Кога ни удря ток
Кога ни удря ток
В третата и засега последна от ,,електроударните“ ни публикации ще разгледаме факторите, които оказват влияние върху степента на поражение от електрически удар.
Големина на тока
Значението на големината на тока, преминал през тялото на човека, за степента на поражението от електрически удар е изследвано от много автори. Резултатите от изследванията на различните автори не съвпадат, защото са проведени при нееднакви условия (продължителност на въздействие на тока, път на тока през тялото, индивидуални особености на човека и др.).
Големината на тока и неговата продължителноет решават в пове- чето случаи изхода от поражението. Като се имат пред вид последните данни от съветската литератур, могат да се дадат следните приблизителни указания за действието на големината на тока върху човешкия организъм при продължителност на действието му над 1 секунда.
Най малкият ток, който предизвиква усещане, е около 1 mA за променлив и 5 mA за постоянен тoк. С увеличаване силата на тока мускулите на пръстите се свиват все повече и повече, докато човек не е в състояние без чужда помощ да пусне хванатия предмет.
При големина на тока до 10-20 mA за променлив ток с честота 50 Hz и до 50-60 mA за постоянен ток хванатият предмет все още може да бъде пуснат без чужда помощ. Тази големина на тока се нарила „безопасен ток“. Названието „безопасен“ обаче не означава, че при тази големина на тока не може да последва тежко поражение. Ако предметът не бъде пуснат, съпротивлението на тялото спада, токът се увеличава и може да се парализира дишането или сърцето.
При токове от 20 до 100 mA с действие от 1 до 3 секунди човекът може да получи електрически удар със степен на поражение от временно парализиране на мускулите на ръката до парализиране на дишането или_даже на сърцето. Тези поражения са тежки и този ток е много опасен.
Променлив ток 50 Hz 0,1 A и повече се смята във всички случаи смъртоносен при условие, че действува повече от 1 секунда.
Продължителност на действието на тока
Изследванията са доказали, че при кратковременно действие на тока върху човешкия организъм вероятността за парализа на сърцето зависи от това, в кой момент от фазите на работата на сърцето (свиване и разпускане на камерите и на предкамерите) ще Съвпадне протичането на електрическия ток. Понеже един цикъл от работата на сърцето трае около 1 секунда, ток с продължителност, по-малка от 1 секунда, има вероятност да не съвпадне с опасната фаза и да не предизвика токов удар. Опасна фаза се смята крайната фаза на свиването на камерите.
Въз основа на изследванията и на статистически данни от злополуки от електрически ток се приема с голямо приближение, че при продължителност на действието на тока 1 сек. и повече смъртоносен е ток със сила 0,1 А и повече, при продължителност 0,1 сек. — 1 А и повече и при 0,01 сек. — около 10 А.
При високи напрежения над 1000 в човек попада под напрежение през появилата се дъга още преди да е допрял тоководещата част. През тялото протича голям ток, дъгата има и светлинно, и топлинно действие, които предизвикват заедно с усещането на тока, силна реакция от страна на нервната система (рефлекс). Човекът се отдръпва моментално, дъгата се разтяга и в повечето случаи изгасва. В резултат на това големият ток е протекъл през тялото само в продължителност на части от секундата и много често токов удар може да се избегне. Поражението в подобен случай е изгаряне на мястото на допиране на дъгата до кожата и по пътя на тока през тялото със сериозни или даже смъртоносни последствия.
Електрическо съпротивление на тялото
Големината на протеклия през тялото ток зависи от приложеното напрежение и от съпротивлението на тялото по пътя на тока. Електрическото съпротивление на човешкото тяло зависи от своя страна от следнцте фактори: големина на напрежението, продължителност на прилагане на напрежението, състояние на кожата на мястото на допиране на проводник (наличие на влага, път, проводима прах, соли, рани, мазоли и др.), налягането и повърхността на електродите, пътя на тока през тялото и др.
Тялото на човека представлява проводник на електрическия ток със съпротивление 800-1- 1200 ома или средно около 1000 ома, покрит от всички страни с несъвършен диелектрик — кожата. Съпротивлението на кожата зависи главно от съпротивлението на роговия пласт (епидермис) с дебелина от 0,05 до 0,2 мм. В него има отверстия за потните канали и за преминаване на космите, което прави този пласт несъвършен диелектрик с променящо се съпротивление от 0 (при пробив) до 10-100 килоома. Пробивът на кожата става по въздуха на мястото на отверстията при напрежение над 250 V или по повърхността на диелектрика (по стените на отверстията) при напрежение до 250 V. Поради това влиянието на кожата за съпротивлението на тялото е само при напрежения до около 250 V. При по-високи напрежения пробивът на кожата настъпва много бързо и пълно и съпротивлението на тялото спада на около 1000 омa.
При напрежение до 250 V през кожата протича известен ток, който оформя пробив по повърхността на отверстията и нагрява кожата. Токът, по-голям от 15 mA, е достатъчен да предизвика потене, което увеличава тока и улеснява пробива. Наличието преди допиране на влага, пот, соли и проводим прах увеличава тока. За оформяне на пробива е необходимо известно време и поради това при напрежение до 250 V съпротивлението на кожата спада постепенно, като в първия момент след допир на тоководеща част е много високо — от порядъка на 10-=-100 килоома в зависимост от състоянието и дебелината на роговия пласт и от големината на напрежението.
Съпротивлението на тялото на човека може да бъде измерено върху живи хора с напрежение до 40-80 Э, за да не се получи ток, опасен за здравето или живота им. При по-високи напрежения измерванията са били провеждани върху човешки трупове или върху живи животни и резултатите не дават правилна представа за съпротивлението на тялото на жив човек.
Големина на приложеното напрежение
Големината на тока през тялото и неговата продължителност определят степента на поражение от електрически удар. Големината на тока зависи от приложеното напрежение и от съпротивлението на тялото по пътя на тока. Съпротивлението на тялото (кожата) обаче зависи от големината на напрежението.
При напрежение над 250 V, при което кожата пробива мигновено, съпротивлението на тялото е около 1000 омa и токът е равен на приложеното напрежение, разделено на 1000 омa. Ако напрежението е над 1000 V, при известни условия токът може да премине през електрическа дъга и тогава въпреки големия ток може да не се получи електрически удар поради кратковременно действие на тока.
При напрежение до 250 V съпротивлението на кожата спада постепенно, като след допир е твърде голямо и протеклият ток е сравнително – малък. Поради това от голямо знечение е навременното отдръпване на тялото от допрения проводник.
Не трябва да се разчита на безопасност от електрически удар поради „безопасно напрежение“, защото при неблагоприятни условия токът може да достигне до стойности на смъртоносен ток даже и при напрежения от порядъка на 50—60 V или по-ниски. Чувствителни към електрически ток лица не са в състояние да се отделят от хванатия предмет и при напрежения от около 30—35 V.
Съвършено безопасно напрежение може да се смята напрежението 12—15 V променлив ток.
Честота на тока
Постоянният ток е по-малко опасен от тока с промишлена честота, а токът с честота над 500 kHz е безопасен по отношение на. токов удар, обаче не и по отношение на изгаряне. Токът с честота 40-60 Hz е най-опасен за човека, което е доказано от опити и от статистиката.
За влиянието на честотата на тока върху изхода от токов удар има различни теории, но нито една от тях не е напълно доказана. Съществува известна аномалия във влиянието на честотата на тока, защото с; увеличение на честотата токът през тялото се увеличава. Това е така, защото съпротивлението на тялото се намалява с увеличение на честотата, защото капацитивната проводимост на кожата се увеличава.
Най-правдоподобното обяснение на влиянието на честотата върху изхода ох токов удар е следното. Под действието на електрическото поле веществата в клетката се разпадат на йони с различна полярност. Йоните се насочват в противоположни посоки, докато стигнат до стените на клетките, и спират своето движение. Това движение предизвиква разстройство на функциите на клетката и е най-голямо в клетките на нервната система. При постоянно напрежение движението на йоните се преустановява след достигане на стените на клетките. При променливо напрежение йоните следват изменението на полето и всеки полупериод се движат в противоположна посока. При честота 40-60 Hz се предполага, че йоните изминават за един полупериод цялото разстояние от стена до стена на клетката и веднага се връщат, което предизвиква най голямо разстройство на функциите на клетката. С увеличаване на честотата йоните изминават все по-малко разстояние и вече трябва да се връщат обратно. При честота над 500 kHz йоните извършват незначителни придвижвания, поради което не се достига до токов удар.
При високи честоти обаче има голяма опасност от изгаряния при големи токове и продължително въздействие.
Пътят на тока през тялото
Изходът, от поражението от електрически удар зависи до известна степен и от пътя на тока през тялото на човека. Причината за това е, че при различен път токът преминава през различни орг ани и повече или по-малко нерви. Освен това съпротивлението на тялото е различно.
Токът може да мине по следните пътища: ръка ръка; ръка-два крака; ръка-крак; глава-ръка; глава-крака и други. Най-опасен за човека е пътят на тока ръка-крака, понеже засяга най-голям брой и най- голяма дължина нерви и се случва най-често. Мозъкът, като част от нервната система, е много чувствителен към електрическия ток и преминаването на тока през главата е много опасно. Това обаче се случва рядко. Точно това обстоятелство е използвано в САЩ за екзекутиране на хора и в кланиците — за умъртвяване или зашеметяване на животните. Преминаването на тока през сърцето е също много опасно. Най-безопасен е пътят на тока крак-крак.
Психическо и физическо състояние на човека
По-големи поражения от токов удар са установени при хора с болно сърце, туберкулозно болни, с нервни болести и с болести на жлезите с вътрешна секреция, отколкото при здрави хора. Непосредствено след прекарана болест човекът е по-чувствителен към електрически ток, отколкото когато е изминало известно време след болестта.
Пияно състояние, преумора, нервиране и други подобни временни състояния на организма увеличават опасността от поражение от електрически ток.
Грубата кожа (мазолите) на мястото на допир с проводник оказва много голямо съпротивление на електрическия ток, особено при напрежения до 250 в, и то в първите секунди след допира.
Лицата, които се потят лесно, са изложени на по-голяма опасност от електрически удар, поради което те не трябва да се приемат на работа като електроработници.
Състояние на околната среда
Състоянието на околната среда по отношение на температура, влажност, наличие на проводим прах или соли оказва съществено влияние върху големината на електрическия ток през човека. Високата температура предизвиква потене у човека. Влагата, проводимият прах, солите и потта по повърхността на кожата на мястото на допир до проводник при напрежения до 250 в оказват влияние върху пробива на кожата. Влагата и прахът съединяват по добре електрически електродите (проводника) с повърхността на кожата, докато сухата и чиста кожа има голямо преходно съпротивление. Всичко това ускорява намалението на съпротивлението на тялото и увеличението на тока през човека.
От друга страна, високата температура, влагата, проводимият прах, разяждащите газове и др. са причина за разрушаване на електрическата изолация или за увеличение на проводимостта, което увеличава вероятността от допир до проводник.
Един материал на Сандъците – Sandacite
Вашият коментар