Микросклад – програма за складова наличност
Програмата за складова наличност Микросклад в Сандъците – Sandacite!
Днес сме Ви подготвили среща с една българска програма за 16-битови компютри, което ще рече от Правец 16 (1984) нагоре. :)
Софтуерът Микросклад е предназначен за управление на наличностите от материални ценности в складове на стопански организации, производствени предприятия, бюджетни организации, институти и др. Разработен е в ТК Национален програмен и проектен фонд през 1986 г.
Програмата идва при нас на 1 бр. 5,25-инчова ИЗОТ-овска дискета, а документацията й се състои от 3 дебели книги формат А4, в които са разпределени пълно описание на различни операции стъпка по стъпка, ръководство за потребителя и накрая типичният за софтуерите на ТК НППФ контролен пример. Това е нещо като подробно изпълнено упражнение, илюстрирано етап по етап. Идеята е всеки, колкото и трудно да се разбира с компютрите, да съумее да научи Микросклад.
Микросклад притежава следните функции:
- информационна база;
- движение на материалните цености;
- управление на наличностите от материални ценности;
- инвентаризация;
- фактуриране;
- следене на заявките
Всяка функция е обособена в самостоятелен модул:
Модул „Информационна база“ решава задачите по създаване и поддържане на основните файлове в програмния продукт.
Модул „Движение на материалните ценности“ решава задачите по регистриране на приходно-разходните движения на материалните ценности в склада.
Модул „Управление на наличностите от материални ценности“ извежда видеограми и таблограми, които се използуват в процесите на управление на наличностите от материални ценности.
Модул „Инвентаризация“ решава задачите по съставяне на инвентаризационен опис, въвеждане на преброените количества и съставяняе на съпоставителен протокол.
Модул „Фактуриране“ отпечатва фактури за продадените материални ценности.
Модул „Следене на заявките“ регистрира заявките, обобщаване на заявките по номенклатурен номер, въвеждане на количества разрешени за отпускане, отпечатване на заявките за изпълнение и извеждане на справки за заявките.
Също така, в Микросклад“ са включени два модула със специално предназначение, а именно:
– „Инициализация“ – този модул се използва за първоначално настройване на програмния продукт;
– „Cлужебен режим“ – тук се извършват обработки свързани, с изтриване на информация от файловете на програмния продукт, свързани с приключване на отчетните периоди и др. Те засягат работоспособноста на Микросклад, поради което трябва да се изпълняват само от упълномощени за това лица. Това се осигурява, като достъпът до този модул се защитава с парола.
За какво може да се използва Микросклад? Той се прилага за управление на наличностите в складове, в които се съхраняват следните неща:
- материални ценности;
- готова продукция;
- резервни части;
- стоки и др.
Приходно-разходните движения на материалните ценности в програмата Микросклад се регистрират чрез въвеждане на данни от първични счетоводни документи.
Програмата може бързо да бъде преработена за обработка на първични счетоводни документи за отчитане на материални ценности и готова продукция, съставени с отчитане на специфичнито нужди на потребителя.
Експлоатационни специфики
Микросклад работи в реално време и в диалогов режим. Софтуерът обработва информацията за наличностите от материални ценности. които се съхраняват само в един склад.
Броят на материалните ценности, които програмката може да обработва, се препоръчва да не бъде по-голям от 5000, тъй като значително се увеличава времето за сортиране и индексиране, които се изпълняват при някои обработки.
Технически условия
Хардуерните изисквания за Микросклад са следните:
- IBM PC-XT;
- Intelle XT;
- съвместими c тях (тоест нашият Правец 16 влиза в тази категория)
Минималната конфигурация включва:
- оперативна памет 256 кб
- екран – 24 реда x 80 знака
- клавиатура – кирилица и латиница
- печатащо устройство (принтер)
- дискетно устройство – 360 кб.
- постоянен (твърд) диск – 10 мб.
Печатащото устройство трябва да може да отпечатва 80 знака в ред или повече. В случай, че се използва модул „Фактуриране“, печатащото устройство трябва да има възможност да отпечатва 132 знака в ред.
Основно меню на Микросклад
В случаите, когато инвентаризацията на материалните ценности ще се реализира с използване на преносим интелигентен терминал „ПИТ – 1“, минималната конфигурация трябва да включва и
- платка за сериен интерфейс „RS 232C“ – 1 бр.
- кабел за сериен интерфейс „RS 232C “ – 1 бр.
- адаптер за -захранване на „ПИТ -1“- 1 бр.
Сега знам, че ще ни попитате какво е ПИТ-1… Ами поначало терминалът е устройство, на което работи оператор (служител) и резултатът от неговата работа се изпраща в реално време към компютър. Ама специално за тоя ПИТ-1… виж, нямаме информация в момента, освен, че е българско производство. :) Обещаваме, когато научим повече за него, да направим голяаама публикация. :)
RS 232C е популярен интерфейс за връзка между различни хардуерни устройства от онова време. Използван е къде ли не, напр. в плотера ИЗОТ 6413С.
За да работи на Вашия компютър, Микросклад изисква също така и:
- операционна система „ДОС 16“;
- система за управление на база данни – „МИКРО РС“;
- софтуер за комуникация между преносим интелигентен терминал „ПИТ-1″ и самия компютър, ако се използва “ ПИТ -1″ в модул „Инвентаризация“.
За нормалното функциониране на програмата Микросклад е нужно да бъдат спазени и следните условия:
- да се защити складът по такъв начин, че да не бъде възможно внасяне или изнасяне на материални ценности в отсъствие на складовите работници;
- да се осигури в склада помещение, което да отговаря на изискванията записани в паспорта на компютъра;
- да се номерират складовите места, ако се използва тази възможност на програмния продукт.
Микросклад обаче има и някои кусури. Така например, от него не се отчитат срокове за годност, модели, разцветки и т.н., освен ако те не се определят като отделни номенклатурни номера.
Вашият коментар