[1983] Български обществен телефон с кредитна карта
[1983] Български обществен телефон с кредитна карта
При телефонния апарат за обществено ползуване, работещ с кредитни карти, са избягнати неудобствата на телефонните апарати, които работят с монети или жетони. Използуването на микропроцесор позволява да бъдат добавени и качествено нови функции на апарата, напр. усъвършенствуване на таксуването; бърза и лесна промяна на тарифите; автодиагностика; проверка на картата против фалшификация, изтриване на картата при опит апаратът да бъде „излъган“.
В ДСО ИЗОТ от колектив под ръководството на инж. Иван Въчовски е разработен телефонен апарат за обществено ползуване, работещ с кредитни карти. Апаратът работи със специално изработени за целта карти, които се закупуват от клиента. При вдигане на слушалката се чува сигнал и на специален панел на апарата светва 00.00. При това положение апаратът е готов за работа, но не може да се избира номер (освен номерата на специалните служби). Номер може да бъде набран и може да се проведе разговор при поставяне на карта, върху която е записана някаква сума. Таксува се чрез таксуващи импулси от АТЦ, модулирани с честота 16 kHz и с продължителност от 70 до 320 ms. Междуградските и международните разговори се таксуват по време на разговора, като на цифровата индикация се наблюдава намаляването на сумата. За междуградските и международните разговори е необходима минимална начална сума, без която разговорът не може да се проведе. Селищните разговори се таксуват в края на разговора. При поставяне на микротелефонната гарнитура апаратът изтрива от картата старата стойност и презаписва останалата след разговора стойност.
Функционално апаратът се състои от следните блокове: микропроцесорен блок, блок бутони и индикация, устройство за четене/запис на картата, детектор на таксуващи импулси 16 kHz, телефонна разговорна част, захранване.
Всички блокове с изключение на част от захранването са поместени в обща кутия, обособени в отделни модули за лесна проверка и ремонт. Мрежовият трансформатор и акумулаторите са поместени в отделна кутия, която се монтира на разстояние от апарата, така че до него се подава напрежение, по-ниско от 36 V.
Микропроцесорният блок се състои от микропроцесор, постоянна памет, оперативна памет, управляващи устройства (контролери) за другите блокове на апарата. Всички блокове на апарата с изключение на телефонната разговорна част са под управлението на микропроцесора.
Устройство за четене запис на картата се състои от двигател и съответна механика за движение на картата, глава за четене запис на картата, усилвател за четене, цифров регулатор на оборотите на двигателя и фотодатчици за местоположението на картата.
Детекторът на таксуващи импулси се състои от режекторен и лентов филтър за 16 kHz, усилвател и формировател. Той може да бъде управляван програмно от микропроцесора, така че да е нечувствителен определено време към постъпващи таксуващи импулси.
Захранването е импулсно и дава стабилизирани напрежения +5 V, —5 V и +12 V, необходими за работата на останалите блокове. То може да се включва и изключва програмно. За да не се ощетява клиентът при отпадане на мрежовото захранване по време на разговор, то е резервирано с акумулатори, които поемат натоварването, докато се презапише картата на говорещия в момента клиент. След това апаратът не може да се използува, докато не се възстанови мрежовото захранване.
Блокът бутони и индикация се състои от стандартен бутонен номеронабирател, четири цифрови индикаторни лампи ИВ-3 и необходимата електроника за свързването им към микропроцесора. Бутонното номеронабиране се управлява от микропроцесора. Не е използувана специализираната интегрална схема за бутонно номеронабиране, която се вгражда в телефонни апарати с бутонно номеронабиране. Бутоните и индикацията са оформени конструктивно върху платка и се разглеждат като един блок.
Микротелефонната гарнитура и телефонната разговорна част са заимствувани от монетен телефонен апарат.
На фиг. 1 е дадена блокова схема на апарата. Чрез периферни интерфейсни адаптери PIA са реализирани управляващите устройства (контролери) за отделните блокове. Контролерът за индикация е реализиран без използуване на PIA — само със схеми с ниска степен на интеграция, затова на схемата блокът за индикация е свързан директно към микропроцесорните шини.
На базата на този апарат предстои да се създадe апарат, който посредством вграден модем ще влиза във връзка по телефонната линия с централен диспечерски пункт, където ще предава информация за броя проведени разговори, набрани суми и др. Ще има възможност сумата за разговорите да се отнася към сметката на клиента за домашния му телефон или към текущата му сметка в ДСК. В тозн случай картата ще бъде само идентификационна.
–
Сп. Електропромишленост и приборостроене 12-1983
Comment (1)
[…] и приборостроене, бр. 12-1983 – апаратът е наричан ,,обществен телефон с кредитна карта“ – защото фонокартата се закупува предварително, за […]