Магнетофонна приставка Лира + схема и документация
Магнетофонна приставка Лира + схема и документация
Магнетофонната приставка Лира е хитроумна разработка на Слаботоковия завод Климент Ворошилов от 1956 г. Тя е предназначена за извършване на записи, възпроизвеждане на говор и музика преди всичко в домашна обстановка. Устройството има следните възможности за работа:
- Запис с микрофон върху магнитна лента
- Запис с грамофон върху магнитна лента
- Запис от радиоприемник върху магнитна лента
- Възпроизвеждане от магнитна лента
- Ускорен ход (за пренавиване „напред“ и „назад“).
- Контролиране нивото на записа, който се извършва чрез вградена глимлампа.
Както се вижда от поместената горе снимка, приставката е поместена в малък куфар от изкуствена кожа, тежащ с приставката около 4 кг.
Магнетофонната приставка е оформена върху красиво механически устойчиво метално шаси. Върху него са скрепени всички команди, индикаторната глимлампа, куплунг за микрофона и шнуровете за свързване с радиоприемника. Под шасито с два винта е скрепена кутия — шаси от пластмаса, в която са монтирани предусилвателят и генераторът за изтриван и подмагнитване. С това си оформление магнетофонната приставка Лира има красив външен вид, удобно и бързо обслужване и достъп до всички детайли при ремонт. Теглото на приставката е около 3 кг.
Специално нашата приставка в Сандъците – сандъците е била пазена изключително добре от своя предишен собственик. Когато я получихме, куфарът беше пълен с цялата й съпътствуваща документация, която можете да разгледате по-долу. Има фактура от закупуването, констативен протокол за приемане на пратката (защото явно приставката е била закупувана от разстояние), изпитателен протокол за успешно преминати проби и оригинално техническо описание. Всичко това е поместено в плик с името на собственика.
Комплектът МП 1 Лира съдържа:
- Магнетофонна приставка — 1 брой.
- Ролка с магнетофонна лента (180—200 метра) — 1 брой.
- Празна ролка за магнетофонна лента — 1 брой.
- Резервни гумени ремъчета — 4 броя.
- Куплунг — 1 брой.
- Ключ за изключване на високоговорителя — 1 брой.
- Описание — 1 брой.
- Кутия за транспорт н съхранение.
При поискване се прибавя малогабаритен динамичен микрофон и допълнителна захранваща група.
Приставката се захранва от радиоприемника, към който се включва.
Технически данни:
А) Електрически
1) Захранване: от приемника, с който се комплектува, а именно: отопление — 6,3 V/0,6 A (за работа на приставката с приемници, от които не могат да се вземат захранващи напрежения, при поискване се дава захранващо устройство)
- анодно напрежение — 250 в, 2 mA при възпроизвеждане и 14 mA при запис.
2) Честотна характеристика: от 100 до 7000 хц ± 5 дб за лента тип „С“ (за целия каиал запис — възпроизвеждане)
- Нелинейнн изкривявания: К > 7% (за целия канал).
- Ниво на собствен шум: — 30 дб.
- Прослушване на съседната бразда: —40 дб.
- Чувствителност: вход микрофон — 2 mV.
Ниво на записващия сигнал – 5-15 V.
- Магнетофонни глави:
изтриваща феритна — 2 х 100 нав
универсална (записваща и възпроизвеждаща) 2 х 1250 нав.
Конкретно нашата приставка е произведена през 1958 г. и е точно 510-тото такова устройство, слязло от производствените конвейери на завода за тази година:
- Ток на изтриване: 240 mA с честота 50 kHz ± 20 %.
- Ток на подмагнитване: 1,1 mA — 50 kHz ± 20 %.
За работа на приставката с приемници, от които не могат да се вземат захранващи напрежения, при поискване се дава захранващо устройство.
В схемата на Лира влизат електронните лампи двойни триоди ECC81 и ECC82. Повече за магнетофонната приставка Лира можете да разберете от нейното описание и схема, които можете да изтеглите оттук ==> Magnetofonna-pristavka-Lira
В друга публикация ще се занимаем по-подробно с лентодвижещия механизъм на тази магнетофонна приставка, който е чисто българско производство (отбелязваме това, защото на някои други български лентови устройства от по-късните периоди ,,механиките“ са вносни – напр. унгарски).
А сега нека разгледаме и документацията, която дойде с устройството. Това са първите две страници от техническото описание – както виждате, ,,корицата“ е рисувана с молив, а самият текст е печатан на пишеща машина и след това е размножаван на циклостил:
Поначало, когато дадено устройство се закупува, пред клиента се извършват технически проби, за да се докаже неговата работоспособност. Такива тестове е преминала и нашата приставка и даже са били измерени някои параметри:
Вашият коментар