1940 г. — влезте в студиото на Радио София
Надникнете в студиото на Радио София през 1940 г. със Sandacite.BG!
Лекторка чете пред микрофона. В дъното се виждат устройствата за грамофонни плочи, а се чете и надписът на стенната табела: ,,Входъ забраненъ“
Здравейте, фенове на старите лампи! Днес сме Ви подготвили още едно пътуване във времето, по-точно – в миналото на Радио София. Тази статия ще ни отведе в студиото му, така, както то е изглеждало през 1940 г. :)
,,Преди 8 — 9 години по инициативата на неколцина общественици и инженери и с техни средства се създаде радиопредавателната станция „Родно радио“, която обаче не отговаряше на предназначението си.
По-късно Министерският съвет с Наредба-закон от началото на 1935 г. го направи държавен монопол, като му промени името от „Родно радио“ на „Радио София“, с клонове в Стара Загора и Варна.
За Радио София бе предвидено да се построи голям предавател във Вакарел, който вече работи, и голямо студио, което още не е довършено, и за сега временно се помещава в втория етаж на спестовната каса — на ул. „Московска“, зад двореца. (Под ,,недовършено студио“ авторът има предвид сградат ана бул. Драган Цанков 4 – бел. ред.)
„Радио София заработи от средата на 1935 г. и се наложи не само у нас, но и в чужбина и разнася българската реч и песен по целия свят. Въртите копчето на вашия радиоприемателен апарат и стаята ви се изпълва с приятна музика предаваща се от Радио София. А що представлява от себе си Радио София?
Поставяне на грамофонна плоча върху металния диск. До него е микрофонът, а над прозореца с виждат светлинните сигнали
Главният уредник на последното е г. Сирак Скитник, български писател и художник, а неговите помощници – уредници за различните отдали (образователен, музикален, информационен и стопански – са: г. г. Йордан Стубел, Ал. Джаджев, Б. Икономов и Есто Везенков (по-късно един от директорите на Радио Скопие – бел. ред.)
Над една от стаите в етажа на студиото е поставен надпис „Дискотека“. Там в много шкафове, както в някаква голяма библиотека са наредени 14,000 грамофонни плочи, които по избор на уредниците ние слушаме ежедневно. От тях 14 са пълни опери.
Освен тази стая има и други, които служат за канцеларии на уредниците, а по средата се намира голям хол, откъдето се предават концертите на военните музики, големите хорове и оркестри.
Същинското „Студио“ е оная част от радиопредавателната система, в която става изпълнението на програмата, подредена от уредниците на Радио София. То се състои от две концертни зали и от едно командно помещение, в което са инсталирани усилвателите, командните и сигнални апарати.
Дежурният техник предава нарежданията си в концертната зала чрез натискане на система от бутончета, с които се предават светлинни сигнали: „Тишина!“, „Почни!“, „Добре!“, „По-близо!* и „По-далече!“.
В концертната зала се намира електрическият часовник, по който се съобщава точното време, и шкафът с грамофоните плочи, които ще се свирят през деня. В средата е пултът, откъдето се чете, а в дъното е пианото, там са и столовете на оркестрантите.
В средата на залата, поставен на висок триножник се намира „микрофона“, на разстояние около половин метър пред пулта на говорителя.
Ог микрофона електрическите трептения преминават по кабела в апаратната стая, там се усилват, стигат до командната маса, където се контролира и регулира, за да не бъде ту силен, ту слаб, а равномерен. След това те се отпращат по една телефонна подземна линия от София за Вакарел. Тук електричните трептения минават през цяла система от усилватели и регулатори и се пускат по антената на националния радиопредавател. Последният има антени, които се крепят на мачта висока 200 метра. От антените на тази мачта се излъчват в пространството със скоростта на светлината (300,000 клм. в сек.) електромагнитни вълни.
За предаване на грамофонната музика от студиото, в концертните зали има по една грамофонна маса, с по два металични диска, които се движат от електрични моторчета.
За изтеклите близо 5 години пред микрофоните на трите радиопредавателя (София, Стара Загора, Варна) са изнесени над 3,000 сказки, 8,000 концерти с грамофонни плочи и 3000 концерти от наши и чужди артисти, Слушателите получават всеки ден новини най напред от Радио София и после от вестниците. За всичко има уреден час: за българска литература, история, народни песни, детски, работнически, смесени и др.
В отделна стая има два апарата, на които върху плочи може да се записват някои от по-важните изпълнения пред микрофона в студиото или другаде. Така записаното може след това веднага да се възпроизведе. От тези плочи после могат да се приготвят и копиета.
За всичко направено до сега от Радио София, при нашите български условия, трябва да се благодари на ръководителите му, начело с г. Сирак Скитник, за тяхното усърдие и разбиране.“
Автор: С. М., сп. Наука за всички, 1940 г.
А ето тук можете да надникнете и в потайностите и на Радио Варна:
Вашият коментар