Български бормашини реколта 1990 г.
Български бормашини реколта 1990 г.
,,В Института по електротехническа промишленост Никола Белопитов — София, са разработени ръчни електрически бормашини с ударно-въртящо действие с пружинно-зъбен механизъм-.Осовите ударни импулси се получават от зацеп- ването и отцепването на детайли с челни трионовидни зъби, при което единият детайл е зацепен неподвижно към корпуса на машината, а другият детайл се върти заедно с вретеното. Разработени са три типа машини—БУ101Е , БУР101Е и БУР2-160Е. от клас II съгл. БДС 8592—80. Машините са с електронно управление на честотата на въртене. Това позволява да се избират оптимални обороти на работното вретено в съответствие с диаметъра на свредлото, вида на материала и опитността на оператора.
Бормашините БУ101Е и БУР101Е са изцяло изолирани, едноскоростни и се състоят от пластмасов корпус, електродвигател, едностъпален зъбен редуктор с предавателно число 10,25, механизъм за превключване на режима на работа и прекъсвач. Статорният пакет и котвата на електродвигателя са максимално унифицирани с досега произвежданите промишлени ръчни пробивни машини. Котвата е лагерувана на два сачмени лагера — в преден щит от металокерамика и в задно лагерно гнездо, оформено в пластмасовия корпус. Работното вретено лагерува на преден сачмен лагер, разположен в пластмасовия корпус, и на заден плъзгащ лагер, разположен в щита от металокерамика. Четкодържателите са поместени в специални гнезда и се притискат посредством еластични щифтове от силиконов каучук. Четките са без изключвател с тоководеща пружина. Превключвателят на режима осигурява работа на бормашините с ударно-въртящо и само с въртящо пробиване. При въртящо пробиване вретеното се избутва напред от винтова пружина, разположена между предния лагер и стъпало на вретеното, при което детайлите с челни трионовидни зъби са отцепени. При ударно въртящо пробиване превключвателят се поставя в положение, при което не се ограничава осовото изместване на работното вретено. Упражняваното от оператора усилие върху машината осигурява зацепването и отцепването на детайлите с челни трионовидни зъби- При въртящо пробиване работното вретено се фиксира в осово направление.
Електронният регулатор, вграден в прекъсвача на БУ101Е и БУР101Е, еднополупериоден, без обратна връзка по скорост и позволява чрез регулиране на подаваното на двигателя напрежение от 0 до около 130 V да се изменя плавно честотата на въртене n от 0 до около 0,65 n.
Двускоростната бормашина тип БУР2 160Е /фнг. 2) се състои от сериен колекторен електродвигател, двустъпалеи двускоростен зъбен редуктор
с предавателни числа съотв. i1=25,8 и in = 9,33, устройство за превключване на режима на работа, прекъсвач и електронен регулатор. Посредством палцов съединител се превключват скоростите в редуктора както в покой, така и по време на въртене на работното вретено.
Електронният регулатор, вграден в ръкохватката на машината, е еднополупериоден, с обратна връзка по скорост и позволява плавно регулиране на честотата на въртене на работното вретено и нейното стабилизиране независимо от приложеното натоварване.
Бормашините БУ101Е и БУР2—160 Е са с вграден в прекъсвача реверсатор — за промяна на посоката на въртене на работното вретено, което разширява възможностите им — за нарязване на резби, за завиване и отвиване на винтове за дърво и метал.
Техническите показатели на машините (горната таблица) не отстъпват на показателите на машини, произвеждани от водещи западни фирми.
Новите ръчни електрически бормашини с ударно-въртящо действие се произвеждат от ДФ „Електроинструменти“—Ловеч. Те намират добър прием както у нас, така и в чужбина. На международния есенен панаир в Пловдив през 1987 г. машините БУ101Е и БУР101Е получиха златен медал.
Инж. РОСТИСЛАВА Д. ПЕТКОВА
Ст. н. с, инж. ИВАН М. ТАКОВ“
Вашият коментар