Пакетно повдигани плочи – що е то
В Сандъците – Sandacite разясняваме какво представлява строителният метод пакетно повдигани плочи.
Строителната система пакетно повдигани плочи (ППП) е разработена в Научноизследователския строителен институт – София през 1962-65 г. от колектив с ръководител инж. Хр. Греченлиев, инж. Г. Димитров, инж. Г. Костов, арх. П. Софиянски, инж. Ат. Радев, технолог В. Йоцев. Една от известните сгради в София, строени по този начин, е тази на КНСБ (на горната снимка я виждате в период на строеж – 1977 г.).
Фиг. 2
Методът пакетно-повдигани плочи е скелетно-безгредова система, при която всички междуетажни стоманбетонни плочи се отливат на терена, непосредствено една върху друга в пакет. Предварително монолитно се изпълнява нулевият цикъл и се издигат стълбищни- те клетки по метода на пълзящия кофраж. След това с помощта на повдигателна инсталация пакетът се издига на проектната височина на етажа, като се подпира с колони, които имат в горната си част хоризонтален призматичен отвор (ухо). В тези „уши“ на колоните се вкарват къси стоманени греди, на които се опират повдигателните механизми, когато отлепват пакета от долната плоча. Тази операция се повтаря на всеки етаж, отдолу нагоре (фиг. 2 и 3). Възможни са варианти на метода пакетно повдигани плочи , при които пакетът се повдига отначало най-горе, а след това последователно слиза надолу, като горните плочи се отлепват и остават на етажите.
Фиг. 2
Предимство на метода пакетно повдигани плочи е голямата икономия на кофраж и скеле. Чувствително се намаляват разходите за труд, материали и енергия, което съкращава сроковете на строително-монтажните работи. Всъщност този метод създава условия за индустриализирано строителство на самия обект. В статическо отношение конструкцията е безгредова. Връзката между колони и плочи е чрез стави или еластично запъване.
При строителния метод пакетно повдигани плочи хоризонталните товари от вятър и земетръс се поемат от монолитно изградените кули (асансьорните и стълбищните клетки) и от противоземетръсните стоманобетонни стени (шайби), които увеличават общата недеформируемост на сградата. Методът дава възможност за съвременни обемно-пространствени решения и използуване на ефективни материали и изделия. Преградните, стени са от тухлена зидария или панели. По тази система се изграждат жилищни, административни и обществени сгради до 12 етажа. За производствени сгради методът пакетно повдигани плочи е неподходящ.
На долната фигура виждате сграда с пакетно повдигани плочи в строеж:
Един комплект повдигателна инсталация се състои от 36 механизма. Те могат да бъдат повече или по-малко, но винаги са кратни на 12, като на един механизъм не трябва да се окача товар, по-голям от 60т. Осовото разстояние между колоните зависи от етажността на сградата. При двуетажни сгради се проектират оси 6,00/9,00, 9,00/9,00 и 9,00/12,00 м. Когато етажите са до пет, осите са 4,50/5,10, 4,50. 6,00 и 5,10—5,10 т. При осеметажни сгради осовите разстояния се намаляват — 3,60/5,10, 4,20/5,10 м, при дванадесететажни сгради стават 3,60 3,60 и 3,00//3,90 т. Системата, може да се използва без затруднения и при наклонени и стръмни терени.
На снимката долу виждате общ вид на спомагателната инсталация, използвана при строителство по пакетно повдигани плочи. Монтира се върху фундаментите на бъдещите колони. Предназначена е да фиксира гирляндите в отделните плочи и да образува технологичните отвори, необходими за монтажа на повдигателната инсталация и за връзките на колоните.
Пакетно повдиганите плочи започват да се прилагат в България през 1965 г. Първата експериментална сграда е изпълнена в гр. Сливен през 1966 г.:
Става дума за пететажна едносекционна жилищна сграда с три жилища на етаж, проектирана от арх. Софиянски, инж. Димитров и инж. Костов. След построяването й е построен жилищен комплекс с повторение на същото здание. За тази система са разработени безгредовите подови конструкции, намерили широко приложение в строителството след 1990 г. За първи път се използват и коркови плочи за изпълнение на плаващи подови настилки.
Тази сграда се използва като образец за първоначално внедряване на системата пакетно повдигани плочи в различни градове на България. Първата експериментална жилищна сграда в София е трисекционна, също пететажна, построена през 1969 г. През 70-те години на ХХ век 30 % от жилищното строителство в България се изпълнява по описания в статията метод.
В наши дни в България също понякога се строи с пакетно повдигани плочи:
А ето и нещо друго любопитно, пак на строителна тематика:
https://www.sandacite.bg/1970-първият-епк-блок-в-софия/
Литература:
Греченлиев, Христо Ив., Димитров, Георги С.. Наръчник за изпълнение на строителство по метода пакетно повдигани плочи /. София :, Техника,, 1976, 152 с. :
Коев, Димитър Савов, Ничев, Тодор Димов. Сградостроителство :Ч. 1.. , 1981.
Рангелов, Владимир П., Тодоров, Марко А.. Единна пулсираща отворена система за жилищно и обществено строителство :. Анализ на експериментално строителство /. София :, Техника,, 1987, 268 с. :
Comment (1)
Интересува ме всичко свързано с технологията на пакето-повдиганите сгради. Мейла ми е ivanmil@abv.bg