Индикаторни лампи магическо око
Знаете ли какво означават думите магическо око при радиоприемниците? Прочетете в Сандъците – Sandacite!
За осигуряване на стабилно приемане и избягване на затихването (фадинга) по-съвършените лампови радиоприемници са с автоматично регулиране на усилването (АРУ) на приетия сигнал. АРУ в тези радиоприемници изисква точно настройване, тъй като в противен случай се получава изкривяване на приетия сигнал. Такава точна настройка обаче трудно се постига на слух. Ето защо за улесняване на настройването повечето радиоприемници имат електронна лампа, която играе ролята на оптичен индикатор (показател) на настройката, наричан още магическо око.
Електронната индикаторна лампа е в същност малка електроннолъчева тръба с опростена конструкция и малък екран, който обикновено свети със зелена светлина. На тази фигура е показана една такава лампа.
Съществуват най-различни конструкции на електронни индикаторни лампи. При някои от тях екранът е кръгъл, а светлинният образ върху него има форма на четирилистна детелина. Когато приемникът се настрои точно на желаната станция) светлите листенца на детелината стават най-големи:
Такива са лампите EM1, ЕМ11 и др. При други индикаторни лампи светлинният образ върху екрана се състои от два тъмни и два светли кръгови сектора:
Когато се приемат слаби сигнали, единият от тъмните сектори намалява, а когато се приемат силни сигнали, намалява другият тъмен сектор, т. е. тези лампи имат двойна чувствителност. В тях е избягнат недостатъкът на лампите с единична чувствителност, които при приемането на слаби сигнали почти не реагират, а при приемането на силни сигнали светлите листенда на детелината изпълват целия екран и не може да се следи точността на настройката. От лампите с два тъмни сектора най-разпространена е ЕМ4. От схемата на тази лампа по-долу се вижда, че тя има индикаторна част, която се състои от катод, решетка, отклонителни пластинки Х1 и Х2 и анод-екран Е-А и усилвателна част, състояща се от два гриода, чиито аноди А1 и A2 са свързани с отклонителните пластинки. В зависимост от големината на протичащия аноден ток се изменя потенциалът на пластинките X1 и Х2 спрямо екрана и по такъв начин се мени големината и на светлите сектори върху екрана.
В радиоприемниците от началото на втората половина на ХХ век широко се използват индикаторните лампи с елиптичен екран. Върху този екран са разположени ветрилообразно два светли и един тъмен сектор. Такава е например електронната лампа ЕМ80.
Един материал на Сандъците – Sandacite!
Вашият коментар