Галванизация и български галваностат
Галванизация и български галваностат в Sandacite.BG!
Това е третата ни поред статия, посветена на популярната медицина и старите български медицински апарати.
Галванизация в медицината е част от физиотерапията. Галванизацията е локално въздействие върху организма на пациента със слаб постоянен ток (от порядъка на милиампери). Токът се пренася до кожата чрез електроди и влажни хидрофилни възглавнички (също – с помощта на електропроводящ гел), контактно поставени на определени части от тялото. Под въздействието на тока кожните рецептори се раздразват, а главният мозък предава сигнал, който предизвиква рефлекторен отговор. В резултат на въздействието на тока в организма се предизвикват физико-химически процеси и реакции, които предизвикват промяна на функционалното състояние на нервната система, подобрение на кръво- и лимфообращението, трофични (подхранващи), обменни и регенеративни процеси и повишение на имунологичната реактивност. Електрическият ток оказва положително влияние на клетките, предизвиква промяна в активността на ферментите и подобрява преноса на йони, а това от своя страна поражда по-активен обмен на вещества и по-бързо възстановяване на тъканите. Големината на тока се подбира според заболяването, на което трябва да се окаже въздействие. Цели се активизация на мускулно, нервно и биологически активни точки на тялото.
Галванизацията има следните основни клинически ефекти:
- противовъзпалителен – токът подобрява кръвообращението и възпалението се намалява. Това е важно при лечението на артрит, неврит и гастроенторологични проблеми, когато възпалението има ярко изразен характер;
- обезболяващ – галванизацията блокира болевите импулси, подобрява състоянието на нервите и намалява усещанията за болка;
- седативен (успокоителен) – токът успокоява нервната система, подобрява съня и намалява проявите на неврастения или вегетативна дисфункция;
- регенериращ – галванизацията подобрява възстановяването на тъканите, което е важно при рани и рехабилитация след травми или операции;
- спазмолитичен (премахващ спазмите на гладката мускулатура);
- съдоразширяващ;
- стимулира секреторната функция и активира метаболизма.
Понякога преди процедурата се налага предварителна подготовка и диагностика на пациента, за да се определи дали има непоносимост към ток или други части на методиката.
Сред показанията за галванизация са последиците от травми и заболявания на централната и периферната нервна система, вегетативната дистония, неврастения и други невротични състояния, заболяванията на храносмилателните органи (хрочни гастрити, колити, холецисцити, жлъчна дискинезия, язвена болест), хипер- и хипотония, исхемична болест на сърцето, атеросклероза в началните си стадии, хронични възпалителни процеси в различни органи и тъкани, хронични артрити и периартрити от различен произход, фрактури на костите.
Съществуват и противопоказания за галванизацията, между които се броят: индивидуална непоносимост към тока, разстройства на кожната чувствителност, нарушения на целоста на кожата в местата на полагане на електродите, остри гнойни възпалителни процеси, екземи (екзема или дерматит представлява често срещано възпалително състояние на кожата, при което се наблюдават обриви, характеризиращи се със сърбеж, сухота и зачервяване), различни новообразувания, системни заболявания на кръвта, сърдечна декомпенсация, бременност, кахексия (крайна степен на изтощение на организма, най-често в хода на хронично заболяване).
Какво е необходимо да се направи преди галванизационна процедура?
Преди да посетим физиотерапевтична клиника, има няколко важни стъпки:
- консултация с лекар – първо се записваме за преглед при невролог или лекар с друга специалност в зависимост от конкретния ни здравословен проблем. Лекарят ще отчете състоянието на пациента и ще определи има ли нужда от галванизация;
- преди физиотерапията може да се наложи да направи общ анализ на кръвта и други лабораторни изследвания. Това е необходимо, за да се установят евентуални противопоказания (възпалителни процеси или други скрити патологии), които могат да попречат на провеждането на галванизационна процедура;
- ултразвук – лекарят може да ни насочи към ултразвуково изследване, за да се уточни състоянието на вътрешните органи или тъкани, като това е необходимо особено ако пациентът има хронични заболявания.
- в някои случаи, особено при заболявания на нервната система или гръбначния стълб, може да се наложи провеждане на магнитно-резонансна томография.Това ще помогне на физиотерапевта да определи точните места на електрическо въздействие, силата и продължителността на тока за галванизация.
Пациентът трябва да отиде на процедура в удобно, свободно около тялотои облекло. Кожата в контактните места трябва да бъде чиста, без ожулвания и рани, защото това може да усили неприятните усещания. Кожата се обработва с хидрофилна подложка (възглавничка) за подобряване на проводимостта.
Процедурата започва, като физиотерапевтът прилага електродите на желаните места на въздействие (вратът, кръстът, крайниците, гръдният кош и т.н.). Електродите могат да са закрепени със специални връзки или да се крепят само контактно.
При включване на апарата пациентът започва да чувства леко затопляне от движението на електрическите импулси по нервните влакна. В някои случаи въздействието на лицевите, шийните и други чувствителни области може да предизвика спазъм на мускули, това е нормална реакция на стимулиране на нервните окончания. Въздействието може да проникне дълбоко в тъканите, стимулирайки регенерацията на мускулните влакна и нормализацията на кръвообращението. Ако усещането е за изгаряне или болка, физиотерапевтът намалява силата на тока. Цялата продецура трае между 15 и 30 минути за един сеанс, като в зависимост от диагнозата продължителността и интензивността на въздействието могат да се променят.
Електрофорезата представлява лечебен метод, при който през кожата се въвеждат лекарствени препарати с използване на галваничен ток. Той усилва проникването на активните вещества, подобрява въздействието има на възпалените участъци, напр. при заболяване на млечните жлези и стомашно-чревния тракт. Електрофорезата се използва при лечение на венерологични, гинекологични, урологични заболявания и възпалителни процеси в нервната система, мускулите и тъканите на малкия таз. Едновременно с елекрофорезата могат да се прилагат и други форми на физиотерапия, като лечебна физкултура, масаж и рефлексотерапия.
Нашият галваностат тук е моделът Г-3Т от Завода за медицинско оборудване във Враца, производство 1988 г. Г-3Т има 4 бутона и един потенциометър. Първите 2 бутона са за избор на тока – първият за 5, вторият за 50 милиампера. Третият бутон е за смяна на поляритета (+ и -), а четвъртият е за включване на самия апарат. От левия потенциометър усилваме или отслабваме тока.
Съществува и по-стар модел от 60-те на Завода за електромедицински апарати София, който съм описал в друга статия. Използвайки придобитите вече знания за Г-3Т, мислим, че можете и сами да определите тук кой бутон за какво служи:
А тук можете да разгледате още едно старо българско медицинско чудо:
Вашият коментар