Как се печаташе списание Космос
Как се печаташе списание Космос
Тази изключително интересна статия е поместена в първия брой на списание Космос, излязъл през октомври 1962 г. Тя отговаря на въпросите на две малки деца, пожелали да узнаят как се подготвя и печата един брой на любимото им (а и на нас!) списание. Тъй като това е първият брой и списанието все още е нямало по-късната си известност, ние предполагаме, че случката е измислена, но забележителното описание на процеса е напълно истинско!
Щастливи сме от възможността да споделим статията с верните си читатели. Автор: Магдалена Исаева.
(Напомняме Ви, че 100 % пълна колекция-архив на легендарното списание Космос, подготвен от sandacite – сандъците, можете да изтеглите напълно безплатно ОТТУК).
,,Всеки ден, когато отваряме пощенската кутия на списание «Космос», се посипват множество писма. Пишат ни пионери от различни краища на нашата страна. Днес получихме писмо, написано от две пионерчета: Стефчо и Катя — брат и сестра. Те разказваха за себе си, за училище, за това, че обичали да четат книжки за пътешествия и приключения. А накрая пишеха:
«. . .Ние много искаме да се запознаем с редакцията на списанието. Искаме да научим къде се печата то. Ако няма да бъде много трудно, ние ви молим да ни покажете печатницата. Ето ви нашия адрес. . .»
Зарадвахме се много, защото никой досега не беше поискал да разбере къде се печата нашето списание. Обадихме им се веднага. И след малко те бяха сред нас, в стаите на редакцията.’ Поприказвахме си малко, дори им издадохме някои «тайни» — какво ще има в следващия брой, в приложението за какво ще се разказва; Но те започнаха да стават нетърпеливи и аз ги поведох.
Прекосихме дългия коридор с червената пътека, затворихме и последната врата и ето ни в печатницата на Държавния полиграфически комбинат «Димитър Благоев».
Посрещна ни оглушителният шум на наборните машини. Край тях сновяха хора в сипи престилки, миришеше на разтопено олово. Двете деца раз глеждаха удивени машините, хората. Всичко за тях беше ново и много интересно. Светналите от любопитство очи и поруменелите бузи издаваха вълнението им. Впили поглед в машините, те сякаш ме забравиха.
– Хайде, — подканих ги аз, — елате да ви покажа къде се печата нашето списание.
Стефчо и Катя ме последваха. Влязохме в монотипния отдел.
— Трябва да знаете — продължих аз, — че наборът е два вида: ръчен и машинен. Списание «Космос» се печата на монотипна машина.
Стефчо и Катя разглеждаха двата апарата, от които се състои монотипът — наборния и отливния.
– Какви са тези ленти – с дупчици?
– Ще ви разкажа всичко по ред. Това е наборният апарат. Той прилича много на пишеща машина, но има повече от 200 клавиша. Когато работникът набира, натиска клавиша на всяка буква и знак. Тогава в апарата специални игли правят дупчици върху тези ленти. А какво става после с тях, ще видим след малко.
В това време Стефчо и Катя учудено трепнаха. Чу се звън и те се огледаха. Но. . . всичко е спокойно. Работникът продължи да набира. След мъничко звънчето пак се обади. Този път Катя попита:
– Като че ли се звънна?
– Да. Наборният апарат има малко звънче. Щом работникът е приключил един ред, то дава сигнал за началото на другия ред.
На снимката: набиране на текст в наборния цех.
Децата следяха напрегнато машината и очакваха да се обади звънчето.
– Елате, ще разгледаме отливния апарат—-подканих ги аз.
Тук те видяха надупчените лентички, които така много бяха заинтересували Стефчо.
– Според дупчиците в лентичката апаратът отлива букви, редове и така—цялото списание.
Стефчо не искаше да се отдели от отливния апарат. Чудно му беше как само по тези дупчици апаратът може да разбере коя е буквата и дали това е буква или препинателен знак.
Когато излязохме от монотипното отделение, спряхме в голяма зала. Нямаше шум от машини, хората работеха мълчаливо и слушаха музика.
—След като отбележат грешките, материалът идва тук, за да бъде поправен. Това се нарича коригиране. То се извършва ръчно. После започва с връзването.
Стефчо искаше нещо да пита, но не посмя да ме прекъсне.
– Нали знаете, винаги преди да се построи нещо — къща, завод или язовир, най-напред се прави план. Ние също правим план за нашето списание. Той се нарича макет. Там точно отбелязваме мястото на разказите и на другите материали, на рисунките и на заглавията. Като има този макет пред себе си, работникът нарежда колонките с набраните букви в строго определен ред по страници.
– Сигурно след това започва самото печатане — каза Катя.
– Преди да отидат на печатарските машини, страниците се нареждат в големи железни рамки. Всяка рамка събира 8 страници от списанието.
– По 8 страници изведнъж ли се печатат?
Всяка, книга и всяко списание се печатат на коли. Една кола представлява голям бял лист. При прегъването му се образуват 16 страници. Те се подреждат в металически рамки. Печатането им става най- напред само от едната страна, после — от другата.
– Как се подреждат страниците? — Стефчо ми зададе още един въпрос.
– Подреждат се така, че когато се прегъне листът, страниците да следват по ред от 1 до 16.
Излязохме от наборния цех и се упътихме нагоре по стъбите н плоскопечатния цех. Стефчо и Катето бяха много доволни. Те вече не се смущаваха и смело задаваха въпроси.
В печатарския цех също ни посрещна силен шум, но пионерите бя ха вече свикнали. Те разглеждаха мълчаливо машините. Разбираха вече сами. Ето два лоста поемат листа хартия, поставят го на място. Намазаната с мастило форма с подредените в нея страници се отпечатва под натискана специален механизъм.
По определен канал листът се нарежда върху другите, а неговото място в това време заема нов лист.
Изведнъж Катя се сети.
– Ами корицата? Къде се печата тя?
Заведох нашите гости в друга зала с машините, които печатат само корици.
– Понеже корицата е многоцветна, не може да се печата изведнъж. Тук всяка машина има определен цвят мастило и печата само една форма или един детайл. След това в машината се поставя друг цвят мастило, започва печатането на други детайли, после —трети цвят и т. н., докато се получи богатата цветна корица.
Напуснахме печатарския цех и отидохме да видим как става сгъването на колите, подшиването заедно с корицата, обрязването на трите страни.
— И тук списанието е вече готово, нали? — попита Стефчо.
-— Да, напълно готово, за да премине в експедиторското отделение. Оттам книгите, списанията и вестниците се пренасят с коли, за да попаднат в нашите пощенски кутии, по будките на РЕП или в книжарниците.
Неусетно се озовахме отново пред редакцията. Стефчо и Катя бяха доволни, че вече знаят как се печата списанието и бързаха да разкажат всичко на своите другари“.
Вашият коментар