Първият български монитор ВКП 170
ВКП 170 е мониторът на легендарния ИМКО 2. Вижте го в Сандъците – Sandacite :)
Мониторът ВКП 170 е произвеждан от Слаботоковия завод Климент Ворошилов в София. Това е първият български компютърен монитор. Съкращението ВКП означава ,,видеоконтролен приемник“. В интерес на истината, преди него има един друг монитор, наречен ВКП 100 – лампов и тежащ 32 кг, но той за компютри не е използван, а за видеонаблюдение. ВКП 170 обаче си е компютърна джаджа и затова го наричаме ,,първият български монитор“. По-надолу успоредно с техническите му характеристики, ще виждате и реални негови снимки от нашата колекция. :) Както ще се убедите от тях, кутията е същата, но някои елементи са остранени (орязани), за да се получи от телевизора монитор. :D
Освен за комплектуване към втория български персонален компютър ИМКО 2, дисплейният монитор ВКП 170 е предназначен и за наблюдение на видеоинформация, предавана по кабел от тeлевизионна камера или от други източници. Има диагонал на екрана 31 см. Схемата му е актуална за времето си. ной представлява модифициран вариант на популярния преносим телевизор София`31:
Технически данни:
Стандарт: 625 реда, 50 полукадъра
Редова честота: 15625 Hz
Входен видеосигнал: 1 Vpp, положителен поляритет
Разрешаваща способност: над 500 линии
Диагонал на екрана: 31 см
Различими полутонови градации: 7
Геометрични изкривявания: по-малко от 3 %
Захранване: 220V, 50 Hz
Консумирана мощност: по-малка от 35 W
Работна температура: от 10° до 35° С
Схемата на монитора е изградена на следните блокове:
ВИДЕОУСИЛВАТЕЛ
Видеоусилвателят на монитора ВКП 170 усилва комплектния телевизионен сигнал, постъпващ на входа до необходимото за модулация на кинескопа ниво. Изпълнен е на транзистори Т 101, Т 102, Т 103, Т 104, Т 105, Т 106. В стъпалото на Т 102, посредством диод се възстановява постоянната съставна. Усиленият от крайното стъпало сигнал с отрицателна полярност и размах 55 ± 5 V се подава на катода на кинескопа. С потенциометъра R 605 (регулатор „контраст“) се регулира размаха на видеосигнала. Стъпалото Т106 усилва синхронмпулсите от КТС.
СИНХРОНИЗИРАН ЗАДАВАЩ ГЕНЕРАТОР
Мониторът ВКП 170 е изпълнен на линейната интегрална схема ТВА 920 (ИС 201), съдържаща следните схеми:
- амплитуден отделител
- отделител на смущаващите импулси
- схема на изменение времеконстантата и стръм- ността на характеристиката
- схема за сравняване фазите на синхронмпулсите и колебанията на задаващия генератор
- схема за сравняване времеимпулсите на обратния ход и хоризонталните гасящи импулси
- задаващ генератор за хоризонтално отклонение
- формиращо стъпало
- изходно стъпало
Усиленият от видеоусилвателя т. в. сигнал се подава на амплитудния отделител. На извод 7 на интегралната схема се получават синхроимпулси за задаващия генератор за вертикално отклонение, а на извод 2 — за драйверното стъпало за хоризонтално отклонение. За фазосравняващото стъпало е необходим импулс от обратния ход на хоризонталната развивка — 50 V , който се подава на издод 5 на ИС.
КАДРОВА РАЗВИВКА
Кадровата развивка на монитора ВКП 170 се осъществява с ИС 210—ТДА 1170, съдържаща генератор за ВО, стъпало за пилообразно напрежение и краен мощен усилвател. Напрежението от усилвателя постъпва на вертикалната отклонителна бобина и създава там пилообразен ток с кадрова честота, линейността на който се регулира с R 209, а амплитудата — с R 204 (вертикален размер на растера).
РЕДОВА РАЗВИВКА
Включва задаващ генератор и фазосравняващо устройство (ТВА 920), драйверно стъпало, изпълнено на транзистор 2Т 6551, работещ като усилвател в ключов режим и крайно стъпало — източник на линейно изменящ се ток, на транзистор КТ 802 А. Линейността на отклонителния ток се регулира с помощта на линеаризиращата бобина РЛ 401. Пилообразният ток с редова честота се подава през регулатора за хоризонтален размер на редовата отклонителна бобина. Крайното стъпало за редова развивка захранва трансформатора за ХО.
ЗАХРАНВАЩ БЛОК
ЗБ на монитора ВКП 170 разделителен мрежов трансформатор, вторичната намотка на който е натоварена с мостов диоден изправител. Изправеното и филтрирано напрежение се подава на ИС 401 — МАА 723 и транзисторите Т 401 и Т 601, Захранва видеоусилвателя, синхронизирания задаващ генератор и отоплението на кинескопа. Посредством Кл 703, разположен на задната плоча, става превключването на мрежовото напрежение и напрежението от акумулатор.
КИНЕСКОП
Кинескопът е с диагонал на екрана 31 см и отклонение 110°. Напреженията за електродите се получават от ТХО. Напрежението на модулиращия електрод (—35V до —70V) се регулира с регулатор „яркост“. Напрежението на ускоряващия електрод е 250 V, а на фокусиращия се изменя от 0 до 350 V с R 606. Високото напрежение на кинескопа е 11 kV.
Eдин материал на Сандъците – Sandacite.
Вашият коментар