Какви са автобусните проблеми на София през 1983 г.
Вижте проблемите на автобусния транспорт в София през 1983 г. в Sandacite.BG.
В наши дни автобусният транспорт в София има доста проблеми, между които можем да посочим ниските възнаграждения на шофьорите и големите интервали на движение напр. Но за да бъдат те кратки, са необходими не само по-голямо количество автобуси, но и шофьори, които да ги обслужват.
Картинката на този вид градски транспорт в София обаче още отдавна не е безоблачна. Случайно попаднахме на тази статия от 1983 г. в бр. 1 за годината на списание ,,София“, в която са посочени доста лоши страни на това да си автобусен шофьор в столицата по онова време. Нека я прочетем и да видим дали нещо се е променило към по-добро или дори е станало по-зле оттогава! Тя може да ни даде и малко информация за броя и съотношението на Икарусите и Чавдарите в столицата.
,,Автобусният транспорт в столицата няма бъдеще!“ – това е мнението на специалистите. Песимистично, но донякъде оправдано. Този вид превоз е най-скъпият – билетче- тата за него би трябвало да са поне по десет стотинки, за да покрият разходите. Но може би главният му недостатък за градски условия е замърсяването, което предизвикват отработените газове. Затова в бъдещата транспортна картина на столицата на автобусите е отредено само едно малко „ъгълче”. До края на VІІІ петилетка (1981 – 5 г.) сегашният им брой (около 1300) ще се запази, което относително ще намали техния дял в общото количество на градските, обществените превозни средства, чийто състав само ще се „облагороди“ – ще се увеличи броят на съчленените „Икаруси“, а ще намалее делът на „Чавдарите“. Накратко, автобусният градски транспорт ще бъде постепенно изтласкан на по-заден план от по-чистия и рентабилен трамваен и тролейбусен превоз.
И все пак автобусен транспорт ще има. Има го и днес и за всички, които ползуваме неговите услуги, не е без значение състоянието му сега и какво може да се очаква от него в близкото бъдеще.
Основната причина, която определя избора ни на превозно средство, е бързината на придвижването. В момента пътните условия и възможностите на транспорта в столицата са такива, че автобусният транспорт безспорно е най-бързият. Той не зависи от външен източник на захранване, няма строго определен път на движение. Дори да се повреди колата, с която пътуваме, можем да слезем и да изчакаме следващата. Предполагам, че всеки е виждал как се „навързват“ един след друг десетина тролейбуса поради повреда в електрическата мрежа. Още по-лошо е при трамваите, дори и при малка повреда – изпреварването тук е технически невъзможно.
Автобусът, макар че заслужава, още не е станал естрадно-поетичен обект като трамвай № 5. Но градският фолклор вече е сложил по- старши нашивки на една от първите експресни автобусни линии в столицата. Тя бе прекръстена авторитетно от почитателите си на „Бо- инг-306“. По стъпките на автобус № 306 тръгнаха и други негови събратя. Но броят им е още малък.
Ако сте били поне за един ден в Будапеща, сигурно ви е направила впечатление шеметната скорост, с която се движат същите тези „Икаруси“, които пъплят по доста от софийските улици. Някой би припомнил, че в унгарската столица булевардите са широки и позволяват по-висока скорост. Вярно е, но причината не е само тази. Будапещенските автобуси профучават и по тесните улички така, че само една необмислена крачка и… Въпрос на стриктно спазване на пешеходните правила и на законодателство. Водачът там не е отговорен за пътно произшествие, станало на уличното платно, с изключение на „зебрата“. И въпреки това нещастните случаи не са повече, отколкото в нашата столица. В Унгария правилото за „съобразената скорост“ не е вратичка, чрез която вината най-често се приписва на водача.
Наскоро ми разказаха патилата на един наш автобусен шофьор. По време на редовен рейс блъснал и наранил внезапно изскочила на платното жена. Качил я в колата и бързо към „Пирогов“. Вече бил наблизо, когато лек автомобил, опитвайки се да предпази пешеходец, се блъснал в автобуса. В резултат: двамата на предната седалка на автомобила – убити на място, другите двама – тежко ранени. През това време и ранената жена в автобуса починала. А шофьорът на автобуса? Останал с жестока психическа травма и може би с още недоказана невинност.
„Спокойно можем да ускорим графика за движение – казват от СД „Градски транспорт“. – Но…“ И зад него следват изброените по-горе опасения, които биха намалели, ако пешеходците проявяват повече разбиране и възпитание в поведението си на улицата, а водачите бъдат по- добре защитени от закона. Докато не стане това, ще продължаваме да четем по автобусните спирки: „Интервал на движение от 6 до 23 мин.“ Да се чудиш на коя цифра да заложиш – на първата, на последната или на някоя по средата. Понякога и в трите случая губиш.
Оказва се, че в нашата столица иначе функционалните и с добри ходови качества „Икаруси“ по-често се развалят. „От стомана да са, па че се развалят“ – казва един шофьор. От пътните условия, с изключение на две-три скоростни магистрали, може да се желае още много. Пътуването по някои улици прилича по-скоро на състезание по преодоляване на препятствия, а пътниците се чувстват като на мотокрос по пресечена местност. Развалят се автобусите, разваля се настроението ни и не само то.
„Бригадата, която ви обслужва, работи за завоюване званието „Образцова линия“ – четем върху залепен надпис на шофьорската кабина. Гледаме текста, гледаме „линията“ и си мислим: „Кой ли ги печели тия съревнования?“
Пътниците, които се качват на някоя от крайните автобусни спирки, често са виждали спрял автобус, а на волана задрямал шофьор. „Работим по над 9 часа, а като сложиш и пътуването до гаража и обратно, стават много повече – казва един от тези, които си почиват между два курса. – Ползуваш ли компенсация и почиваш ли за отработеното над нормата време – я вземеш 200-220 лева, я не. Ако не почиваш – в края на месеца ще се подпишеш под сто лева повече. Не са малко, но при този труд… Сами си оправяме колите, губим време. Шофьорите се озлобяват при тези условия и си го изкарват на пътниците понякога.” Пътниците пък се озлобяват при такова обслужване и си го изкарват на… и т.н.
Ясно е, че нещата опират и до субективния фактор, до структура, организация и заплащане. В това отношение трябва да се използуват всички предимства, които дава новият стопански механизъм, и преди всичко да не се забравя един от основните му принципи: максимално прилагане на икономическата заинтересованост. „Ако на мен и на моя колега дадат по петстотин лева, ще работим за десетима!“ – това са думи на „гумар“ /работник по поддържането и подмяната на гуми/ в един от автобусните клонове. Е, нека да не са петстотин, но си заслужава да се помисли по принцип върху това. Зад явно материалния им подтик би могло да се открие рационалното зърно по пътя за повишаване производителността на труда, без, разбира се, да пострада качеството.
Автобусният транспорт може да няма бъдеще, но има настояще, което всички искаме да бъде много по-добро от миналото. И докато той отстъпва част от мястото си на по-перспективните видове градски транспорт, нека без озлобле- ние да се опитаме да му помогнем. Зад волана, на седалките, извън или „над“ автобуса – всички имаме отношение към него. От нас зависи какво още може той.“
А ето и друга публикация – сега пък за първите български трамваи:
Вашият коментар