Индукторна взривна машинка ИПМ`71

Индукторна машинка за взривни работи ИПМ`71

Разгледайте в Sandacite.BG новата ни взривна машинка!

Индукторна взривна машинка ИПМ`71
Индукторна взривна машинка ИПМ`71

В нашата колекция от българска техника имаме и някои военни работи. Едно от тях е тази т.н. индукторна подривна машинка, която служи за възпроизвеждане на взривове. Днес ще Ви разкажем повече за нея. Използвана е при минно-подривни работи. Произвежда се в Завод за ядрени прибори Плевен от 1971 г. Ето как работи.

Индукторната машинка действа на принципа на произвеждане и натрупване на електрическа енергия. Машинката има встрани една манивела, подобно на старовремски телефон. Тя стои в комплекта, но когато ще работим с машинката, трябва да я извадим и завием отстрани на апарата.  Когато манивелата се завърти, се получава електрическа енергия. Напрежението на тази енергия се повишава от повишаващ трансформатор и след това се удвоява и изправя чрез схемата, която виждате тук:

Индукторна взривна машинка схема
Индукторна взривна машинка схема

Изправеното напрежение се натрупва в кондензатора С2. При достигане на номиналното напрежение – 1500 волта – светва сигналната лампичка. Тогава трябва да натиснем бутона под лампичката, за да се освободи ел. енергия върху изходните клеми. Към тези клеми са свързани електрически проводници, другият край на които е свързан към капсул-детонатор, съставен най-често от гърмящ живак или оловен азид, а детонаторът се намира там, където искаме да произведем взрив, свързан е с тротила. И това е – тогава гърми!

Индукторна взривна машинка ИПМ`71
Индукторна взривна машинка ИПМ`71

Преди взрив трябва да направим две важни работи:

  • отваряме капака на калъфа;
  • съединителните проводници от електровзривната мрежа се зачистват на  10 мм от изолацията и се поставят в гнездата на буксите на машинката, където се затягат добре.

При последователно свързване можем да свържем до 100 броя електродетонатори, а при паралелно –  5 броя. Съпротивлението на електровзривната мрежа при последователно свързване е до 300 ома, а при паралелно – до 15 ома.

Машинката тежи 3 кг и има здрава кутия – виброустойчива, удароустойчива, влагоустойчива и капконепроницаема. Кутията е метална и се състои от лицева плоча и дъно.

Когато отворим капака на калъфа на машинката, виждаме пулта за управление. Там са разположени командните органи:

  • бутонът за взрива;
  • 2 броя букси – към тях свързваме бутоните от електровзривната мрежа;
  • светлинен индикатор – служи да сигнализира готовността на машинката за извършване на взрив;

Ето и по-подробно за елементите на машинката. Магнитоиндукторът се състои от статор, ротор, 2 постоянни магнита, зъбна предавка  и контактни пера. Повишаващият трансформатор се състои от стоманена сърцевина и 2 намотки.

Индукторна взривна машинка ИПМ`71
Индукторна взривна машинка ИПМ`71

Платка 1 е схемата за удвояване на напрежението. Състои се от 4 изправителни диода и 2 предпазни резистора, както и 1 капацитивен филтър.

Платка 2 е сигналната система. Служи да сигнализира готовността на машината за работа. Състои се от глимлампа, кондензатор и резистори – високоомен делител. Натрупващият кондензатор – вече споменахме за него – служи да съхрани ел. енергия за взривяване на електровзривната мрежа.

За да се изведе ел. енергията от кондензатора върху изходните клеми, е необходимо да се натисне бутонът. Тогава той извършва 2 вида работа:

  • по средата на пътя си затваря кондензаторите К1 и К2, ел. енергията, натрупана в С2 постъпва във външната верига на електровзривната мрежа и я взривява;
  • при достигане на долно крайно положение затваря контакта К3.

Оттук можете да си изтеглите и ръководството за употреба на ИПМ`71 – IPM`71

Ще продължим да събираме интересна стара българска техника. Поздрави!

Share this post

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *