Транзисторен токоизправител ТСТ 12-5
Транзисторен токоизправител ТСТ 12-5
Това устройство е производство на Завода за токоизправител Перник от началото на 70-те години.
Транзисторният стабилизиран токоизправител тип ТСТ 12-5 е изпълнен на полупроводникови прибори. Предназначен е да захранва с постоянно напрежение радиотелефон тип РТ21-10 и съответните му модификации.
Електрическа схема
Захранването на токоизправителя става от променливотокова мрежа, с напрежение 220V ± 10% и честота 50 Hz. Подаденото напрежение на токоизправителя се трансформира от трансформатора /тр/ и се изправя от германиеви диоди. Чрез кондензаторите С1 и С2 изправеното напрежение со филтрира. Транзисторите Т1 и Т2 служат за регулиране на изходното напрежение при изменение на входното напрежение и изменение на товара. Резисторите P1o и Р11 служат 3а изравняване на съ противлеиието на двата клона. Кондензаторът С5 филтрира изходното напрежение. Постояннотоковият усилвател за обратна връзка се състои от транзистор Т6, ценер диод Д6 и резистор R5, осигуряващи опорно напрежение и делител R7 и R8. Колебанията в напрежението на изхода се усилват от постояннотоковия усилвател Т6, който определя режима на транзисторите Т4 и Т3. Режимът на транзисторите Т1 и Т2 се определя от режима на транзистори Т3 и Т4. Чрез тример потенциометъра Р1 се установява напрежение на изхода 13 V при захранване със стабилно напрежение 220 V.
Транзисторът Т5 изпълнява ролята на електронен предпазител на късо съединение при претовар- ване в изходната верига. Нормално той е запушен от напрежението върху потенциометъра Р4. При претоварване В изходната верига транзистор Т5 се отпушва, а транзисторите T1, Т2, Тз, Т4 се запушват и на изходните клеми няма напрежение. Положението на плъзгача на потенциометъра R4 се определя при ток през консуматора 5,5 А до 6,1 А и напрежение на изхода 13 V. Необходимото колекторно напрежение на транзистора Т6 се получава от отделна намотка на трансформатора /Тр/ и диода /Д5/. За защита на консуматора в изходната верига на токоизправителя е включено реле Р1, което се задейства при напрежение, по-голямо от 19 V.
Технически данни
- Номинално изходно напрежение /при промяна на захранващото напрежение/ –
13 ± 1 V с ± 10% и на товара от 0 до 5 А/
- Максимален ток 5 А
- Пулсации на изходното напрежение при максимален ток /5А/ – по-малки от 25 mV
- Захранващо напрежение от променливотокова мрежа с напрежение 220 V ± 10%; 50 Hz
- Размери:
максимална височина 105 мм
максимална ширина 220 мм
максимална уолжина 270 мм
- Тегло:
максимално тегло 5,500 кг
Начин на работа
За да се осъществи нормална работа с транзисторния стабилизиран токоизправител ТСТ 12-5, преди всичко е необходимо да бъде включен към електрическата мрежа с променливо напрежение 220 V + 10% при 50 Hz.
При включване на радиотелефона към транзисторния стабилизиран токоизправител ТСТ 12-5 да се спазват указаните знаци за „+“ и проводниците, които се прикрепват към буксите, да са снабдени с кабелни уши, за да се избегне късо съединение.
След Включване на транзисторния стабилизиран токоизправител към мрежата, последният се включваза работа с помощта на лоста на ЦК-ключе, В посока на знак „Вкл.“, сигналната лампа светва и на изхода се получава 13 V стабилно напрежение.
Транзисторният стабилизиран токоизправител трябва да работи при температурен интервал от минус 10° С до плюс 40° С и повишена относителна Влажност на околната среда до 80 ± 2%.
Характерни неизправности
Начин на съхранение
Кратковременно съхранение на транисторния стабилизиран токоизправител трябва да става в сухи помещения. Продължителното съхранение се осъществява в складови помещения, които да отговарят на следните изисквания:
а/ относителна влажност на въздуха — до 70 %
в/ температура на въздуха — от +10° до + 30° С
в/ помещенията трябва да бъдат оборудвани с рафтове за съхранение.
В помещенията не се допуска наличие на киселини и основи и проникването на вредни за токоизправителя газове и пари.
Спецификация на използваните елементи
Един материал на Сандъците – Sandacite
Вашият коментар