Чисто нова 80-колонна видеокарта за Правец 8!
Sandacite.BG намерихме нова-новеничка 80-колонна видеокарта за Правец 8!
Привет! Днес пак ще се занимаем само с конкретна платка, а не с цял компютър. Причината – ето това на снимката. Тази видеокарта ще направи резолюцията на Вашия монитор за Правец 8 двойно по-висока и когато влезете в текстов режим, той вече ще може да изобразява текст на 80 колони, вместо 40.
Дойде при нас в заводската кутия, никога неупотребявана! Тя е един от двата вида използвани от Комбината в Правец през този период. Те са съвсем типови – вижда се в долния десен ъгъл как е написано ,,Модул…“ и след това многоточие ръкописно да се добави какъв е. Унифицирана работа…
Я да се занимаем сега по-подробно с картата. Отваряте значи компютъра чрез двата чопа отляво и отдясно, вдигате капака и получавате достъп до слотовете. Сега трябва да я монтирате. Забучвате я, без да правите глупости – има само един правилен начин. Сега свържете единичната жица, която излиза от видеокартата, към конектора ,,видеоизход“ на компютъра. После свържете буксата на коаксиалния кабел към конектора ,,видеоизход“ на задния панел на монитора. За да завършите, проврете коаксиалния кабел през някой от прорезите на задния панел на компютъра и накрая затворете капака.
Когато включите Правеца, ще трябва да задействате пълната функционалност на картата. Изберете я, като въведете PR#3. Натиснете бутона Return и ще видите как символа на БЕЙСИК /J/ се заменя със знака /}/. Това означава, че успешно сте задействали новата 80-колонна видеокарта.
Впрочем ето я по-отблизо. Чиповете, вкл. видеопроцесорът, са на Mitsubishi, но има и някои български (с емблемата на Комбината по микроелектроника в Ботевград), че и съветски:
Ако стигнете дотам Вашата нова видеокарта даже да проработи, ще забележите, че при първоначално включване азбуката на писане е латиница. Трябва да я превключите. Превключването на големи и малки букви, съответно с регистъра, в който са цифрите и препинателните знаци, се управлява с клавишите ЛАТ (бял) и Shift и Lock Shift (жълт). Ето как превключваме двата регистъра:
- MK-Z1 – превключна към стандартната резолюция 40 колони, 25 реда;
- MK-Z2 – включва стандартния знаков генератор (латиницата);
- MK-N – прави същото;
- MK-Z3 – включва другия знаков генератор – тоест кирилицата;
- MK-O – прави същото;
- MK-Z, MK-@ до MK-Z, MK-G – изобразява на екрана наподобяващи графични символи;
- MK-A – еквивалентно на действието на клавиша Lock Shift;
- MK-G – оттук включвате високоговорителчето… така де, благоевградската пищялка, вградена в кутията. Ето тук можете да прочетете повече за тях – ГОВОРИТЕЛЧЕТА;
- MK-H – връща курсора една позиция назад, без да променя записания символ;
- MK-J – прави нов ред без връщане в началото му;
- MK-K – изчиства съдържанието на екрана от текущата позиция до края на последния ред;
- MK-L – изчиства целия екран и поставя курсора в неговия горен люв ъгъл;
- MK-M – действие, същото като на Return;
- MK-S – временно спира работата на оператора LIST, докато повторно се избере MK-S и до натискане на произволен клавиш;
- MK-U – придвижва курсора една позиция напред, като същевременно знакът, който е бил на старата позиция на курсора, се записва в буферната памет на компютъра.
Действието на клавиша ЛАТ остава същото като при работа с обикновена видеокарта.
Ето още малко информация за съвместимостта на 80-колонната видеокарта с целочислен и разширен БЕЙСИК:
Без съмнение една запомняща се придобивка в нашата колекция! Вие имате ли си такава? :D
А ето и една професионална правешка видеокарта:
Вашият коментар