ИЗОТ 0167Д – БГ електронна охранителна система с микрокомпютър
Sandacite.BG се ровихме с едно складче и намерихме охранителна система с микрокомпютър – ИЗОТ 0167Д!
Освен обикновените компютри, твърде много са българските технологични устройства, в които са използвани процесори и едночипови микрокомпютри – терминали, модеми, фонокартов телефон… А ето че сега се натъкваме и на още нещо!
През 1992 г. в Централния институт по изчислителна техника и технологии е проектирано и започва да се произвежда ето това интересно нещо. Това е голяма електронна охранителна система, предназначена за контрол на достъпа до важни помещения – служебни, складови, жилищни… Нарича се ИЗОТ 0167Д и днес е нейният ред да застане на нашата дисекционна маса.
Подобно на описаната преди години от нас електронна охранителна система на ЗММ Технотроника София, и ИЗОТ-ът работи с предварително въведен от ползвателя на помещението код. След неговото запаметяване то се заключва чрез електромеханична брава, кояото се монтира на касата на бравата. Оттогава насетне в охранявания обект може да се влезе само ако на клавиатурата се въведе същият код. Ако го въведем успешно, се изпраща сигнал до управляващото устройство да отключи електромагнитния насрещник на бравата, за да влезем. А ако три пъти наберем кода грешно, аларменото устройство започва да издава мощен алармен сигнал от ето това благоевградско говорителче:
Същото започва да прави и ако опитате да взломите вратата, прозорците и т.н.
Кодът може да бъде с различен брой цифри (дължина – от 3 до 10) според както желае потребителят. Ако искаме да сменим кода с друг, новия трябва да въведем за не по-малко от 15 секунди.
Сега да разгледаме ИЗОТ 0167Д. Електронната част на алармата се състои от два отделни главни модума, свързани с лентов кабел – управляващо устройство и клавиатура. Управляващото устройство (УУ) съдържа цялата електроника. Ето тук сме го отворили и вътре можете да видите кюстендилските кондензатори, едночиповия 8-битов микрокомпютър с EPROM СМ 656 (пуснат в производство 1991 г.) и други неща:
По-долу виждате, има и конектори (съединители). Те са, за да се включват сирена, датчик тип МУК и до 50 бр. вибрационни датчици за охрана на прозорците, по всеки един от двата входа за сигнални датчици, както и на обемни датчици с релеен изход.
Тук на снимката виждате различни неща, накои от които изглеждат странно. Това са комплектът на магнитноуправляемия датчик, сигналните датчици СД2, комплекта 9-щифтов съединител с ключалка и т.н.:
УУ се монтира вътре в охраняваното помещение, а клавиатурата – от външната страна на входа. Освен това има релеен изход за включване към сигнално-охранителна техника и за включване на устройство KASTA-01. Чрез него и с телефонен апарат с бутонен избирач (като белоградчишките ТА 620 или ТА 820) може да се свържем с желан телефонен номер. Затова и клавиатурата има стандартни телефонни знаци като диез напр.
Ето как изглежда цялата система на устройството монтирана:
Поначало ИЗОТ 0167Д работи на 220 волта напрежение…
Но ако то падне, може да се захранва от 12-волтов правотоков акумулатор. Управляващото устройство консумира около 8 вата мощност.
Ето я и бравата. Тя е от известния завод Метал Варна, този път произвел и брави с електрическо задвижване за към разглежданата от нас аарма:
Както споменахме, от клавиатурата излиза лентов кабел, който се свързва с УУ-то чрез присъединяване на кабела в конектор.
Към първия съединител Х1 свързваме електромеханичната брава, аларменото устройство, сирена, МУК-а, датчици за охрана (СД и обемни) и релеен изход СОТ (,,сигнално-охранителна техника“), както е показано тук:
Х1: 01 – датчик с магнитно управление
XI: 02 – насрещник на електромеханичната. брава
Х1: 03 – сирена
Х1: 04 – изход СОТ
Х1: 05 – изход СОТ
Х1: 06 – I, акумулатор
XI: 07 – +12 волта, акумулатор
XI: 08 – вход сигнален датчик
XI: 09 – вход сигнален датчик
На втория съединител Х2 се включва клавиатурата, а към третия съединител Х3 се свързват:
- акумулатор при вградено зарядно устройство,
- изделие KASTA-01 за свързване охранителната система към телефонен апарат,
- 12-волтов (през превключвател за захранване, наречен К1) и
- обемни датчици.
Ето ги и в таблица:
Х3: 01 – свободен
Х3: 02 – 12 волта, през превключвател К1 (обемен датчик)
Х3: 03 – + към акумулатор при вградено зарядно устройство
Х3: 04 – I към акумулатор при вградено зарядно устройство
Х3: 05 – RESET към KASTA-01
Х3: 06 – сигнал аларма към KASTA- 01
Х3: 07 – + 12V – захранване към KASTA-01
Х3: 08 – I – захранване към KASTA-01
След монтаж на системата ИЗОТ 0167Д по този начин е необходимо да се въведе кодовата комбинация, които искате да осигури контрола на достъпа до охраняваното помещение. За целта трябва да извършите следното:
- Включете системата към мрежово напрежение 220 волта/50 херца или 12 волта/1.0 ампера.
- Натиснете бутон.
- Последователно натискайте цифрите на желания код. При всяко натискане на бутон светва за кратко време индикаторът на клавиатурата.
- След последната цифра (от третата до десетата) натиснете бутон [*]. Ако спазите правилната последователност, системата издава кратък потвьрдителен звуков сигнал.
По нататък, при всяко влизане в охраняваното помещение е необходимо да повторите т. 3 и т. 4. При правилно въведен индикаторът на клавиатурата пак така ще светне и електромеханичната брава се отваря за около 5 секунди, та да имаме време да натиснем дръжката и да влезем.
Може да стане нужда да изключим алармата за дълго време. Тогава е необходимо да повторим т. 3 и да потвърдите въведения код с бутон [#]. В този случай системата издава два кратки звукови сигнала и отново отваря електромеханичната брава, но вече не реагира на сработване на датчиците.
За да включите отново алармената функция, е необходимо да наберете само първите две цифри на кодовата комбинация и после бутон [#]. При това управляващото устройство включва за кратко време алармената сирена, за да се убедите, че работи.
Както споменахме в началото, при трикратно въвеждане на грешен код се включва алармената сирена. Тази функция може да се изключи чрез ключ S1 – 4.
Между другото, навремето гаранционният срок на ИЗОТ 0167Д е бил 6 месеца, но тя със сигурност може да работи и сега – напр. нашата. Тя впрочем не е била и никога използван – ето вижте, приемо-предавателният протокол и свидетелството за приемане са ѝ празни:
Докато използвате ИЗОТ-а, можете да се срещнете и с повреди – напр. прекъсната е веригата на сигналните датчици или МУК-а. В такъв случай проверете веригата и изправността на датчиците.
УУ-то тежи 2 кг и е с размери 80 х 80 х 280 мм.
А ето и споменатата от нас по-горе аларма на ЗММ Технотроника София:
Вашият коментар