомени у Антон и други имали някакви контакти с този наш бивш колега ,подвизаващ се в момента неизвестно къде.След като яда ми попремина го отворих и видях доста необичайни решения в механиката на тази машина.Няма да се хваля че много съм видял , но наистина според мен хората,които са го правили преди това или едновременно са разработвали и багери,трактори и други подобни.Може би Днепъра е бил ширпотреба на някакво такова производствено предприятие.Клавишите опъват стоманени въженца,чрез които отделните заджижващи колела влизат в контакт с двигателя или маховика.Е, има и един задвижващ ремък-обиколката му е около 50см, а диаметъра-5мм,все още е здрав и движи механиката.Въжетата са се късали доста пъти и са снаждани с каквито е ималоподръка проводници и пружини.Всъщност проблем пред мен е намирането на подходящ материал за нови въжета-може би трябва да разплета някакви жила от мотоциклети или други машини. Електрониката е без проблеми. Машината е рядка, харесвам я ,не и се присмивам,по-скоро се учудвам на идеите на братята-конструктори. По-късно ще сложа още снимки.


 
Posted : 07.05.2018 19:49
Share: