[1963] Новите телевизионни предаватели в България
[1963] Новите телевизионни предаватели в България
Статията е ценен извор за историята на българската телевизия, защото представлява ,,моментна снимка“ на положението с телевизионните предаватели в България, такова, какното то е било в началото на 1963 г. Приятно четене!
,,Телевизията навлезе здраво в нашия бит. Гората от телевизионни антени над покривите на къщите става все по-гъста. И хората, които все още не могат да гледат програмите на телевизията, се запитват: „Кога малкият екран ще дойде и при нас?“
За да снишат телевизионните програми до всяко кътче на нашата страна, ще бъдат необходими няколко районни предавателни станции.
Най-важният телевизионен предавател с излъчвана мощност около 240 киловата ще бъде построен на връх Ботев през следващите три години (1964-1966).
Той ще предава за по-голямата част от Северна България (ограничена приблизително на запад от река Скът и на изток от река Малки Лом) и част от Южна България (Подбалканската долина. Пазарджишки, Пловдивски, Старозагорски и Ямболски окръзи). Предавател, от който ще се излъчва програма за Източна България и Черноморското крайбрежие, ще бъде построен в същия срок на височините северно от курорта „Слънчев бряг“. Той ще обхваща Бургаски, Варненски и части от Коларовградски и Ямболски окръзи.
Едновременно с тях ще бъде построен и предавател на Витоша, който ще излъчва телевизионна програма за Нападна България.
Останалите телевизионни предаватели, които ще предават за Югозападна и Северозападна България и за окръзите Смолянски, Кърджалийски и Хасковски, ще бъдат изградени през следващите години почти едновременно.
До пускането в действие на редовните телевизионни предаватели софийската телевизионна програма ще бъде препредавана чрез ретранслатори за някои окръзи и райони, съгласно приложената карта.
Първият телевизионен ретранслатор, получен от Съветския съюз, беше пуснат в пробно действие през 1961 година на връх Ботев. Използвайки този ретранслатор като образец, колектив от научни работници при НИИС разработи модел на телевизионен ретранслатор. По него Управлението на съобщенията изработи останалите предвидени ретранслатори. В края на 1961 година моделът беше пуснат в действие на 11-я телевизионен канал на връх „Зелена глава“ и сега обслужва Михайловградски и част от Видински и Врачански окръзи.
Ретранслаторът на връх „Братия“ в Средна гора работи на 10-и телевизионен канал и осигурява телевизионна програма за Пазарджишки и Пловдивски окръзи. Поради наличието на доста силни промишлени смущения в района на ‘рад Пловдив тук работи друг ретранслатор на 6-и телевизионен канал.
На връх „Ботев“ работи ретранслатор на 12-и телевизионен канал, който препредава за Казанлъшката
подбалканска долина в посока на град Ямбол. На връх „Ботев“ работи и втори ретранслатор на 11-и телевизионен канал, който излъчва програма в две основни направления: Габрово — Търново — Русе и Ловеч — Плевен. Това дава възможност на всички райони на север от Стара планина, ограничени между долните течения на реките Искър, Черни и Русенски Лом, които имат пряка видимост с връх Ботев, да приемат телевизионна програма. Поради неблагоприятното разположение на град Русе телевизионният сипнал в неговия район е много слаб. Ето защо тук работи друг телевизионен ретранслатор на 8-и телевизионен канал. Поради същите причини за гр. Плевен е монтиран ретранслатор, излъчващ на 6-и канал.
Следващият ретранслатор се монтира на височините северно от Стара Загора и работи на 9-и телевизионен канал. Той покрива Старозагорски и част от Хасковски окръзи.
Последният ретранслатор, който е на височините източно от Ямбол, осигурява телевизионна програма за града на 8-и телевизионен канал.
Ще бъде монтиран ретранслатор и на връх „Черни връх“, който ще работи на 11-и телевизионен канал и ще излъчва телевизионна програма по посока на Самоков и Ихтиман.
Същевременно бе подменен с редовен опитният ретранслатор, който е монтиран на Витоша и препредава за района на гр. Перник, Този ретранслатор работи на 12-и канал.
Поради малката излъчвана мощност на ретранслаторите (около 500 — 600 вата) добра телевизионна картина може да се приеме само в онези райони, които имат пряка видимост с мястото, където е монтиран съответният телевизионен ретранслатор, и не са отдалечени от него на повече от 80—100 км. В зависимост от отдалечеността на ретранслатора и месторазположението на приеманата телевизионна антена обикновено са необходими три-или петелементни приемни антени за съответния телевизионен канал. Разбира се, приемане е възможно и на сравнително по-големи разстояния, когато съществуват благоприятни за това условия (антена е голямо усилване, разположена на сравнително голяма височина, и чувствителен телевизионен приемник).
Трябва да се отбележи, че качеството на приеманата чрез ретранслаторите картина не може да бъде такава, каквато се приема от Софийския телевизионен предавател. То ще бъде влошено поради това, че програмата се подава на ретранслаторите чрез директно приемане от етера. Обикновено ще бъдат различими от 300 до 350 линии и четири степени на тоновата градация. Поради посочените причини обикновено се избягва ретранслиране на телевизионна програма повече от един път, защото качеството на картината се влошава значително.
За да се излъчват качествени телевизионни програми, са необходими солидна техническа база, опитни специалисти и големи програмни възможности. Основното, което е нужно, са специалните телевизионни студиа, разполагащи със сложна и разнообразна техническа база. Така например, за да имаме ежедневни предавания с продължителност от 5—6 часа, което се смята за нормална работа на една телевизионна станция, са необходими 4—5 студиа със снимачна площ от 150 до 600 квадратни метра. С такива студиа нашата телевизия ще разполага след 2—3 години.
Засега Софийската телевизионна станция има на разположение две временни малки 80 и 150 м2. Възможностите на тези две студиа са много ограничени, поради което подготвяните в тях постановки са малки и се дават рядко. По тази причина през следващите две-три години предавания ще има средно четири пъти седмично, с продължителност по 3—4 часа. Обемът на телевизионната програма до известна степен се увеличава благодарение на двете подвижни телевизионни апаратни (ПТС), с които се разнообразява програмата чрез външни предавания (от театри, спортни площадки, тържества и др.).
В заключение трябва да отбележим, че още в началото на 1963 г. нашите зрители ще получат възможност да наблюдават чрез Софийската телевизионна станция и програмите на телевизионните станции в СССР и социалистическите страни. Апаратурата, чрез която ще бъде поддържана радиорелейната връзка за размяна на телевизионна програма между София и Москва, е вече получена от Съветския съюз и понастоящем се монтира.“
–
Източник: сп. Наука и техника за младежта 4-1963
Вашият коментар