ИСТОРИЯ на изчислителната техника в България
ИСТОРИЯ на изчислителната техника в България
Първите стъпки в развитието на изчислителната техника в нашата страна се извършват в Изчислителния център към Математическия институт на Българската академия на науките. Ентусиазиран колектив от млади и талантливи научни работници през 1963 г. създава първата българска електронна изчислителна машина (ЕИМ), наречена компютър Витоша. В нея са заложени интересни и оригинални алгоритми за управление на изчислителния процес. Реализирана е с вакуумни лампи, а оперативната памет представлява магнитен барабан. Електронната изчислителна машина успешно е демонстрирана на проведената през 1963 г. Национална изложба на НР България в Съветския съюз и получава добра оценка от съветските специалисти. Липсата обаче по това време у нас на производствени мошности, а също така и недостатъчния развойно-технически и технологически потенциал не дават възможност за организиране на производството на тази първа наша ЕИМ.
Друга разработка, която също се осъществява в Математическия институт на БАН през 1964/1965 г., е първият български електронен калкулатор Елка 6521. Със своите оригинални технически решения и богати възможности той превъзхожда съществуващите по това време подобни машини и привлича вниманието на специалистите от различни страни. За първи път при електронните калкулатори са въведени такива операции, като извличане на квадратен корен, закръгляване на резултатите, подреждане на събираемите по първото от тях, адресно избиране на регистрите, възможност за получаване на три независими суми и др. През 1966 г. са разработени два нови калкулатора — Елка 22 и Елка 25, предназначени за по-широк кръг потребители. Те имат унифицирана конструкция, като се различават само по извеждането на информацията — визуална индикация в Елка 22 и печаташо устройство в Елка 25.
Нашата страна е една от първите страни в света, която оценява изключителната перспективност на направлението електронни калкулатори. Колективът—създател на първия наш електронен калкулатор, в състав Стефан Ангелов, Любомир Антонов и Петър Попов е награден с Димитровска награда. Разработените електронни калкулатори са внедрени в редовно производство първоначал- но в завод Електроника София, а по-късно и в завод Оргтехника Силистра, като производството им е поставено на широка за тогавашните машаби на страната основа. Машините с името Елка стават популярни и търсени както у нас, така и в чужбина. С това се поставя началото на развитието на нашата изчислителна техника в тази област.
Друг важен момент в развитието на изчислителната техника у нас е създаването на Завода за изчислителна техника — София, и внедряа ването в него през периода 1966—1967 г. на изчислителната машин- ЗИТ-151, с усвояването на която се поставя начало на промишленото производство на ЕИМ в нашата страна. Особено важно при усвояването на тази изчислителна машина у нас е това, че се създава промишлено ориентиран инженерно-технически колектив и се усвояват редица базови технологични процеси на изчислителната техника, като производство на печатни плаки и съединители, електромеханичен монтаж тип репинг, крайна настройка на централни процесори и на комплектни електронни изчислителни машини. Създадени са и първите звена за съпровождане на базово програмно осигуряване и на алгоритмични езици от типа ФОРТРАН и КОБОЛ.
На базата на започналото вече в нашата страна производство на електронни калкулатори и големи ЕИМ през 1967 г. се създава Държавно стопанско обединение Изчислителна и организационни техника (ДСО ИЗОТ). В състава на обединението влизат новосъздадените Централен институт по изчислителна техника, Централен институт за елементи, Централен проектен институт Оргпроект, Централна експериментална база — Габрово, завод Оргтехника с База за техническо развитие — Силистра, Завод за изчислителна техника — София, и Завод за пишещи машини — Пловдив. На ДСО ИЗОТ са възложени задачите да извършва научноизследователска, развойна и производствена дейност в областта на изчислителната и организационната техника. Със създаването на тази стопанска организация е направена изключително важна организационно-техническа предпоставка за развитието на изчислителната техника в нашата страна.
В същото време и в останалите социалистически страни се предприемат стъпки за развитие на собствена изчислителна техника. Усвоява се производството на различни видове програмно несъвместими ЕИМ, а наборът от периферни устройства за тях е ограничен по номенклатура и е с незадоволителни технически показатели. Единствено в Съветския съюз развитието на изчислителната техника е поставено на широка и планомерна научно-техническа и производствена основа. В такава обстановка през 1969 г. заинтересованите страни—членки на СИВ, приемат решение за създаване на Единна система от електронни, изчислителни машини (ЕС ЕИМ). Правителствата на ПРБ, УНР, ГДР, ПНР, СССР и ЧССР подписват на 23 декември 1969 г. Съглашение за сътрудничество в областта на разработките, производството и при ложението на електронноизчислителната техника. Този акт има стратегическо значение за развитието на изчислителната техника в социалистическите страни. На основата на единни технически изисквания с обединените усилия на социалистическите страни започва създаването на ЕС ЕИМ с техническа, информационна и програмна съвместимост. Така се ражда и на дело се осъществява един от най-ярките примери на социалистическата икономическа интеграция.
ЕС ЕИМ включва няколко модела електронни изчислителни машини, широк набор от външни запомняши устройства и магнитни носители на информация за тях и гама от периферна техника. Системата се изгражда на единни конструктивни принципи с максимални степен на унификация както на отделните конструктивни решения, така и на технологичните процеси, необходими за производството на различните изделия. Единството в операционните системи, с които работят изчислителните машини от ЕС ЕИМ, създава предпоставка паралелно с усвояването на техническите средства да се разработват и приложни програмни пакети за приложение на изчислителната техника в различни автоматизирани системи
С включването на нашата страна като разработчик на технически средства на ЕС ЕИМ на базата на редица правителствени решения се създават благоприятни организационни и производствени предпоставки за изпълнение на поетите задължения. Нашата страна се специализира в разработката и производството на централни процесори със средна производителност и външни запомнящи устройства.
В кратки срокове в състава на ДСО ИЗОТ допълнително се създават и започват да функционират нови съвременни заводи за изчислителна техника: Завод за запаметяващи устройства —Стара Загора, Завод за запаметяващи устройства — Пловдив, Завод за запаметяващи устройства — Велико Търново, Завод за магнитни дискове — Пазарджик, Завод за печатни платки — Русе, Завод за механични конструкции — Благоевград, Завод за магнитни глави — Разлог, и Завод за инструментална екипировка и нестандартно оборудване — Шумен. Въвежда се изключително стегната система на коопериране между тези заводи, което дава възможност за специализация и ешелониране на производството и за организиране на едросерийно производство на технически средства на изчислителната техника.
Бързо развитие получава и Централният институт по изчислителна техника (ЦИИТ). Увеличава се количественият състав и започва процес на непрекъснато повишаване на квалификацията на работещите в него инженерно-технически кадри. От изключително голямо значение за това са установените преки научно-технически връзки с Института по изчислителна техника в гр. Минск, СССР. Тези връзки прерастват в изграждане на съвместни колективи за разработка на технически средства и за решаване на отделни технологични проблеми.
Определено може да се каже, че създадените контакти между съветски и български институти, заводи и специалисти, широко споделяният опит по организиране на развойна и производствена дейност в областта на изчислителната техника, безкористната помощ, изразена в предоставянето на конструктивна и технологическа документацията една от най-важните предпоставки за бързото развитие на изчислителната техника в нашата страна. Тези предпоставки, както и упоритият труд на хилядите млади инженерно-технически кадри в нашата страна довеждат бързо и до първите значителни резултати.
През 1971 г. в ЗЗУ — Пловдив, започва производството на първите запомнящи устройства с магнитна лента тип ЕС 5012 със скорост на обмен 64 Кбайта/s. Устройствата работят с плътност на запис 32 бита/шш и скорост на движение на лентата 2 m/s. По интерфейсни сигнали те отговарят на изискванията на ЕС ЕИМ, поради което могат да работят в състава на всички модели изчислителни машини от ЕС ЕИМ
През 1972 г. в ЗЗУ — Стара Загора, започва производството на първите запомнящи устройства с магнитни дискове тип ЕС 5052 с капацитет 7,25 Мбайта и скорост на обмен 156 Кбайта/в. Те работят със сменяем магнитен носител с 10 работни повърхнини и с плаващи магнитни глави. Позиционирането се извършва чрез линеен двигател, а записът и четенето се осъществяват с линейна плътност 40 бита/тт. Средното време на достъп е 40 те.
През същата година в ЗМД -— Пазарджик, започва производството на магнитни дискови пакети тип ЕС 5053 с капацитет 7,25 Мбайта за работа със запомнящо устройство с магнитни дискове тил ЕС 5052. Дисковите пакети са на алуминиева основа с феролаково покритие.
Всички тези устройства отговарят напълно на техническите изисквания на ЕС ЕИМ, а също така и на действуващите международни стандарти по отношение на формат на запис, изисквания за взаимозаменяемост и др.
През 1973 г. в ЗИТ — София, започва редовното производство по съветска документация, изготвена с участието и на български специалисти, на централните процесори ЕС 2020, както и на комплектните изчислителни машини ЕС 1020Б. Централният процесор е със скорост около 20 хил. операции в секунда и с максимална оперативна памет 256 Кбайта.
Има два селекторни и един мултиплексен канал. В стандартната конфигурация се включват по ббр. външни памети с магнитна лента и с магнитни дискове.
Ако трябва да се говори за действително начало на производството на изчислителна техника у нас, това е периодът 1971—1973 г. През този период настъпва преход от производство на една изчислителна машина ЗИТ-151 месечно към годишно производство на хиляди външни запомнящи устройства, десетки хиляди магнитни дискови пакети и над сто централни процесора и комплектни изчислителни машини. В масовото производство се внедряват редица нови технологични процеси, като производство на печатни платки с ме- тализирани отвори, производство на феритни матрици за оперативни памети, производство на магнитни глави за лентови и дискови запомнящи устройства и др. Усвояват се принципите на проектиране на електронни устройства с цифрови ТТЛ интегрални схеми. През този период се осъществява и проблемно-ориентирано структуриране на Централния институт по изчислителна техника. Обособяват се отделни направления за външни запомнящи устройства, за централни процесори и изчислителни машини, за програмно осигуряване и за разработване на специфични технологични процеси.
Под ръководството на главния конструктор на изчислителната техника на НРБ и същевременно директор на ЦИИТ ст. н. с. к. т. н. Ангел Ангелов се установява система на успешна съвместна работа със Съвета на главните конструктори, Съветите на специалисти към него и генералния конструктор на ЕС ЕИМ. Това позволява ла се провежда стабилна техническа политика в развитието на изчислителната техника. Успешното преодоляване на всички трудности, свързани с внедряването в редовно производство на първите видове външни запомнящи устройства с магнитна лента и магнитни дискове, затвърдява приетите решения за специализиране на нашата страна в това производство.
В порно in 1975—1976 г. завършва разработката и през 1977 г. са внедрени в редовно производство запомнящо устройство е магнитен диск ЕС 5061 и мапштен дисков пакет за него тип ЕС 5261 с капацитет 29 МбайТа. Устройството работи със скорост на обмен 312 Кбайта и сьс сменяем магнитен носител, който има 20 работни повърхности. Линейната плътност на запис е 80 бита/mm. Средното време па достъп е 40 ms.
За укрепване на специализацията ни в областта на запомнящите устройства през периода 1975—1976 г. е разработено и внедрено в производството и първото наше минидисково запомнящо устройство с капацитет 6 Мбайта тип ИЗОТ 1370 и дискови пакети за него тип ЕС 5269 с капацитет 3 Мбайта. Устройството е предназначено да работи като външна памет на миниизчислителни машини. Плътността на запис е 78 бита/mm, а скоростта на обмен — 312 Кбайта/s. Устройството има един несменяем магнитен диск и сменяема касета.
В ЗЗУ — Пловдив, започва производството и на първите минилен- тови запомнящи устройства ИЗОТ 5003 и ИЗОТ 5005. Те са предназначени за работа като външна памет за миниизчислителни машини. Двете устройства се различават по диаметьра на ролката с магнитна лента, с която мотат да работят, и по скоростта на движение на лентата. Първото работи с ролка, която има диаметър 216 mm, а второто — 267 mm. Скоростта на движение на лентата е съответно 0.32 m/s и 0,64 m/s. Плътност та на запис и при двеге устройства е 32 бита/ mm, като скоростта на обмен е съответно 10 Кбайта/s и 20 Кбайта/s.
В ЗЗУ — Пловдив, се развива и едно ново направление — по разработка, извършена в ЦИИТ. се внедрява еднопултоьо устройство за подготовка на данни на магнитна лента. Първият гипопредставител на това направление е устройството ЕС 9002, което и досега се произвежда и продава в редица социалистически страни.
След успешното усвояване на централните процесори ЕС 2020 в ЗИТ — София, по съветска документация се внедрява модернизираният вариант на този процесор — ЕС 2022. В нето се използува съвременна елементна база и с допълнителни конструктивни изменения се постига петкратно увеличаване на бързодействието без съществени изменения в технологията на производство. На базата на този централен процесор е усвоена и модернизираната ЕПМ ЕС 1022Б.
В периода 1975—1976 г. започва развитието и на други важни направления на изчислителната техника у нас, като миниизчислителни машини, терминали, системи за телеобработка, системи за подготовка на данни и др.
В завод Електроника — София, се внедрява първият български миникомпютър ИЗОТ 310. Той се характеризира с 12-битова дължина на думата, наличие на външна памет на минилензови иминидискови запомнящи устройства, лентова и дискова операционна система. На основата на микрокомпютъра ИЗОТ 0310 са разработени редица системи, които се прилагат в различни области на народното стопанство. Едно от най-важните приложения има многопултовата система за подготовка на данни ЕС 9003, произвеждана също в завод Електроника — София. Тя позволява да се включат до 16 пулта за въвеждане на данни, които след редактиране се записват върху магнитна лента за последваща обработка от ЕИМ. Системата увеличава производителността на операторите за подготовка на данни с 20—40% в сравнение с използуването на традиционните перфокартни устройства. Благодарение на гази система и на усвоените в ЗЗУ -— Пловдив, еднопултови устройства за подготовка на данни нашата страна се специализира по производството на устройства и системи за подготовка на данни върху магнитни носители.
Перспективността на техническите средства и на системите за телеобработка своевременно е оценена у нас. Първите разработки в тази област започват в ЦПИТ още в периода 1972—1974 г. Разработен е терминал ЕС 8501, включващ буквено-цифрово печатащо устройство, перфолентен вход — изход и вграден модем със скорост 200 бита/s. Този терминал е внедрен в редовно производство в ЗЗУ — Велико Търново. Разработена е гама от модеми за скорости 600, 1200 и 2400 бита/s и мултиплексор ЕС 8401, както и лрограмно осигуряване на системи за телеобработка. Това дава възможност в ЗЗУ— Велико Търново, през 1976 г. да бъдат внедрени системите за телеобработка ЕСТЕЛ-1 и ECTEЛ-2, които могат да работят с всички изчислителни машини от ЕС ЕИМ. Благодарение на тези разработки нашата страна постепенно се специализира и в системите за телеобработка.
Едновременно с развитието на големите ЕИМ продължава развитието и на електронните калкулатори. Разработват се редица нови калкулатори с български МОС интегрални схеми за икономически и научни изследвания. Внедряват се и калкулатори с печатащо устройство. Усвояват се няколко разновидности на електронни касовиanapatnu. Тези направления са концентрирани за производство в завод Оргтехника — Силистра.
За нашата изчислителна техника периодът 1967—1976 г. е период на създаване и бурно развитие — период, в който страната ни се превръща в уважаван външнотърговски партньор, а някои направления на изчислителната техника стават традиционно български. За тези резултати допринася всеотдайният труд на инженерно-техническите кадри от системата на ДСО ИЗОТ. Централният институт по изчислителна техника и основните заводи на ДСО ИЗОТ са отличавани с високи правителствени награди, а за успешното разработване и внедряване на най-важните изделия редица колективи — разработчици и внедрители, са удостоявани с Димитровски награди. Началото, което е поставено през тези години, създава предпоставки HP България да се нареди на едно от първите места в света по производство и износ на изчислителна техника на глава от населението.
–
От Електрониката в България – минало, настояще, бъдеще. София, ДИ Техника, 1983 г.
Вашият коментар