Стахановското движение в България – кратки щрихи
Стахановското движение в България – кратки щрихи
Повечето хора знаят за възникналото в Съветския съюз през 1935 г. Стахановско движение – начинание на последователи на миньора Алексей Стаханов, новатори в производството, които си поставят за цел да увеличат производителността на труда, превишавайки установените норми на производство.
Днес в Сандъците – сандъците малко по изключение няма да пишем за сандъци. В тази статия ще се опитаме да хвърлим светлина върху това как стахановската инициатива е прилагана в България, и то не къде да е, а в практическа дейност, ключова за властта през 1950-те г. – строителството.
Както е добре известно, 50-те са време на масови строежи в България. Тогава страната е усилено електрифицирана, радиофицирана и също така са започнати и завършени страхотно много хидротехнически съоръжения – язовири и други – които ползваме и до днес, а така също и големи заводски сгради. Повечето от тях – изоставени и вече отдавна не действащи – могат да се видят, пътувайки из Родината. Тогава е изграден и Димитровград.
Основен принцип на т.н. социалистическото стопанство става непрекъснатото повишаване производителността на труда. От втората половина на 30-те г. (а в страните от източния блок – след 1945 г.) Стахановското движение е взето на въоръжение като една от формите за прилагането на този принцип на практика. ,,Чрез научно организиране на труда, чрез правилно използване квалификацията на работника, чрез обстойно запознаване с оръдията на производството и уместни рационализации стахановското движение доведе до неколкократно увеличаване производителността на труда, без с това да се пресилва трудещият се“ – четем в статия от ,,Наръчник на пропагандиста“, издание 1952 г.
Стахановското движение намира широко приложение и в строителството при извършването на масовите работи, които не могат да се заменят напълно от машината. Особено добри резултати биват постигани при зидането, където производителността на труда нарастнала до 9 пъти. ,,Тези постижения не идват от прекомерни усилия на работника, а от правилната организация на труда“ – категоричен е текстът.
При стахановското зидане всеки изпълнител в колективния труд извършва работа според квалификацията, която има. Тук трудът се разпределя така, че майсторът-зидар, който има най-висока квалификация, да нарежда тухлите, отвесира и контролира работата на другите членове от зидарското звено. Поставянето на тухлите и разтвора върху зида под ръка на майстора е работа, която не изисква квалифициран труд и се извършва от помощниците в звеното — общи работници. Преди, когато се е работело по стария метод, майсторът заделяше процент от времето си за поставяне на тухлите и разтвора върху зида. Материалите се донасяли до работната площадка и се оставяли безразборно натрупани. Майсторът-зидар извършвал и всички манипулации на работното място — кляка, става, търси съответната тухла или парче, взема и разстила разтвор и т. н. При този начин на работа майсторът иззидвал при нормални условия 2—3 куб. м зидария в зависимост от сръчността. Това прави 800—1,200 навеждания за вземане на тухли и още толкова за вземане на разтвор или 3 до 5 навеждания в минута. Естествено е, при такъв труд след завършване на работния ден зидарят да бъде уморен.
С прилагане на т.н. стахановското зидане при работата с двойка през ръцете на майстора минават 2,000 до 3,000 тухли и въпреки това майсторът не се изморява, понеже тухлите и разтворът му са под ръка. Правилното подреждане на работното място и стахановските уреди спомагат също за запазване силите и на помощниците на зидаря. От медицинските наблюдения, извършени през 1949 г. върху бригадата на първия в България скоростник-зидар Фердо Стоименов, се установява, че при стахановското зидане се изразходва около два пъти по-малко човешка енергия. отколкото при обикновеното. (За незапознатите ще припомним, че награденият през 1950 г. строител Фердо Стоименов се сдобива с голяма популярност заради въведения от него метод на скоростно зидане и мазане, неговата бригада е зидала на смяна по 14 кубически метра, при норма от 2).
Стахановското движение намира широко приложение и в строителството при извършването на масовите работи, които не могат да се заменят напълно от машината. Особено добри резултати са постигнати при зидането, където производителността на труда нарасна до 9 пъти. Тези постижения не идват от прекомерни усилия на работника, а от правилната организация на труда. По стахановското зидане всеки изпълнител в колективния труд извършва работа според квалификацията, която има. Тук трудът се разпределя така, че майсторът-зидар, който има най-висока квалификация, да нарежда тухлите, отвесира и контролира работата на другите членове от зидарското звено. Поставянето на тухлите и разтвора върху зида под ръка на майстора е работа, която не изисква квалифициран труд и се извършва от помощниците в звеното — общи работници. Преди, когато се е работело по традиционен метод, майсторът заделял % от времето си за поставяне иа тухлите и разтвора върху зида. Материалите се донасяли до работната площадка и се оставяли безразборно натрупани. Майсторът-зидар извършвал всички манипулации на работното място — кляка, става, търси съответната тухла или парче, взема и разстила разтвор и т. н. При този начин на работа майсторът иззижда при нормални условия 2—3 куб. м зидария в зависимост от сръчността. Това прави 800—1,200 навеждания за вземане на тухли и още толкова за вземане на разтвор или 3 до 5 навеждания в минута. Естествено е, при такъв труд след завършване на работния ден зидарят да бъде уморен.
При стахановското зидане при работата с двойка през ръцете на майстора минават 2,000 до 3,000 тухли и въпреки това майсторът не се изморява, понеже тухлите и разтворът му са под ръка. Правилното подреждане на работното място и стахановските уреди спомагат също за запазване силите и на помощниците на зидаря. От медицинските наблюдения, извършени върху бригадата на първия у нас скоростник-зидар Фердо Стоименов, се установява, че при стахановското зидане се изразходва около два пъти по-малко човешка енергия. отколкото при обикновеното.
Като първо условие за прилагане на стахановското зидане е правилното подреждане на работното място. Изсипаните в безпорядък тухли пречат на зидаря, стесняват неговите движения, а това довежда до ниска производителност на труда. Ето защо тухлите трябва да пристигат на работното място подредени. Това става още с пренасянето им. За целта се използуват рамки от бетонно желязо, или дъски, превозвани със специални колички (фиг. 1, 2, 3, 4 и 5). Разтворът се поставя в корита, а разстилането му върху зида става с лопати, снабдени с дръжки, дълги 70—80 см (фиг. 6). Използването на тези лопати премахва навеждането на помощника и запазва силите му. Подреждането на материалите на работната площадка става така, че да се намаляват до минимум излишните движения на зидарите. Тухлите и картата за разтвора се поставят по продължение на стената, която трябва да бъде изградена на разстояние от 60—70 см. Това е работната зона, която позволява свободно движение на зидарското звено и дава възможност с едно обръщане да се поемат тухлите и разтворът. Масовият материал — тухлите, се подрежда непосредствено срещу плътните части на зида, а коритата и разтворът — срещу отворите за врати и прозорци. По този начин се намалява преносното разстояние, печели се време и сили. Работата на зидарското звено започва, след като строителната площадка е подредена. Разтворът се сипва в коритата непосредствено преди зидането.
Стахановското зидане е колективен метод на работа. То се извършва от зидарски звена. Опитът на съветския скоростник-зидар В. В. Каральов и този на нашия челник в стахановското зидане — Фердо Стоименов, показват, че най-подходящият състав на звената е от двама, трима или пет души — „петорката“ при нужда се разделя на една „двойка“ и една „тройка“. Това разбиване на звеното се предприема винаги, когато се забележи, че някои от хората му не уплътняват времето си. По този начин скоростният метод на зидане става много гъвкав и леко се приспособява към различните условия на строежа. При по-специални случаи се използва зидане със звена от 4 до 6 души или пък зидане само от майстор-зидар.
Съставът на звената зависи от характера на зидарията. Нормално силно разчленените тънки стени се зидат от майстор-зидаря сам или пък от „двойка“. При по-малко разчленените и по-дебелите 25 и 38-сантиметрови зидове е на място „тройката“. Непрекъснати дебели зидове с дължина над 6 м нормално се зидат с „петорка“ и „шесторка“, по поточния непрекъснат метод.
Основен принцип при скоростното стахановско зидане е освобождаване на майстора-зидар от всички излишни движения, които могат да се извършват от по-неквалифицирани работници. Нормално лицевите редове на стената се зидат от майстора, а разстилането на разтвора и пълнежът на зида се извършва от помощниците му. Самото зидане започва с укрепване на колеца, определящ правата линия на стената. Майсторът иззижда първия лицев ред. През това време помагачът разстила разтвор и подава тухли. Разтворът се разстила 60 см до 1 м, а тухлите се поставят върху иззиданата част от зида под ръка на майстора. След полагането на първия ред, майсторът и помагачът преместват конеца и иззиждат вътрешния лицев ред. При направата на откоси, ниши, пиластри и други зидарски работи, при които майсторът се забавя, помощникът прави пълнежа на стената. Щом майсторът се освободи, той участва в довършването на пълнежа. Вторият ред се извършва в същата последователност. Очукването на тухлите, необходими за свръзката на зидарията, се прави в процеса на работа от майстора или помощника му. Така се зида с „двойка“. При „тройката“ майсторът зида лицевите редове и проверява правилността на зидарията. Разстилането на разтвора се извършва от първия помощник, а подаването на тухлите от втория.
При зидове с просто архитектурно очертание, без детайли и много отвори за врати и прозорци поточният метод на зидане е най-подходящият. При него няколко звена с различна квалификация вървят едно след друго на разстояние 2—4 м, като първото зида външния ред, второто вътрешния, а третото прави пълнеж. В зависимост от състава на зидарските звена се получава четворка, шесторка и т. н. При фугирана зидария зидарските звена се увеличават с още един човек, който прави само фугировката.
До края на 40-те г. в България се твърди, че стахановският метод на зидане не е нещо универсално и все пак не може да се приложи навсякъде. След идването на съветския зидар-скоростник В. В. Каральов у нас тези твърдения биват опровергани. Командированият в България съветски строител показва нагледно, че по стахановски може да се работи на всички зидове и по всички строежи чрез прилагане различните методи на скоростно зидане. Така той предава своя опит на българските първенци-зидари и увлича в това движение и редица млади и надеждни работници. През 1952 г, награденият със звание Герой на социалистическия труд Фердо Стоименов, приложил за пръв път у нас през 1948 г. скоростното зидане, не е вече сам. След него са стахановците Васил Гигов, Коста Кипров, Никола Чолаков, Тодор Бошняков и редица други наши първенци в строителството.
Вашият коментар