Как се проверяваха печатни платки
Как се проверяваха печатни платки
ИЗОТ 1010С е автоматизирана изпитвателна система (АИС) за динамично тактово-скоростио функционално тестиране на печатни платки.
ИЗОТ 1010С открива сложните времезависими неизправности, които остават неидентифицирани, докато не се изпълни системен тест. Честотата на следване на тестовите набори е програмируема от 1 kHz до 2 MHz. Това осигурява емулиране на действителните условия на работа на изпитвания обект. Изпълнението на тестовите програми с голяма скорост позволява да се извършва функционална проверка на електронни възли, съдържащи микропроцесори, динамични (статични) памети и други големи интегрални схеми.
ЛОКАЛИЗИРАНЕ НА НЕИЗПРАВНОСТИТЕ
ИЗОТ 1010С осъществява локализиране на неизправностите на изпитвания обект чрез диаложна диагностика. Системата ръководи оператора да постави клипс или пробник последователно върху микросхеми или изводи на дискретни елементи, като автоматично проследява грешката обратно към източника и неизправния елемент. При диагностициране на сложни печатни платки с много начални дефекти системата спестява загубата на време при ръчно търсене, локализирайки неизправните елементи за няколко секунди. Пропусквателната способност на системата особено е повишена при платки с магистрална структура, съдържащи голям брой големи интегрални схеми, чрез използването на програма BUS GUIDE, която направлява поставянето на клипса на активната микросхема на магистралата.
ПРОГРАМИРАНЕ
Тестовите програми на ИЗОТ 1010С могат да се създадат с логическия симулатор ИЗОТ 1012 С или със самата изпитвателна система.
Генерирането на тестовите програми се извършва лесно, като се използват специализираните програмни средства за моделиране на микросхеми с ниска, средна и голяма степен на интеграция — FDT, и за дефиниране на цифровите тестови последователности — TDL и MTDL. Тези програмни средства позволяват записването на тестовите набори да се извършва с операторите на функционално ориентиран език на високо ниво. Процесът на анализ и настройка на тестовата програма се изпълнява опростено и лесно с допълнителни програмни средства: EDITOR и SOFTWARE SCOPE. Програмният осцилоскоп позволява да се изобрази на екрана на видеотерминала състоянието на кой да е възел на изпитвания обект за всички тестови стъпки или вътре в тестовата стъпка (състоянията на всички микро- стъпки ) По този начин тестовата система се използва като анализатор на формата на сигнали. Сниманото с пробник или клипс състояние (формата на сигнала) на всеки възел на изпитвания обект може да се запамети през време на изпълнение на тестовата програма и да се сравни с данните на симулатора. Програмният осцилоскоп съществено намалява времето, необходимо за цялостно настройване на динамичните тестове.
Разработена е през 1987 г. в ИЗОТ.
–
Източник: сп. Електропромишленост и приборостроене 9-1987.
Вашият коментар