Безнаставов релсов път?
Безнаставов релсов път?
Мнозина са забелязали, че когато железничарите поставят релсите, не ги слагат плътно една до друга, а оставят помежду им известна междина. Специалистите я наричат топлинна междина. Местата, където се свършват релсите и се оставя топлинна междина, се наричат настави. Когато колелата на влака преминават тези междини, се чуват по-малки или по-големи удари, които зависят от това, какви са дължините на релсите и каква е температурата на въздуха. Тези удари зависят изключително от дължината на релсите, които са дълги по 9, 12, 15, 18, 24 и 30 метра. Честите топлинни междини не са приятни за пътниците, които пътуват, и за локомотива, който тегли с голяма скорост влака, защото топлинните междини изискват от него по-голяма сила. Това означава, че трябва да се изразходват повече въглища и разходите за народното стопанство са по-големи.
От дългогодишната експлоатация на железния път е установено, че от силните удари на колелата в местата на топлинната междина релсите се разбиват, те пропадат във вертикално отношение и ударите стават още по-големи. Релсите по краищата при това силно се набиват и оказват по-голямо съпротивление на возилата при преминаването им. Ако не се вземат мерки за отстраняване на неизправностите, ще се разстрои целият релсов път.
Около 45 % от общите разходи за поддържане на релсовия път отиват за поддържане на наставите. Заедно с това се увеличава съпротивлението на возилата е около 5% при релси, дълги 24 метра. Колелетата на вагоните са подложени на непрекъснати внезапни удари и се разбиват.
Специалистите започнали да се замислят, не е ли възможно да се намалят топлинните междини или да се премахнат.
Когато учителят в училище говори за физичните свойства на металите и иска да каже, че желязото се разширява от топлината, а от студа се свива, посочва като пример железопътните релси. „Ако не бяха тези междини — каза той, — при висока температура може да дерайлира влакът…“ Металите не са променили свойствата си. Те постоянно се разтягат и свиват. Бе открито обаче, че отделните релси могат въпреки това да се заваряват по няколко в произволни дължини, без това да оказва някакво влияние върху безопасността на транспорта. За да се ограничи удължението и скъсяването на дългите релсови нишки от промяната в температурата, е необходимо да се прикрепят към траверсите. Така както се закрепват у нас релсите към траверсите, силите, възникващи в релсите от промяната на температурата, напълно се пренасят върху траверсите, които са закрепени в здравата баластова основа и не могат да се движат. Значи е възможно полагането на непрекъснат безнаставов релсов път.
Първите километри безнаставов релсов път са монтирани към 1930 година в Германия.
След 1945 година се внедрява интензивно безнаставовият железен път в повечето страни в света. Така например в САЩ до 1947 година са били положени само 160 км дълги заварени релси с дължина от 450 до 700 м, а в края на 1955 г. вече 3,000 км.
В Чехословакия се монтират звена от непрекъснат релсов път за първи път през 1954 година с дължина от 800 до 3,715 м. До края на 1955 г. бил поставен 72 км непрекъснат релсов път, като били положени и няколко участъка с дължина от по 7,000 м. До края на 1956 г. дължината на безнаставовия релсов път ще достигне 220 км.
През ноември 1955 г. по линията София—Мездра по проект на Научно-изследователския институт по транспорта беше поставен безнаставов релсов път, дълъг 312 м, върху железобетонни траверси.
Тези траверси бяха наредени една до друга, за да се създаде непрекъснатата релсова нишка и по- голяма устойчивост на пътя против вертикални и хоризонтални измествания.
Едногодишното експериментиране на този участък даде добри резултати. През ноември 1956 г. беше монтиран втори участък със заварени релси, дълъг 1,032 метра. върху дървени траверси. В двата края на участъка по проект на автора се поставиха по един изравнител на напреженията за всяка релсова нишка. Тези изправители дават възможност на релсовите нишки иа се удължават, без да се застрашава сигурността на движението на влаковете. Макар че имаше ниски температури, релсовите нишки не се накъсаха. Пътят ще бъде подложен на по-сериозни изпитания през време на летните горещини.
Да се пътува върху заварени релси е приятно за пътниците, а и полезно за народното стопанство.
Опитът от досегашната експлоатация на дълги заварени релсови звена по линиите в чужбина показва. че разходите по поддържането на безнаставовия път се намаляват от 25 до 75%. а ежегодно се икономисва работна сила. необходима за поддържането на обикновен път.
Наблюденията в СССР показват. че обемът на работата по ремонта и поддържането на безнаставовия непрекъснат релсов път се намалява. Разходът на работна ръка за 1 км е почти два пъти по- малък, а пътят е значително по- добър. отколкото в участъците с нормална дължина на релсите.
Може би много скоро, когато пътувате удобно в бързия влак по нашите стоманени магистрали, няма да чувате, равномерни удари. Тогава ще знаете, че пътувате по непрекъснат релсов път, който е плод на скромния и честен труд на нашите железничари.
–-
Източник: сп. Наука и техника за младежта 4-1957
Вашият коментар