Когато се строеше Дианабад
Когато се строеше Дианабад
Статията е от 1970 г. и представлява ценно свидетелство за първите месеци на новия (тогава) жилищен комплекс Дианабад.
,,През есента на 1970 г. столичните строители започнаха изграждането на новия жилищен комплекс Дианабад. Той е проектиран от колектива към Софпроект с ръководител арх. М. Божикова.
Комплексът е разположен в югоизточната част на столицата в непосредствена близост с Дианабад и Ловния парк. На север и запад той се огражда от река Новачица, а на юг от улица 62, която свързва шосето София—Пловдив с шосето София — Бистрица. Съгласно предвижданията на общия градоустройствен план на София, комплексът попада в зоната на многоетажното застрояване. Тук са създадени благоприятни условия за изграждане на светли и хигиенични жилищни блокове. Оформени са спокойни и едновременно разнообразни вътрешно-квартални пространства, което води до логична и проста схема на вътрешната комуникация и оптимално разполагане на всички обществени заведения. Разположението на сградите позволява богато озеленяване, отговарящо на съвременните градоустройствени изисквания. Новият комплекс ще се обитава от около 15 000 граждани, което представлява населението на един малък български град.
Тук се изграждат различни по етажност сгради, което създава известна разиграност на силуета и целесъобразност по отношение градоустройственото решение. Основен дял заемат едропанелните жилищни сгради с 92 и 138 апартамента; които се изпълняват от Домостроителния комбинат № 1 и № 2 на столицата. Освен тях от сградостроителния комбинат на Софстрой ще се изградят 12 деветнайсететажни жилищни блока и 20 пететажни. Високоетажните сгради се изпълняват по метода „пълзящ кофраж“, а пететажните — по метода „повдигани плочи“.
Освен жилищните блокове тук ще бъдат изградени търговски заведения, детски домове и градини, училища, спортни съоръжения и терени, паркинги и гаражи за леки коли и други необходими за обитателите на комплекса битови заведения. По отношение разположението на магазините е възприета двустепенна търговска услуга. Това означава, че за ежедневните нужди се предвиждат магазини от първа степен — за месо, млечни произведения, плодове и зеленчуци, хлебни произведения и други, които имат радиус на обслужване до 200 метра. Те ще се изпълнят предимно със сглобяеми елементи.
Втората степен на обслуга се явява районният търговски център. Тук намират място магазините за промишлени стоки, домашни потреби, галантерия и текстил, електрически материали, цветя, книжарски стоки и други. В търговската част на центъра има и продоволствени магазини, пощенски клон, промкомбинати за битови услуги, приемни пунктове за обществени перални, аптека, заведения за обществено хранене, ресторанти, аперитив-пивница, кафе-сладкарннца и кулинарен магазин.
Към отделните микрорайони на комплекса ще бъдат изградени детски домове, детски градини и училища. Детските заведения заемат вътрешните части на микрорайонното пространство, а училищата се разполагат покрай реката, в естествено обособената зеленина. Това създава пълна безопасност и спокойствие на учениците и децата от предучилищна възраст. Във вътрешнокварталните пространства, сред подходяща среда и спокойно и приятно озеленяване, се разполагат площадките и съоръженията за деца от различни възрасти. Площадките са равномерно разпръснати из района и достатъчно отдалечени от жилищните блокове, за да не пречат на комплекса. Предвижда се изграждането на тенис-кортове, на покрит и открит плувен басейн.
В комплекса Дианабад са осигурени и необходимите площи за паркинг и гаражи.
Цялостното озеленяване е съобразено с изискванията на съвременното жилищно строителство. В района има зеленина от общоградско значение — покрай реката, цялостно обграждане и богато озеленени вътрешни улици, при което се получава пълно преливане на зелените площи.
При разрешаване на комуникационната система са взети предвид преди всичко главната комуникационна мрежа на града, териториалното местоположение на Дианабад и цялата градска система и главните комуникационни връзки с останалите части на града. Уточнени са главните посоки на трудовите и други пътувания, които предлага конфигурацията на терена. Основен стремеж при изграждането на комуникацията е създаването на максимално удобство на обитателите на комплекса и постигане на безопасност, сигурност и безшумност. Магистралите от районно значение са с ширина 10,50 м, а жилищните улици — 6 м, с оптимално отстояние от входовете на жилищните секции и обособени тревни ивици и тротоарни платна. Ще се изгради и алейна система, която ще създава необходимата алейна връзка във вътрешното пространство на комплекса и районния център. За осъществяване на това ще има подземни и надземни връзки за осигуряване безопасност при пресичане магистралите от районно значение.
Масовият пътнически транспорт до комплекса ще се осъществява с трамвайната линия по Дървенишкото шосе, продължението на тролейбусна линия №5 и автобусните линии по шосето за Дианабад и Симеоново.
Комплексът Дианабад се предвижда да бъде завършен до края на 1972 година. Големият интерес, който се проявява към него от кандидатите за нови апартаменти, е напълно оправдан. Светлите, слънчеви апартаменти, естествената ограждаща го зеленина и целесъобразното градоустройствено решение го поставят на едно от първите места сред новоизграждащите се жилищни комплекси на нашата красива столица.
Източник: сп. София – 1970 г.
–-
Вашият коментар