[1962] Видове едропанелно строителство
[1962] Видове едропанелно строителство
В своето първоначално развитие строителството със сглобяеми стоманобетонни конструкции, детайли и възли преминава няколко стадия. Така употребата на отделни готови стоманобетонни и бетонни елементи води своето начало още с откриването на стоманобетона, съществува още при традиционния монолитен начин на строеж. Но това са изготвяни ръчно, по най-примитивен начин на самата площадка дребни елементи.
При първоначалния стадий на употреба на сглобяеми стоманобетонни конструкции имаме полусглобяемо жилищно строителство с частично прилагане на готови елементи. Характерно за този стадий на развитие е това, че основните конструкции на жилищната сграда се изготвят непосредствено в процеса на строежа от носещи зидове или монолитен скелет при употребата на дребноразмерии строителни материали и изделия. При това само отделни конструкции или части от тях, като подови, стълбищни, покривни и други елементи, се приготвят предварително във вид на готови детайли. Приготвянето на готовите стоманобетонни елементи при този първоначален стадий на развитие се осъществява най-често непосредствено на самите строителни обекти.
Съвършено естествено и закономерно явление е обстоятелството, че полусглобяемият начин на изграждане на жилищни сгради се яви като преходен етап от монолитното към напълно сглобяемото жилищно строителство. Безспорно полусглобяемото жилищно строителство се наложи поради необходимостта, от една страна, да се търсят начини за по-големи икономии на дървен материал и, от друга страна, поради острата жилищна нужда и необходимостта от съкращаване сроковете на жилищното строителство.
Едновременно с тези преимущества досегашният опит в изграждане на жилищни сгради по полусглобяем способ показа доста негови недостатъци. Прилагането едновременно на двата различни начина на изграждане на жилищната сграда, постоянното сменяне в процеса на изпълнението на строително-монтажните работи на монолитното и сглобяемото изпълнение, довежда до нерентабилно използуване на монтажните механизми, често сменяне на сухи и мокри процеси, които изискват разнородна механизация и различна квалификация на работниците. В тези недостатъци именно се намира главната причина, поради която този начин на строеж се оказва по-скъп от монолитния. По тези причини полусглобяемият начин на жилищно строителство има временен преходен характер.
Съвременното индустриализирано жилищно строителство се извършва по следните три основни конструктивно-технологически направления:
а) едроблоково жилищно строителстводом,
б) едропанелно жилищно строителство и
в) жилищно строителство с пространствени елементи.
Едроблоковото жилищно строителство се характеризира с тдва, че стените на жилищните сгради се изграждат от уедрени блокове, произвеждани масово при заводски условия по стандартни размери. Блоковите елементи се произвеждат от бетон или други материали и изпълняват функции както на ограждащи стени, така и на носещи конструкции. За отбелязване е, че едроблоковото жилищно строителство в нашата страна не намери широко приложение.
Едропанелното жилищно строителство се явява по-висока степен в развитието на съвременното индустриализирано домостроене, където заема основно място. Приложението на сглобяеми стоманобетонни конструкции и детайли при едропанелното жилищно строителство се характеризира с употребата на тънкостенни панели с размер на стая или така наречената планировъчна клетка. На съвременния етап на развитие на сглобяемото жилищно строителство прилагането на едроразмерни елементи е най-пълно усъвършенствуваната форма на сглобяемо жилищно строителство.
При едропанелното жилищно строителство готовите сглобяеми конструкции и детайли като правило се произвеждат при фабрично-заводски условия от мощни домостроителни комбинати. При този начин на строителство на площадката се извършват само земни, монтажни и довършителни работи, а почти всички други строителни работи се пренасят в завода, изготвящ готови комплекти стенни панели и детайли за сглобяване на цели жилищни сгради.
Вашият коментар