Функции на ИЗОТ 1002С
Наскоро в Сандъците – Sandacite Ви разказахме накратко за българската текстообработваща машина ИЗОТ 1002С.
А ето и нейните пълни възможности. Това е специализирана малогабаритна система за създаване, редактиране и съхраняване на документална информация, изградена на съвременна микропроцесорна елементна база. В състава на текстообработващата машина влизат следните блокове:
- клавиатура със стандартни, специални и управляващи клавиши;
- видеодисплей (монитор);
- запомнящо устройство на гъвкав магнитен диск с две 8-инчови дискети — системна и архивна (също на ИЗОТ, разбира се!);
- печатащо устройство;
- микропроцесорен модул, съдържащ 2 микропроцесора М 6800, оперативна памет, захранване и др.
Машината може да работи в един от следващите режими, които се избират от оператора:
- създаване на документ;
- редактиране на документ;
- печат на документ;
- каталог на създадените документи;
- архивиране на документ;
- специални функции.
Създаването на документ става като на обикновена пишеща машина с тази разлика, че създаваната страница се изписва на екрана на монитора и във всеки момент могат да се нанасят поправки. За определяне мястото на поправката се използува показалецът на екрана (светъл щрих под реда), който може да се мести с помощта на специалните клавиши с означения на стрелки в четирите посоки. Символът, посочен от показалеца, може да се смени с всеки друг. При създаване на документ освен редовете на документа се индицират: ред за състояние, съдържащ индексен номер на документа, страница, ред и колона, и форматен ред, съдържащ междуредовата стъпка, състояние на табулатора и дясно поле. Най-долният ред се използува за индикация на съобщения за оператора.
В режим „Редактиране“ могат да се внасят изменения във вече създаден документ, извлечен от архивата. За определяне мястото на изменението (изтриване, вмъкване, заместване и др.) може да се използува търсене на зададен символ или низ. Екранът на текстообработващата машина ИЗОТ 1002С има две степени на яркост, което позволява да се отдели частта от текста до първото влизане на търсения символ (низ). Възможни са и такива действия като преместване на част от текста от едно място на друго, дублиране на част от текст, оформяне на абзац, центриране на заглавия с изравняване лявото и дясното отстояние, намиране на страница и др.
Режимът „Каталог“ позволява да се изведе на монитора информация за състоянието на архивата в даден момент. Могат да бъдат изведени и отпечатани данни за всички документи, съхранявани в архивата, както и 8а документи, съставени от даден ав-
В режимите „Печат на документ“ и „Архивиране на документ“ се извършва копиране на даден документ на печатащото устройство в зададен брой екземпляри, респ. запис на създаден документ в архивата на системата. За достъп до даден документ в архивата се използува неговият индексен номер. Въведеният режим „Специални функции“ позволява също така извършването на редица контролни и спомагателни операции.
А ето и хардуерната конфигурация на текстообработващата машина ИЗОТ 1002С:
Илюстрация: сп. Външна търговия на НРБ – 1979 г.
Вашият коментар