1956 – българска отражателна печка Слънце
Йеее, в Сандъците – Sandacite намерихме и печката Слънце!
Като гледате това чудо горе, сме сигурни, че веднага ще го помислите за лампа! Но нее, това не е лампа, това е електрическа отражателна печка с тясно насочено действие, при това толкова рядка, че този екземпляр е първият и единствен, който виждаме досега. Датира от 1956 г. и се нарича Слънце!
Този причудлив уред се ражда в завод Елпром Варна. Изработва се за напрежения 150 и 200 волта и има мощност 500 вата. Тежи кило и половина и е висок 420 мм. Печката загрява бързо и е удобна за бързо затопляне на сравнително големи помещения – стаи, работни кабинети, павилиони…
Ето я, тука е като някакъв паяк пък:
Печката се състои от стойка, изработена от стоманен профил с кръгово сечение, и има форма, осигуряваща добра стационарна устойчивост. Към стойката е прикрепен отражателят (рефлекторът), който е подвижен и дава възможност да се насочва отразеният сноп светлина по наше желание във вертикално направление. Задържането на този тънък ламаринен отражател в желаното положение става чрез затягане на една крилчата гайка. Вътрешната повърхност на рефлектора е никелирана, а външната боядисана… на нашата дори и малко излющена. :)
Топлото идва от нагревателна спирала. Тя е навита върху керамичен изолатор. Към челната страна на изолатора се закрепва предпазна решетка, която ,,Въ варди“ от случайно докосване на нагорещената и намираща се под напрежение спирала.
Всички необходими данни за печката, като напрежение, мощност и други, са отбелязани на капачката, която притяга решетката към керамичния изолатор. А ето ги и тях:
ЕЛПРОМ
БДС 63-532099-55
150 волта
500 вата
1956 г.
Към електрическата мрежа се включва чрез обикновен щекерен кабел – виждате горе, съединителят му е отзад на рефлектора.
А какви могат да бъдат повредите в Краля-слънце?
При повреда или прегаряне на нагревателната спирала тя може да се замени с нова. За целта най-напред се отвиват двете винтчета, намиращи се отзад на дъното на цилиндричната част на отражателя, с коетo се освобождава цялата нагревателна система. Сега вече тя може да се извади навън. След това се отвива винтчето, което притяга капачката и предпазителната решетка към керамичния изолатор. Изважда се повредената нагревателна спирала и на нейно място се поставя нова.
Нагревателната спирала трябва добре да легне в каналчетата на изолатора, за да се нагрява равномерно. За тази цел е необходимо тя правилно да бъде разтегната, което се изпробва, когато спиралата се навие около изолатора. Правилната дължина 1 000 мм. Ако това не се спази и спиралата се разтегне повече, ще се наложи да я свием малко с ръка. Колкото и да се стараем обаче, това не можем да го сторимправилно, и ще се получат места с много близки една до друга навивки. Това ще доведе до по-бързото прегаряне на спиралата в тези места. Извод – навивайте спиралата около изолатора бавно и внимателно, като не е нужно да успеете от първия път. Ако не се получи, опитайте пак, но не я сбутвайте! :)
Също така нека отбележим, че включената печка трябва да се поставя на най-малко 1 м разстояние от разни запалими предмети.
Въпроси за нея и т. н. можете да отправяте тук – http://www.sandacite.bg/forum/viewtopic.php?f=44&t=5048
Вашият коментар