Едностъпални центробежни помпи Вида
Едностъпални центробежни помпи Вида в Сандъците – Sandacite!
Преди 1989 г. Държавният машиностроителен завод Георги Димитров във Видин е една от ,,златните кокошки“ на българската икономика и износител на водни помпи за над 30 страни по света. В момента в страните от т.н. Магреб този вид помпи се наричат точно така генерично – vida. Това название е останало именно от времето на златните години на комбината.
Днес ще се занимаем с едностъпалните центробежни помпи Вида, произвеждани от ДМЗ Георги Димитров.
Цветните снимки в статията са илюстративни, към конкретния вид помпи се отнасят само чертежите и схемите.
ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ И КРАТКО ОПИСАНИЕ
Едностъпалните центробежни еднофазни помпи Вида са предназначени за транспортиране на чисти и слабо замърсени води с температура до 40° С и с максимална едрина на частиците не повече от 0,2 мм при концентрация до 500 мг/л. Използват се за водоснабдяване, напояване и други нужди в селското стопанство, в промишлеността и в личното домакинство.
Те са хоризонтални с едностранно втичане на течността в работното колело. Задвижват се от еднофазни електродвигатели с работно напрежение 220 в.
Въртенето на помпите е по посока на часовниковата стрелка, главно откъм електродвигателя.
Уплътнението им се осъществява чрез лоена набивка 6 4 х 4 и чрез салниковия фланец 9.
Смукателният капак 1 е уплътнен към нагнетателното тяло 4 посредством пръстен 3, а пробката 10 и фунията 5 са уплътнени с гумена или пластмасова подложка. Всички връзки към помпата и тръбопроводите трябва добре да са уплътнени, за да се осигури нормална работа на помпата.
На фиг. 1 е показана в разрез помпа тип Вида. Нейните основни детайли са:
Работно колело 2, изработено от пластмаса, чугун или друг материал. Смукателният капак 1 и нагнетателното тяло 4 се изработват от чугун, а салниковият фланец 9 – от чугун или алуминий.
Смукателният капак с работното колело образуват лабиринтното уплътнение, разделящо нагнетателната и смукателната част на помпата. Максималната хлабина на това уплътнение не трябва да превишава 0,4 мм радиално.
Монтаж на помпата
Монтира се върху нивелиран хоризонтален бетонен или друг фундамент, обезпечаващ нормалната й работа без вибрации посредством четири фундаментни болта М8х 150.
За да се гарантира добра работа на помпата, необходимо е да се спазват следните изисквания:
- Смукателният тръбопровод да бъде с непрекъснат подем към помпата; да има собствена опора, а да не се носи от помпата; да бъде по възможност най-къс и с най- малко фасонни части – колена, кривки и др.; да бъде добре уплътнен; да има равен или по-голям диаметър от диаметъра на смукателния отвор на помпата.
Пример: За едностъпална центробежна помпа Вида 1, Вида 2 и Вида 3 смукателният тръбопровод el“, а за „Вида 4″ смукателният тръбопровод – 1 1/2“.
- Нагнетателният тръбопровод трябва да бъде добре уплътнен и да не позволява овлажняване на електродвигателя; да има равен или по-голям диаметър от отвора на нагнетателя; да има монтиран кран в зависимост от тръбопровода за пускане и регулиране дебита на помпата.
Пример: Нагнетателният тръбопровод е 3/4″ за Вида 1, 1 за Вида 2 и Вида 3, а на Вида 4 е 1 1/4″; съответно са необходими и такива кранове.
ТЕХНИЧЕСКИ ДАННИ
ВНИМАНИЕ! Пускайте помпата в работа само при затворен нагнетателен тръбопровод! Не работете с помпата на режим, по-голям от посочения в техническите данни, защото ще претоварите електродвигателя !
Смукателният клапан за помпа Вида 1, Вида 2, Вида 3 е с 0 32, а за Вида 4 – 0 40, който се доставя заедно с всяка помпа.
При монтажа смукателният клапан трябва да бъде вертикален, да е отдалечен от стените на водоизточника най-малко 20 см.
Не се допуска вакуумметричната смукателна височина да бъде по-голяма от допустимата в техническите данни. Препоръчва се геодезичната смукателна височина да бъде в границите от 3 до 5 метра.
Електродвигателят да бъде инсталиран съгласно схемата от компетентно и правоспособно лице.
ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ДВИГАТЕЛЯ
При пускане в ход на електродвигателя необходимо е да се извърши следното:
Да се измери изолационното съпротивление на електродвигателя .
Минималното изолационно съпротивление на намотката на статора не трябва да бъде по-малко от 0,5 М .гс.
Да се провери заземено ли е добре тялото на електродвигателя .
Да се провери заземяването на пусковия кондензатор в клемната кутия.
Да се провери добре ли са затегнати гайките на клемн,ото табло.
Да се провери правилно ли са свързани всички изводи на електродвигателя с мрежата на свързване, приложена към електродвигателя.
Да се проверят всички механически закрепвания на електродвигателя /болтове за лагерни щитове, фундаментни болтове и т.н./ и ако е необходимо да се затегнат.
Да се провери роторът на електродвигателя дали се върти свободно и без триене.
Да се провери съответства ли напрежението на мрежата с напрежението, посочено на заводската табелка на електродвигателя.
При пускане на електродвигателите с пусков кондензатор трябва да се има предвид, че нормалният работен режим на кондензатора е кратковременен с включване 3 сек. през 6 минути. Следователно за това време елек- тродвйгателят трябва да достигне оборотите, при които центробежният изключвател изключва пусковата намотка и кондензатора.
При нормални условия на работа смазката на лагерите се сменя след около 2000 работни часа на електродвигателя. Ако електродвигателят не е работил дълго време, то преди пускането трябва да се провери състоянието на смазката и ако се е втвърдила или повредила да се смени.
След като агрегатът е монтиран на място, където ше се експлоатира, и смукателният и нагнетателният тръбопровод са свързани, се пристъпва към присъединяване на електродвигателя към електрическата мрежа съгласно фиг. 2.
За съединителен проводник да се използва гумиран кабел със сечение не по-малко от 1,5 мм2, а за заземителен кабел – не по-малко от 0,75 мм2.
Когато в таблото няма занулителна клема, заземяването се осъществява чрез набиване в земята на стоманена поцинкована тръба с дължина 1 м, свързана с меден проводник към заземителната клема на електродвигателя.
Преди да се пусне в действие, трябва да се провери свободното превъртане на ротора откъм вентилатора на електродвигателя; електродвигателят правилно и безопасно ли е свързан; всички винтови връзки дали са добре затегнати. След това помпата се обезвъздушава, като се запълва с вода през фунията 5, която се завива.
При това положение кранът на нагнетателния тръбопровод трябва да е затворен. Чрез ключ 1 /фиг. 2/ помпеният агрегат се включва към електрическата мрежа и след като набере необходимите обороти, започва плавно отваряне на крана до желания дебит по техническите данни.
Спирането на помпата става чрез плавно затваряне на крана, след което електродвигателят се изключва от електрическата мрежа с ключ 1 /фиг. 2/.
За нормалната работа на едностъпалната центробежна помпа е необходимо:
Ежедневно да се следи работата на уплътнението на вала. От него трябва да капе вода не повече от 100 капки в минута.
Да няма разхлабени болтове и връзки.
Да няма вибрации и несвойствени шумове в агрегата.
При опасност от замръзване да се източва водата от помпата и тръбната инсталация.
При съхранение на склад или престой повече от три месеца помпата да се почисти и консервира с грес или масло.
СХЕМА ЗА ПУСКАНЕ на двигателя на помпата
ПРАВИЛА ЗА ТЕХНИЧЕСКА БЕЗОПАСНОСТ
За безопасна работа с помпения агрегат е необходимо да се спазва следното:
Електродвигателят да бъде добре заземен. Електродвигателят да бъде добре предпазен от вода. Да не се работи по агрегата, без да е изключен електродвигателят от електрическата мрежа.
При повреда да се търси компетентно и правоспособно лице.
РАЗГЛОБЯВАНЕ И СГЛОБЯВАНЕ НА ПОМПИТЕ
Разглобяването на помпения агрегат от потребител през време на гаранционния срок не се разрешава, а се извършва от съответния сервиз.
Разглобяването трябва да се извърши в следната последователност. Изключва се електродвигателят от електрическата мрежа; освобождават се тръбопроводите; сваля се смукателният капак; отвива се работното колело; сваля се нагнетателното тяло и от него се сваля салниковият фланец и лоената набивка.
Сглобяването става по обратен път.
ВНИМАНИЕ! Рекламация се приема само в гаранционния срок при надлежно попълнена гаранционна карта и при спазване на изискванията на настоящото ръководство в следните сервизи.
ОТСТРАНЯВАНЕ НА ПОВРЕДИ на ЕДНОСТЪПАЛНИТЕ ЦЕНТРОБЕЖНИ ПОМПИ ВИДА
А ето тук два уникални документа – техническият паспорт при покупко-продажбата и гаранционната карта на една такава едностъпална центробежна помпа Вида – 1971 г.!:
А ето тук още една наша хитова статия за същия този ДМЗ Видин:
Един материал на Сандъците – Sandacite
Comment (1)
Снмката с която започва тази информация за помпените агрегати „ВИДА“ не е на обсъжданите масово известни и ползувани съоражения ! Монофазните помпени агрегати „ВИДА“ нямат фланци – те се свързват в инсталация с тръби через цолови резбови отвори в смукателното и нагнетателно тяло !