Български конвертор RS232 към токов кръг от 1994 с СОМ-конектори
В Sandacite.BG намерихме този малко известен български конвертор RS232 към токов кръг…
Здравейте! Попадна ни едно нещо, което досега не знаехме, че е произвеждано в България. Изделие е на фирмата ЕТА Офис Сливен в началото на 90-те години, на платката на нашето пише 1994. Известно е като конвертор RS232 към токов кръг, но тези, които можете да откриете да се продават в момента, са различни от него и според нас не могат да се нарекат част от компютърната история на България.
Разгледайте добре снимките. Отзад има един ,,мъжки“ и един ,,женски“ конектор/куплунг от популярния навремето вид DB9 или DE9, сериен, СОМ. Те се използват за свързване на кабел за предаване на данни между компютър, използван като отдалечен файлов сървър, и различни терминали за достъп на работещи от разстояние хора. Когато терминалите са на по-голямо разстояние обаче, се използват по-дълги кабели за данни и затова са нужни усилватели на сигнала като този – така данните без проблем могат да се предадат на няколко км. За това се използва телефонна линия от типа ,,усукана двойка проводници“. Конверторът конвертира сигнали по ниво (напрежение) към такива по токов кръг. Токът е 20 милиампера, а RS232-интерфейсът е галванично разделен от токовия кръг. На полегатия преден панел има три диода за означаване на работата – напр. дали е активен режим на бърза връзка. А както забелязваме отгоре, встрани на СОМ-овете има щипка за по-добро захващане на присъединителя (който тук не се завинтва), а отстрани – ключ за включване-изключване.
Как работи? В първите години на нашия век хората често умножаваха USB-конекторите на персоналните си компютри, като слага PCI-карта с напр. 3 – 4 USB-та откъм задния панел. В компютрите от времето на кози конвертор се прави същото, само че целта е отзад да има няколко свободни СОМ-а. Към тях с кабел се свързва такъв усилвател, а от него излиза кабел за към терминала. Данните могат да се предават със скорост до 57,6 килобита/сек. Като освен този модел, ЕТА Офис тогава произвежда и конвертор с 8 СОМ-а.
Дори отпред си личи, че експонатът е 90-арски – двупроводниковият захранващ кабел е на Гамакабел Севлиево:
Изнамирането на този конвертор е пример, че изследването на произвеждания в България хардуер не тпрябва да спира твърдо до 1990 г., защото и след това все още има интересни нещица! :) Ето още едно такова чудо ==>
ИЗОТ 0167Д – БГ електронна охранителна система с микрокомпютър
Comment (1)
Интересно!