Българска ценоизчисляваща везна ВЦЕ 10
Българска ценоизчисляваща везна ВЦЕ 10 вече е в Sandacite.BG!
Настоящото чудо ни попадна от битака благодарение на наш верен приятел. То е разработено в Института по приборостроене през 1985 г. и се произвежда от Завода за автоматични везни Лясковец. Електронната ценоизчисляваща везна с механично изменение на обхвата на измерване до 10 кг е предназначена за измерване, индикация и отпечатване на масата, единичната цена и цената на различни видове стоки. Ценоизчисляващата везна има възможност да запаметява и в края на работния ден да извлича сумарния оборот в сумите, натрупани от продажбите.
За първи път електронна везна с тези функции е разработена в същия институт още през 1981 г., но нямаме информация да е влязла в серийно производство. Най-вероятно е останала само като прототип. Тя се нарича ВМЦ-5 (Везна Микропроцесорна Изчисляваща) и работи с максимална тежест 5 кг.
5 години след това (1985) идва ред на усъвършенстван модел, наречен ВЦЕ-10. Ето го и нашият конкретен екземпляр, произведен през 1986. Дето се казва, разгледайте го от куртоазия. Не го гледайте, че е малко нещо – нямате си представа колко ни измъчи, докато го носехме – тежи близо 30 кг, доста е неудобен като форма и сме го мъкнали 3 км от тролейбусната спирка до входа! :)
Това горното е малък подвижен керамичен плот, върху който поставяте това, което ще мерите.
Везната има светлинни индикатори и от двете страни (клиент и търговец), за да сте сигурни, че не Ви лъжат:
Както е видно на рекламата от 1985 г., везната се свързва с касов апарат (вероятно някоя ЕЛКА) посредством RS232 интерфейс:
ВЦЕ 10 разполага с вградена автодиагностика и има възможност да проверява сама основните си възли и системи. Отстрани има пломба, чието ненарушаване гарантира за ненамеса на неквалифицирани лица в работата на уреда.
Външншният вид на ценоизчисляващата везна ВЦЕ 10, издържан естетично и ергономично, гарантира удобна и коректна връзка между клиентите и обслужващия персонал. Везната намира приложение в търговските предприятия, в предприятията за обществено хранене, в базите за разфасоване и др.
Основни технически данни:
Максимално натоварване 10 000 г
Минимално натоварване 100 г
Брой на деленията 2000
Клас на точност ІІІ
Та така. Тoва е, значи, оборудването на някогашните Били и Лидъли. За толкова години второ чудо не сме изобщо и никъде срещали, така че може би наистина сме открили нещо наистина важно от историята на българската техника! Поздрави!
Вашият коментар