Район Младост преди 40 години!
Район Младост преди 40 години!
Статията е от 1974 г. и отразява моментното състояние на архитектурата и качеството на живот в популярния софийски жилищен район Младост през цитирания период. Откривате ли своите блокове? :)
,,Само за няколко години на югоизток от София израсна един нов град, в който вече живеят десетки хиляди души – жк Младост. Да се говори за нoв град в случая съвсем не е пресилено, не само поради мащабите на комплекса, но и поради сравнителната му обособеност от съществуващия град. Млад заема територия почти толкова, колкото е заемала София от началото на ХХ век, а и столичният център е отдалечен на десетина километра. Ето защо въпросите, които са стояли за решаване пред проектантите, са били в случая особено сложни. Без преувеличение може да се твърди, че район Младост представлява един от най-интересните експерименти в нашата архитектурна практика и като такъв не е лишен, разбира се, и от някои недостатъци.
Реконструираната модерна магистрала Цариградско шосе, трасето на трамвайните линии 14, 18 и 19 позволяват сравнително добра връзка на жилищния комплекс с града и промишлените зони. Автомобилното и автобусното движение са локализирани в няколко просторни улици, обединяващи отделните микрорайони в цялостен организъм. Великолепно ще бъде разположен все още неизграденият обществен център на района — на най-високото място на територията, откъдето се разкрива чудесна панорама към Лозенец и София. Тук,около няколко пешеходни площада ще бъдат групирани представителни магазини, кинотеатри, ресторанти и клубни зали. И ако засега жителите на жк Младост са принудени да се отправят в търсенето на луксозни стоки и развлечения чак в столичния център, то в бъдеще всички, които биха желали да почувствуват комфорта и оживлението на големия град, ще могат да сторят това, без да напускат своя квартал.
В сравнение с много други комплекси в Младост е направено вече немалко за ежедневното обслужване на жителите. Изградени са подходящо разположени, изолирани от автобусно и автомобилно движение, училища и красиви детски градини. В близост с автобусните спирки бяха построени удобни супермаркети. Тяхното разположение позволява да се пазарува на отиване или на връщане от работа, без отклоняване и обикаляне на пръснати, малки магазинчета. Но за съжаление, неоправдано се забавя благоустройството на кварталните пространства, стро ителството на алейната мрежа и на детските площадки. А именно всичко това оформя тези пространства като „обществен интериор под открито небе“, представляващ необходимо и естествено продължение на жилището, където жителите на комплекса (особено старците и децата) биха намерили места за игри, почивка, срещи и разговори.
Много още трябва да се направи и за озеленяването на комплекса. Посадената днес зеленина след време би обединила някои малко случайно поставени блокове, би смекчила палещите през лятото слънчеви лъчи. Увивните растения и цветята по лоджии и балкони биха украсили панелните фасади и позатулили простряното пране. А завиряването на пресичащата територия на комплекса рекичка и оформянето край нея на паркова и плажна зона би предоставило великолепни места за отдих на неговите жители.
Едно необходимо условие, за да обикнат обитателите своята жилищна среда, да почувствуват комплекса като свой. е той да се характеризира с високи естетически качества, със запомнящо се своеобразие. При ускорените темпове на изграждане на район Младост и при неговата огромна територия не е било лесно да се удовлетвори това изискване.
В Младост доминират осеметажните панелни сгради, оформящи обширни дворни пространства. На общия фон добре се открояват 16 етажните сгради-кули. Свежо и запомнящо се въздействат и построените на няколко места в комплекса и все още твърде рядко прилагани у нас галерийни жилищни сгради — при тях разположените през етаж галерии дават достъп до апартаменти на две нива, което придава характерен рисунък на фасадата. В бъдеще, с изграждането на 22-етажните блокове при главния обществен център ,силуетът на комплекса ще бъде допълнен и обогатен.
И все пак в Младост възникна доста очебийна монотонност. пространствена неяснота (много от пространствата оставят впечатление за незавършеност). Не всичко, което е изглеждало сполучливо в проекта, оставя същото впечатление и след реализацията му в натура. Вина за естетическото неудовлетворение от комплекса носят и строителите му. На много места те са заменили предвижданите различни по височина жилищни секции със стандартни, осеметажни. Височината на някои пунктови сгради бе сведена от 16 на 8 етажа. Повечето от ъгловите секции, свързващи отделните блокове в цялостна структура, все още не са реализирани. Всичко това. разбира се, е накърнило замисъла на архитектите, а на места направо е заменило търсената игра на обеми и пространства с безпорядък.
Реализацията на район Младост още не е завършила и комплексът продължава да расте на юг, сякаш притеглян от синия силует на Витоша, да се благоустроява и пълни с новодомци. Не стихват коментарите, критиките и споровете. Наистина оценката на направеното не може да бъде еднозначна. Но остава целта — в Младост да бъде създадена пълноценна, отговаряща на социалистическия бит жилищна среда. С усилията на проектанти и изпълнители, а и на самите жители на комплекса, тази среда може да бъде създадена.
Молим, харесайте сайта ни във Facebook ==> https://www.facebook.com/sandacite
–-
статията: сп. Наш дом – 1974 г.
Вашият коментар