Микроклас – компютърни класове с Правец 16
Микроклас – компютърни класове с Правец 16
Компютърният клас е система от персонални компютри, свързани помежду си и снабдени с комплект технически средства и програмно осигуряване, с която се осъществява обучение и самообучение на съвременно равнище.
Основните функции на компютърния клас са следните: провеждане на лекции; провеждане на упражнения и самообучение; проверка на знанията на обучаващите се; документиране на процеса на обучение; подготовка на лекции.
Специално за целите на обучението по информатика и свързаните с нея учебни предмети компютърният клас трябва да дава възможност за функциониране на локални мрежи, средства за комуникация с други системи, транслатори, приложни пакети програми (текстообработка, база от данни) и др.
През 1988 г. в България е разработена системата за изграждане на компютърни класове Микроклас.
Микроклас е гъвкава компютърна система с широк набор технически средства и програмно осигуряване (софтуер). Тя е в състояние да удовлетвори както изискванията за достатъчно евтина техническа база (например за целите на училищата), така и за изграждане на мощни обработващи системи, функциониращи като тренажори.
Ще се спрем на конфигурациите на Микроклас и на базовото му програмно осигуряване.
Структура на системата
Микроклас е хетерогенна система, изградена от главен компютър (на преподавателя) и станции за обучение (на учащите се), свързани в конфигурация тип „звезда“ (схемата по-долу).
Като главни компютри могат да се използват Правец 16 (ЕС 1839) или Правец 286 (ЕС 1838).
Правец 16 е изграден с микропроцесор К1810ВМ88; оперативна памет с обем 640 Kbyte; ЗУГМД с капацитет 360 Kbyte; ЗУТМД с капацитет 10 Mbyte; монитор за цветно изображение; печатащо устройство М88.
Системата с Правец 16 може да обслужва до 8 станции.
Платките Спектрум и КС — Микростар се произвеждат от Института по микропроцесорна техника по заявка на клиента.
Главният компютър Правец 286 е изграден с микропроцесор Intel 80286; има оперативна памет с обем до 3 Мbyte; ЗУТМД с капацитет 10/20 Мbyte, ЗУГМД с капацитет 360 byte или 1,2 Мbyte! Системата с Правец 286 може да обслужва до 16 станции, което се обуславя от неколкократно по-високата производителност на микропроцесора Intel 80286 в сравнение с 8088.
Към разгледаната конфигурация на главния компютър трябва да се включат една или две платки КС-Микростар (контролер за сериен интерфейс с 8 канала) и разклонителна кутия.
Към главния компютър е свързана видеосистема посредством специализиран контролер Спектрум, позволяващ смесване на изображения от персоналния компютър и от видеокасетофон. Контролерът притежава редица възможности за управление на телевизора, както и на втори видеокасетофон за запис на смесеното изображение.Чрез тях се осъществява връзката със станциите за обучение.
Станциите, които се свързват към главния компютър, могат да бъдат терминали или персонални компютри. Системата поддържа всички терминали от фамилията СМ 1604 (само текстов режим), Тектроникс 40ХХ (включително и графичния режим) и др.
Като интелигентни станции към главния компютър могат да се свързват 8-битови персонални компютри тип Правец 82, Правец 8М или 16-битови — Правец 16.
Правец 82 е изграден с микропроцесор 6502, има оперативна памет с обем 64 Kbyte, 2 ЗУГМД с капацитет 160 Kbyte всяко, печатащо устройство М80. Конфигурацията може да се разшири с допълнителна памет 128 Kbyte, езикова карта, съдържаща едноплатков микрокомпютър с микропроцесор Z80; платка за сериен интерфейс. Правец 8М съдържа вградени всички разширения на Правец 82.
Базово програмно осигуряване
Микроклас се предлага с широк набор програмни средства за различните конфигурации.
Програмните продукти за главния компютър или за станции с Правец 16 са следните: многопотребителска, многозадачна операционна система ПДОС-16; терминален емулатор Микротерм; терминален емулатор Интерм-16; екранен редактор РЕ2; интерпретатор BASIC; макроасемблер; компилатори за FORTRAN-77, PASCAL, С; програмно осигуряване на локална мрежа Микростар; компилатор за релационна база от данни; релационна база от данни с мрежови функции и др.
Програмното осигуряване на Правец 82 съдържа операционна система ДОС 3.3; интерпретатор на BASIC; операционна система СР/М (с езикова карта) с набор транслатори — за езиците PASCAL, FORTRAN и др.; приложни пакети програми — файлова система ПФС, текстов редактор и др.; набор програми за самообучение.
Основа на системата Микроклас е операционната система ПДОС-16, осигуряваща многозадачна и многопотребителска работа. За всеки от свързаните към главния компютър терминали ПДОС-16 формира дял в оперативната памет, където се зареждат системните и учебните програми. Системата работи в режим на времеделение, обслужвайки заявките на терминалите. ПДОС-16 дава възможност за дефиниране на типа на терминалите, за избор на размер на дяла, на приоритета на дяла, на размера на кванта време и т. и. За работа на терминалите с печатащо устройство и с дисковите устройства се организира опашка на заявките към тези устройства. Намерено е решение на проблема за изпълнение от терминал на програми, които оперират директно с паметта на видеоконтролера. Програмите от този тип се стартират под управление на системна програма, която пренасочва изходните данни към терминала.
Една от най-важните функции на системата, която я прави пригодна за изграждане на компютърни класове, е възможността от главния компютър да се наблюдават екраните на станциите чрез превключване на съответна комбинация от клавиши.
Терминалният емулатор Микротерм е предназначен за Правец 16. Той дава възможност станцията с Правец 16 да работи като терминал VT52 (СМ 1604, CM 1604М1 и др.) на главния компютър. При това е възможно персоналният компютър да изпълнява собствена програма и да работи като персонален компютър или терминал при превключване чрез еднократно натискане на комбинация от клавиши. Има възможност и за пренасяне на файлове с данни от главния компютър към станцията и обратно. Ако терминалният емулатор се зареди в главния компютър, той може да работи като терминал на СМ ЕИМ—СМ4 или ИЗОТ 1055, както и да пренася файлове с данни между компютрите.
Терминалният емулатор Интерм-8 е предназначен за Правец 82 или Правец 8М. Той позволява персоналният компютър да работи като графичен терминал тип Тектроникс 40ХХ. Емулаторът Интерм-16 предоставя същите възможности за станция с Правец 16. Допустимо е също пренасяне на файлове с данни от главния компютър към станцията и обратно. Данните могат да бъдат текстови или двоични, което позволява програми на Правец 8М да се съхраняват на Правец 16. Развитие на тези програмни средства за Правец 8М е възможността за зареждане и изпълнение на програми от дисковите устройства на Правец 16, както и обратно (запис от паметта на Правец 8М на дисковите устройства на Правец 16).
Езикът на графичния терминал Тектроникс 40ХХ позволява в компресиран вид да се предаде информация за изписване на точки или отсечки. Специализираното програмно осигуряване на Микроклас се основава на този език.
Ако се зареди в главния компютър, емулаторът Интерм-16 може да осъществи връзка със СМ ЕИМ или ИЗОТ 1055.
Режимът на работа на Микроклас като многотерминална система е предназначен главно за работа на системата за провеждане на лекции и упражнения с участието на преподавател.
В случаите, когато системата е изградена изцяло от 16-битови компютри, за целите на самообучението и обучението по информатика се използва мрежовото програмно осигуряване Микростар. Микростар използва същата конфигурация на системата (тип „звезда“) и същите серийни контролери, т. е. не е необходимо вграждане на специални мрежови контролери. Максималната скорост на обмен в мрежата е около 110 Kbit/s. При работа с локалната мрежа главният компютър се използва като „сървър“, който предоставя на всички свързани в мрежата компютри виртуално дисково пространство и печат. Това означава, че всички станции за обучение могат да манипулират с неговите ЗУТМД и с печатащото устройство като със собствени.
Предимство на мрежовото програмно осигуряване пред многотерминалната система е възможността станцията да използва изцяло възможностите на собствения си компютър, докато в многотерминалната система станцията работи само с ограничен дял от паметта на главния компютър и ползва неговия процесор. В замяна на това в мрежата преподавателят не може да наблюдава работата на обучаващите се. Затова този режим се използва главно за самостоятелна подготовка на учащите се или при системи със станции с 8-битови персонални компютри.
Останалите програмни продукти за 16-битови персонални компютри са предназначени за съставяне на програми и обучение по информатика. Те могат да функционират в режим на многотерминална система, стига да разполагат с достатъчен обем памет. Изключение е само интерпретаторът BASIC, който може да функционира само на главния компютър.
Към базовото програмно осигуряване на главния компютър са включени и няколко драйвера — драйвер за разширение на паметта, драйвер за управление на видеосистема и драйвер за управление на ЗУМЛ тип „кертридж“.
Драйверът за разширение на паметта дава възможност операционната система ПДОС-16 за Правец 286 да използва памет над 1 Mbyte по стандарт LIM—EMS.
Драйверът за управление на видеосистемата дава възможност текст и трафика да бъдат пренасочвани към видеосистемата, в която те се смесват с видеосигнала, получен от видеокасетофона, и се изпращат към телевизор за цветно изображение или се записват на друг видеокасетофон. Същевременно тези данни се изпращат и към монитора на главния компютър.
В случаите, когато системата Микроклас работи по приложения, изискващи запазване на информацията от разрушаване, се използва запаметяващо устройство с магнитна лента тип „кертридж“. Това се отнася главно за Правец 286, където се предвижда разширение с такова устройство, независимо че не е включено в стандартната му конфигурация.
Драйверът за управление на запаметяващо устройство с магнитна лента тип „кертридж“ дава възможност за архивиране на дискове или файлове от дискови устройства върху ЗУМЛ и, обратно — възстановяване на дискови файлове от архивни копия на запаметяващи устройства с магнитна лента тип „кертридж“.
Предложените през 1988 г. конфигурации и базово програмно осигуряване на Микроклас дават възможност за изграждане на специализирано програмно осигуряване на гами компютърни класове. Основните характеристики на Микроклас, които го правят приложим за използване за целите на образованието, са: ,
възможност в многотерминалната система за наблюдение на екраните на терминалите;
предаване на смесени — текстови и графични – изображения от главния компютър към терминалите;
режим локална мрежа, съвместим апаратно с многопотребителска система;
възможност за смесване на видеосигнала от видеокасетофона с текстово-графична информация, подавана от компютъра.
СистематаМикрокласбива въведена в ЕСТУ (единно средно техническо училище) Електронни системи—София. Съобразена е с нормативните изисквания на подобен клас (публикувани в бюлетина на МНП № 3/1986 г.).
Вашият коментар