Стабилизатор СНТ 200-1
Вижте пернишкия стабилизатор СНТ 200-1 на Сандъците – Sandacite!
Този уред се произвежда от началото на 1960-те години в Завод за токоизправители Перник.
ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ
Стабилизаторът СНТ-200-1 захранва със стабилизирано мрежово напрежение телевизионни приемници с мощност до 160 вата и други електрически апарати и уреди, за захранването на които се изисква стабилизирано мрежово напрежение 220 волта и номинална мощност до 200 вата.
Осигурява нормално захранване на телевизионния приемник, гарантира качественото и стабилно приемане на образа и е сигурно гаранция за дълготрайността и безаварийната му работа.
ЕЛЕКТРИЧЕСКА СХЕМА И ПРИНЦИП НА ДЕЙСТВИЕ
Принципната електрическа схема на стабилизатора е показана на долната фигура:
Стабилизаторът СНТ 200-1 е от ферорезонансен тип. Входящото мрежово напрежение чрез предпазителя Пр се разпределя между намотките на ненаситения дросел Др 1 (намотки 1—2) и наситения дросел Др2.
Посредством мрежовия куплунг стабилизаторът се свързва към захранващата мрежа. Под куплунга (виж долната фигура) се намира гнездото на предпазителя със стопяема вложка, която го предпазва от късо съединение във веригата на консуматора.
Стабилизираното напрежение се получава на изводите на наситения дросел Др2 и серийно свързаната към него компенсационна намотка 3—4 на дросел Др 1.
За да може напрежението върху наситения дросел Др2 да бъде стабилизирано, той работи в режим на насищане. Ферорезонансът се осигурява от паралелен резонансен кръг, състоящ се от кондензатора С и дроселите Др3 и Др2.
Стабилизаторът е настроен от завода-производител. Проверката или настройката (след ремонт) се извършва от компетентно техническо лице с помощта на честотомер и волтмер от електромагнитната система на изхода при натоварен стабилизатор.
За точната настройка на изходящото напрежение и на резонансните кръгове са предвидени и изводи на наситения дросел, посредством който стабилизаторът се настройва.
Върху наситения дросел Др2 е предвидена допълнителна намотка, която захранва сигналната лампа Л (6,3 волта 0,3 ампера).
Забележка: при някои телевизори при употребата на стабилизатора може да се получи бръмчене, което смушава звуковия съпровод. Бръмченето се явява само при телевизори, на които ключът за включване и регулаторът на скалата са монтирани на една и съща ос. При такива случаи е необходимо да се отдалечат мрежовите проводници от потенциометъра и включването и изключването на телевизора да не се осъществява чрез ключа на потенциометъра, а по друг начин или направо чрез щепсела.
ТЕХНИЧЕСКИ ДАННИ
ПРАВИЛА ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯ на стабилизатора СНТ 200-1
За да се избегне влиянието на магнитното поле върху електролъчевата тръба, стабилизаторът трябва да е отдалечен от телевизионния приемник най-малко на един метър.
Задължава се потребителят да се снабди с трижилен шнур, комплектуван с щепсел тип „Шуко“ и съответен щекер, за да се осъществи защитно зануляване на стабилизатора. Препоръчва се щекер, снабден с ключ за прекъсване на захранващата верига.
Забранява се свалянето на страничните капаци, когато стабилизаторът е включен и е под напрежение.
Пускане на стабилизатора в действие става по следния начин:
Щепселът на телевизионния приемник се поставя в контактните букси на стабилизатора, разположени на кутията (виж фиг. 1); след това с помощта на мрежовия шнур щепселът на мрежовия вход на стабилизатора, означен с надпис „Мрежа 220 волта“, се свързва с мрежовия контакт. Сигналната лампа светва и стабилизаторът е готов за употреба. Ако се употребява щекер с ключ, включването на стабилизатора към мрежовото напрежение се извършва с него..
Стабилизаторът има консумация на празен ход около 50 вата. Препоръчва се след прекратяване на телевизионното предаване стабилизаторът да се изключва от мрежата. Ако гой се остави непрекъснато под напрежение, ще консумира ненужно електрическа енергия.
При работа температурата на кутията на стабилизатора може да се повиши над 37°С. Това не е дефект на стабилизатора и не трябва да предизвиква тревога.
ПОВРЕДИ И ОТСТРАНЯВАНЕТО ИМ
Стабилизаторът СНТ 200-1 е конструиран за дългогодишна работа и възможните му повреди са минимални.
При включването под напрежение, ако стабилизаторът не работи (сигналната лампа не свети), причина за това е изгарянето на предпазителния патрон или на сигналната лампа Изгарянето на предпазителния патрон може да се дължи на претоварване на стабилизатора или на късо съединение в захранващата верига. След като се отстранят причините за възникване претоварването или на късото съединение, капачетонза предпазителното гнездо се отвива и изгорелият предпазителен патрон се заменя с нов от резервните патрони, с които стабилизаторът е комплектуван.
Абсолютно се забранява изгорял предпазителен патрон да се подменя с такъв от по- голям ток или да бъдат използвани медни жички. За повреди в стабилизатора, възникнали вследствие неспазването на предписаната стойност на предпазителния патрон, предприятието-производител не отговаря.
Смяната на предпазителния патрон трябва да се извършва само тогава, когато стабилизаторът е изключен от мрежовото напрежение.
При повторно изгаряне на сменния предпазителен патрон, както и за всички останали открити недостатъци в стабилизатора, трябва да се потърси помощ от специалист.
КОМПЛЕКТНОСТ
- Стабилизатор, опакован в кутия
- Описание-инструкция за експлоатация
- Резервни предпазителни патрони 1,5 A/250 V
А ето контролната и гаранционната карта на нашия стабилизатор СНТ 200-1:
А сега защо да не прочетете и…
https://www.sandacite.bg/стабилизатор-за-напрежение-стабитро/
Един материал на Сандъците – Sandacite.
Вашият коментар